Reklam
Sosyal Medya

Instagram’da Silinen Mesajları Geri Getirme

Instagram’da Silinen Mesajları Geri Getirme; Kimi zaman yanlışlık kimi zaman da bilerek sildiğimiz Instagram mesajlarını, daha sonrasında geri almak isteyebiliriz. Sende böyle bir durumla karşılaşıp silinen Instagram mesajlarını kurtarmak istiyorsan aşağıdaki adımları takip edebilirsin.

Instagram Silinen Mesajları Geri Getirme

Facebook Messenger kullanım mantığı ile eşdeğer olan Instagram Direct sayesinde diğer Instagram kullanıcıları ile kısa mesaj gönderip alabilir, fotoğraflar ve videolar paylaşabilir, konum gönderebilir ve kendi hikayelerini istediğin zaman, kişiye özel mesaj sayesinde paylaşabilirsin. Ancak sildiğin bir mesajı geri getirebilir misin? Instagram’da silinen mesajları geri getirme nasıl yapılır beraber bakalım.

Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformlarının başında Instagram geliyor diyebiliriz. Her gün milyonlarca insan, Instagram profiline girerek mesaj atıyor, fotoğraf ve hikaye paylaşıyor. Ancak, zaman zaman arkadaşlarımıza attığımız mesajları kaybedebiliriz.

Bu durum, yanlışlıkla mesajları silmek suretiyle olabileceği gibi kimi zamanda başka biri önemli Instagram mesajlarını sildiği zaman olabilir. Instagram Direkt Mesajlar, tıpkı diğer sosyal medya platformlarının kullandığı gibi, sadece iki kullanıcı arasında olan ve kimsenin erişim sağlayamadığı bir iletişim şeklidir.

Ayrıca Instagram kullanırken Instagram Akış Yenilenemedi Hatası ve Çözümü hakkında da bilgi verdiğimiz yazımızı ziyaret edebilirsin. İlerleyen zamanlarda da kötü bir durumla karşılaşıp Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alırım? diye merak edersen yine sitemizi ziyaret edebileceğini hatırlatmak isteriz.

Silinen Instagram Mesajlarını Bulmak İstiyorum

Instagram uygulaması üzerinden gönderdiğin mesajlar bazen bilerek veya yanlışlıkla silebilirsin ve bu oldukça normal bir durum. Eğer bu mesajların silinmesinden dolayı pişman olduysanız ve silinen Instagram mesajlarını geri getirmek istiyorsan ne yapacaksın? Mesajların içerisinde senin için önemli bazı detaylar olabilir. Bu durumda hemen Instagram’da silinen mesajları geri getirme işlemini denemeli ve silinen Instagram mesajları kurtarmalısın.

Normal bir şekilde Instagram Direkt Mesajlarını yedeklemen için sana bir alternatif yol sunulmuyor. Dolayısıyla silinen bir mesajı geri getirme olasılığın yok gibi gözüküyor. Bu nedenle, silinmiş Instagram mesajlarınızı geri almak için bazı farklı yöntemler denemen ve çalışan bir yöntemi test ederek mesajları geri alman gerekiyor.

İnternet üzerinde bulabileceğin birkaç online Instagram mesaj kurtarma aracı bu konuda sana yardımcı oluyor gibi görünse de kimisi zararlı uygulamalar barındırdığı için maalesef bu yöntemleri güvenliğiniz açısında tavsiye etmiyoruz. Şunu hatırlatmak isteriz ki Instagram’da Direkt Mesajları sildiğin zaman, sildiği bu sohbeti veya mesajları sadece kendi tarafından silmiş olursun.

Bu nedenle de mesajların aynısı, mesajlaştığın kişinin hesabında durmaya devam ediyor. Bu sebepten dolayı da silinen Instagram DM’lerini kurtarmak için başvurabileceğin en kolay yöntem, mesajlarını sildiğin kişiden o mesajları geri göndermesi olabilir. Ancak peki o kişiden de mesajlar silinmişse veya o kişi ile artık konuşmuyorsan Instagram’da silinen mesajları geri getirme işlemini nasıl yapacaksın?

Facebook’ta silinen mesajları geri getirme

Silinen Instagram Mesajlarını Facebook Üzerinden Bulma

Eğer Instagram mesajların, mesajları gönderdiğin kişinin hesabından da silinmişse maalesef yukarıda bahsi geçen yöntem hiçbir işe yaramayacak. Bu durumda farklı alternatifleri denemen gerekiyor. Bu alternatiflerin başında da eğer Facebook ve Instagram hesaplarını birbirine bağladıysan, sildiğin Instagram mesajlarını Facebook üzerinden geri alma şansın olabilir. Bunu yapmak için hemen Facebook Gelen Kutuna erişim sağlayarak hareket etmen gerekiyor.

Bunun için herhangi bir mobil veya masaüstü cihazın arama motoru kısmını açarak Facebook resmi internet sitesini açın. Facebook sayfası üzerinde, Instagram hesabına bağlantı kurduğun Facebook hesabının oturumunu aç. Oturumu açtıktan sonra ise Facebook Gelen Kutusunu açarak gelen mesajlara erişim sağla. Mesajlar ekranını açtıktan sonra ise sol tarafta bulunan menü üzerinden Instagram Direct simgesine dokun. Daha önce mesajlaştığın Instagram Direct Mesajları burada bulabilirsin ve Instagram’da silinen mesajları geri getirme yapabilirsin.

Instagram Verileri ile Instagram Sohbetlerini Kurtarın

Silinen Instagram mesajların, artık iPhone veya Android cihazınızın üzerinden, Instagram uygulamasına girerek oturum açtığın zaman göremeyebilirsin. Ancak bu mesajlar, her zaman Instagram sunucuları tarafından, belli bir süre boyunca saklanıyor ve hemen silinmiyor. Başkalarına gönderdiğin doğrudan mesajlar, fotoğraflar veya videolar, postlara yaptığın yorumlar gibi Instagram hesabında yaptığın tüm aktiviteleri silsen dahi bu verileri daha sonra Instagram’da indirme şansın olabilir.

Instagram’da silinen mesajları geri getirmek için bilgisayarının veya mobil cihazının tarayıcısını açarak Instagram’ın resmi web sitesini açın. Instagram kullanıcı adı ve şifreni kullanarak Instagram’ın web sürümünde oturum açın.

Oturum açtıktan sonra ana sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Hesap ayarları” simgesine dokunarak profil ayarları sayfasını açın. Burada yer alan Dişli simgesini tıkladıktan sonra açılır menü üzerinde yer alan “Gizlilik ve Güvenlik” seçeneğini tıklayarak ilgili sayfayı açın.

Açılacak olan sayfada yer alan seçeneklerden “Veri İndirme” seçeneğini bulmak için ekranı aşağı doğru kaydırın ve “İndirme İste” seçeneğini seçerek onaylayın. Bu aşamada, hesap güvenliğini sağlamak için senden kimlik doğrulaması yapmanı istiyor.

Bu aşamada kimliğini doğrulamak için sadece “Tekrar Giriş Yap” seçeneğini tıklaman ve oturum açtığın Instagram hesabının kullanıcı adı ve şifresini girmen yeterli oluyor. Bundan sonra, Instagram’da daha önce kullandığın fotoğrafların, yorumların, profil bilgilerinin ve diğer hesap hareketlerine dair tüm işlemlerin, silinseler dahi bir kopyasını almak için e-posta adresini girerek “İleri” butonuna tıklayın.

Son olarak Instagram kullanıcı adını ve şifreni tekrar girin. Ardından, açılacak olan sayfadaki seçenekler arasından “İndirme İste” butonuna tıklayarak onay verin. Çok kısa bir süre içerisinde Instagram’dan, “Instagram Verileriniz” konulu bir e-posta alacaksın ve bu e-posta içerisinde de yedeklediğin mesajları geri görebilirsin. Böylece Instagram’da silinen mesajları geri getirme işlemini tamamlamış oluyorsun.

 

Instagram’da Silinen Mesajları Geri Getirme Nasıl Yapılır?
Instagram Verileri ile Instagram Sohbetlerini

Silinmiş Instagram Direkt Mesajlarını Çevrimiçi Kurtarma

Bu yöntem sayesinde farklı bir bakış açısına da sahip olabilirsin. Bazı kullanıcılar tarafından işe yaradığı belirtilen bu yöntemin önceki bir Instagram çalışanı tarafından, Instagram’ın açıklarından yararlanılarak keşfedildiği söyleniyor. Instagram Message Recovery adı verilen yöntemi kullanmak için hazırlanan bir online platform bulunuyor ve senden de bu platformu kullanman isteniyor.

Bu platform üzerinden Instagram hesabına giriş yaptıktan sonra sildiğin bütün Instagram doğrudan mesajlarını online bir şekikde kurtarmana yardımcı olduğu söyleniyor ancak oturum açma bilgilerini bu platforma verdiğin için güvenlik konusunda bizim endişelerimiz var ve kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bilgi vermek amacıyla paylaşıyoruz.

Bu yöntemi izlemek için de Instagram Message Recovery online internet sitesini açman gerekiyor. Ardından Instagram kullanıcı adı veya sana ait olan profil URL’ni buraya girdikten sonra senden oturum açman isteniyor. Sildiğin mesajlarını kurtarmak istediğin Instagram hesabının oturumunu açtıktan sonra da “Mesajları Kurtar” seçeneğine tıklayarak Instagram’da silinen mesajları geri getirme şansına sahip olabilirsin.

Bunun için de ilk önce bir insan olduğunuzu kanıtlamak için güvenlik doğrulaması adımını geçemen gerekiyor. Bu adımı başarı ile geçtikten sonra ilse silinmiş Instagram mesajlarını kurtarabilirsin.

YouTube video

Instagram Çöp Kutusu Nerede?

Eğer ki Instagram kullanırken bir video gördünüz yada konuştuğunuz birisi vardı ve o sohbeti yanlışlıkla sildiniz ve o sohbeti tekrardan geri getirmek istiyorsunuz ancak nasıl yapılacağını bilmiyorsanız; sağ üstte bulunan 3 noktaya tıklayın ve ayarları seçin sonra hesap seçeneğine gidin ve yakında silinenler kısmına tıklayın.

Instagram Mesajları Ne Kadar Saklıyor?

Instagram kullanıcılarını mağdur etmemek adına yanlışlıkla yada kasti olarak sildikleri yada kaybettikleri bir veriyi yaklaşık olarak 90 gün boyunca saklı olarak tutar, eğer ki siz o veriyi geri almazsanız 90 gün sonunda Instagram otomatik olarak siler.

Mehmet Faruk

Mobildiyari.com'da başyazar ve site sorumlusu olan Mehmet Faruk, platformun her köşesinde nitelikli içerik sunmayı hedefler. Mehmet Faruk, çeşitli kategorilerde ziyaretçilere tarafsız ve gerçek bilgi sağlamayı amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu