Reklam
Sosyal Medya

Instagram Akış Yenilenemedi Hatası Çözümü

Instagram Akış Yenilenemedi Hatası ve Çözümü 2023; Yalnızca ülkemizde değil, dünya genelinde en çok kullanılan, dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram’da zaman zaman ‘Akış Yenilenemedi’ sorunu ile karşılaşabiliyoruz.

Bu sorun, Instagram’da gezinmemizi, Instagram hesaplarında paylaşılan hikaye ve paylaşımları göremememizi, fotoğraf ya da video paylaşımlarını gerçekleştiremememizi beraberinde getirebiliyor.

Doğal olarak, Instagram’ı aktif ve etkili bir şekilde kullanamamamız, ‘Akış Yenilenemedi’ sorununu bir an önce çözüme kavuşturmak istememize neden oluyor.

Bu yazımızda Instagram Akış Yenilemedi hatası ile karşılaşmamızın olası nedenlerine değinmeye, bu sorunu nasıl çözebileceğimize dair sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Instagram Akış Yenilenemedi Sorunu Olası Nedenleri

Instagram akış yenilenemedi hatası ve Instagram akış yenilenemedi sorunu Instagram güncellemesinden kaynaklı olabileceği gibi uygulamanın güncel olmaması, DNS kaynaklı hatalar yada mobil veri bağlantısından kaynaklanabilir.

Akış Yenilenemedi sorununun olası nedenlerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Instagram’dan Kaynaklanan Hatalar

Instagram sunucularının çökmüş olması; Akış Yenilenemedi hatası ile karşılaşmamızın en önemli nedenleri arasında bulunuyor.

Ya da Instagram’ın kendisinden kaynaklanan birtakım sorunlar; Akış Yenilemedi uyarısının ortaya çıkmasına yol açabiliyor.

Instagram’a dair yapılan bakım çalışmaları doğrultusunda da bu sorun, baş gösterebiliyor.

Instagram’da yapılan birtakım güncellemeler de akışın yenilenmemesine zemin hazırlayabiliyor.

Kullanıcı kaynaklı olmayan bu sebeplerin bir süre sonra yetkili kişiler tarafından çözülmesi ile sorun da kendiliğinden kalkıyor.

İnstagram Hesap Kurtarma ve Geri Alma Yöntemleri

Kişinin İnternet Bağlantısında Sorun Olması

Kullanıcının internet bağlantısının zayıf olması, internet bağlantısının sürekli kopması yani internete kötü erişim de Instagram’da Akış Yenilenemedi hatası alınmasına yol açabiliyor.

Bu durumda kullanıcının öncelikle telefonunda internet bağlantısının mevcut olup olmadığını kontrol etmesi yani internete tekrar bağlanmayı denemesi gerekiyor.

İnternet bağlantısının olmaması gibi zayıf olması da ‘Instagram Akış Yenilemedi’ sorununa aracılık edebiliyor.

DNS Ayarlarındaki Değişiklikler

DNS ayarlarındaki birtakım değişiklikler; kişinin internete bağlanamamasına, internet bağlantısının zayıflamasına dolayısıyla Instagram’da Akış Yenilemedi hatası almasına neden olabiliyor.

Instagram’ın yanı sıra diğer platformlara girerken de sıkıntı yaşayan kullanıcıların bir an önce telefonlarındaki DNS ayarlarını kontrol etmeleri ve ayarları güncellemeleri gerekiyor.

Instagram Akış Yenilenemedi Sorunu Çözümü

Instagram’da akış yenilemedi sorunu ile karşılaştığınızda öncelikle bu sorunun sadece size özel olup olmadığını öğrenmenizi öğreniyoruz.

Bu noktada arkadaşlarınıza aynı sorun ile karşılaşıp karşılaşmadıklarını sorabilir ya da farklı bir telefondan ya da cihazdan Instagram’a girmeyi deneyebilirsiniz.

Arkadaşlarınız da aynı hatayı alıyorsa ya da diğer cihazlardan Instagram kullanımlarınızda da aynı hata ile karşılaşıyorsanız; bu durumda sorunun sistemden kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz.

Sistem kaynaklı durumlarda yapabileceğiniz bir şey olmadığından Instagram’ın düzelmesini beklemekten başka bir çareniz olmadığını söyleyebiliriz.

Lakin diğer cihazlardan Instagram’da rahat bir şekilde dolaşabiliyorsanız ya da arkadaşlarınızda herhangi bir akış yenilenememe sorunu söz konusu değilse bu durumda diğer olası nedenleri düşünmeye başlayabilirsiniz.

Kullanıcı kaynaklı olabilecek bu nedenleri çözmek için aşağıdaki önerilerimizi dikkate almanızı öneriyoruz.

Instagram akış yenilemedi sorunu

Instagram Akış Yenilenmedi Hatası Çözümü

Instagram hatası alıyorsanız sorunun çözümü için telefon mobil verisini kapatıp tekrar bağlanmayı deneyebilirsiniz. Aynı şekilde wifi bağlantısında Instagram akış yenilenmedi hatası alıyorsanız DNS ayarlarını değiştirmeniz gerekebilir. Telefonunuzdan dns ayarlarını 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 yaparak sorunu çözebilirsiniz.

Genelde Instagram akış yenilenmedi hatası mobil veri açık iken sık karşılaşın bir sorundur. Eğer mobil veri açık iken bu hatayı alıyorsanız wifi bağlantısı ile sorun ortadan kaldırabilirsiniz. Tüm bunları yapmanıza rağmen halen Instagram akış yenilenemedi hatası alıyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Instagram akış yenilemedi hatası çözümü için;

 • Telefondan mobil veriyi kapatıp wifi ile bağlanmayı deneyiniz
 • Telefonun ayarlar kısmına girerek Dns ayarlarını 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 olarak değiştirin
 • Uygulamayı telefondan kaldırıp tekrar kurun
 • Telefonun ön belliği temizleyip tekrar bağlanmayı deneyiniz

Yukarıdakileri yapmanıza karşın halen akış yenilenemedi hatası alıyorsanız sorun Instagram kaynaklıdır. Genelde Instagram güncelleme yaptığından bu türden hata alabilirsiniz.

Instagram’ı Telefonunuzdan Kaldırın ve Tekrar Yükleyin

Instagram uygulamasının verilerini temizlemek, çoğu zaman sorunun çözülmesi için yeterli oluyor.

Yani Instagram’ı sıfırlayıp, temizleyerek, bu sorundan kurtulabiliyorsunuz.

Instagram hesabınızı temizlemek ve gereksiz verilerden arındırmak için uygulamayı telefonunuzdan silmeli ve tamamen kaldırmalısınız.

Ardından telefonunuza Google Play Store ya da Apple Store üzerinden tekrar yüklemelisiniz.

Telefonunuzun Ön Belleğini Temizleyin

Akıllı telefonunuzu yoran ve internet bağlantınızı zayıflayan çerezlerden kurtularak da Instagram’da Akış Yenilemedi hatasını çözmeyi deneyebilirsiniz.

Arama motorunuzun Ayarlar kısmına girip, buradan Arama Geçmişini silmek ve çerezleri silmek, sorundan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

Telefonunuzda internet bağlantısının kopmuş olması ya da zayıf olması da bu hayatı almanıza neden olabilir.

Bu noktada internetten çıkmalı ve internete yeniden bağlanmayı denemelisiniz.

Telefonunuzda hem wifi hem de mobil veri açıksa yalnızca tek bir bağlantıyı kullanmalısınız. Yani ikisinden birini kapatıp, Instagram’a tekrar girmelisiniz.

Modemi ve Telefonunuzu Kapatıp Yeniden Açın 

Yukarıdaki önerilerimizi teker teker denemenize rağmen hala sorunu çözüme kavuşturamadıysanız telefonunuzu kapatıp açmayı ve tekrar Instagram’a girmeyi de deneyebilirsiniz.

Şayet Instagram ile birlikte Youtube, Facebook gibi diğer uygulamalarda gezinirken de internet bağlantınızın yavaş olduğunu düşünüyorsanız ve internete wifi ağınız üzerinden bağlanıyorsanız; bağlantı kalitenizi yükseltmek adına modemi kapatıp tekrar açabilirsiniz.

Daha iyi bir sonuç elde edebilmek adına modemi kapattıktan sonra en az 5 dakika beklemeli ve yeniden açmalısınız.

Telefonunuzun DNS Ayarlarını Güncelleyin

IOS ya da Android işletim sistemine sahip olan telefonunuzun DNS ayarlarını güncelleyerek de sorunu çözebilirsiniz.

Instagram Akış Yenilenemedi Hatası Android

Andorid cihazınızda sırasıyla tüm yöntemleri denedikten sonra sıra DNS ayarlarını güncellemeye geldiyse DNS ayarlarınızı aşağıdaki şekilde güncelleyebilirsiniz:

 • Ayarlar—Kablosuz seçeneklerine dokunduktan sonra mevcut wifi ağınızı seçin.
 • Sırasıyla Ağı Değiştir—Gelişmiş Seçenekleri Göster—IP Ayarlarını Statik Yapın seçeneklerine dokunun.
 • DNS1 yerine 8.8.8.8; DNS2 yerine ise 8.8.4.4 yazın.
 • Yaptığınız değişikliği telefonunuza kaydedin.

Instagram Akış Yenilemedi Hatası IOS

IOS işletim sistemi ile uyumlu Iphone cihazlarınızda DNS ayarlarını değiştirmek için;

 • Ayarlar—Wifi seçeneklerine dokunun ve kullandığını wifi ağını seçin.
 • Mevcut ağınıza girdikten sonra DNS yazan kısma 8.8.8.8 yazın.
 • Yaptığınız değişikliği kayıt edin.

Instagram Akış Yenilenmiyor Ne Yapmalıyım

Kullanıcı kaynaklı hatalarda yukarıda sizlerle paylaştığımız yöntemleri denemek, genellikle işe yarıyor.

Ancak sorun, Instagram’dan kaynaklandığında örneğin, Instagram sunucularında bir sorun baş gösterdiğinde siz ne yaparsanız yapın, sorunu çözemeyebiliyorsunuz.

Bu durumda yaşadığınız sorunu Instagram’a bildirmekten başka yapabileceğiniz pek bir şey de kalmıyor.

Sorunu Instagram’a bildirmek ve bir an önce sorunun çözülmesini talep etmek için,

 • Instagram hesabınızı açın ve Hesap ayarlarına girin.
 • Sayfanın hemen alt kısmındaki Yardım başlığının altındaki Sorun Bildir seçeneğine dokunun.
 • Formu doldurduktan sonra konuya dair şikayetinizi Instagram’a bildirin.

Bu yazımızda Instagram Akış Yenilenemedi hatasının nedenlerinden ve Instagram Akış Yenilenemedi çözüm yöntemlerinden bahsetmeye çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir; Instagram akış yenilenmiyor 2023 hatası çözüm önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Instagram Beyaz Ekran Verdi Nasıl Düzeltirim?

Eğer ki siz de bir Instagram sosyal medya kullanıcısı iseniz ve Instagram kullanırken beyaz ekran vermişse ve bu durumun nasıl düzeleceğini merak ediyorsanız aslında bu duruma sizin yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Instagram bazen böyle teknik sorunlar ile karşılaşabilmektedir ve en kısa sürede tekrardan düzelecektir.

Instagram Çöktü Mü?

Bazen Instagram uygulaması akış yenileyemeyebilir ya da beyaz ekran verebilir bu durumda da akla ilk gelen soru telefonumda bir osrun mu oldu ya da Instagramıma bir şey mi oldu sorusudur. Bu tarz durumlar bazen devlet tarafından bazen de Instagram tarafından karşılaşılabilen bir durumdur bu sorun da en kısa zamanda çözülür.

Mehmet Faruk

Mobildiyari.com'da başyazar ve site sorumlusu olan Mehmet Faruk, platformun her köşesinde nitelikli içerik sunmayı hedefler. Mehmet Faruk, çeşitli kategorilerde ziyaretçilere tarafsız ve gerçek bilgi sağlamayı amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu