Reklam
Sosyal Medya

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alırım?

Instagram hesabım çalındı nasıl geri alırım, çalınan Instagram hesabını kurtarma; Dünya çapında en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi de Instagram uygulamasıdır. Herkes tarafından sevilerek kullanılan ve yoğun ilgi gösterilen bu platformdaki Çalınan Instagram hesabı nasıl kurtarılır? ve Instagram hesabım çalındı nasıl geri alırım? diyenler için bir araştırma yaptık.

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alırım?

Öncelikle herkesi bu platform üzerinde sıklıkla video ve fotoğraf paylaşarak kişisel bilgilerini de buraya yüklemesi ile maalesef kötü niyetli kişilerin de hedefleri arasına Instagram kullanıcı hesapları girmeye başladı. Hem platform hem de sizin alacağınız bireysel güvenlik önlemlerine rağmen, bir şekilde ve sizden izinsiz buradaki hesabınızın şifreleri birilerinin eline geçebilir. Böyle bir durumda da çalınan Instagram hesabını kurtarmak için birkaç farklı alternatif yöntem sunuluyor.

Ancak bu yöntemlere bakmadan önce hesabınızın neden ve kimler tarafından çalınmış olabileceğini düşünerek, bundan sonrası için hangi konularda daha dikkatli olmanız gerektiğine bakalım. Ayrıca yazımızın son kısmında da hesabınızın güvenliğini sağlamak için neler yapmanız gerektiğine de kısaca değineceğiz.

Instagram Hesabım Neden Çalındı?

Instagram olsun ya da başka bir uygulama platformu olsun, eğer bir hesabınız çalındıysa akla gelen yöntemlerden birisi basit bir şifre koyduğunuz ve şifrenizin başka birisi tarafından kolaylıkla tahmin edilebildiği için hesabınızı çalmış olabileceği düşünülüyor. Şifrenizin içinde adınız, soyadınız, doğum tarihiniz veya “123456” gibi sıralı ve kolay bir şekildeyse ulaşılabilir olur ve Istagram hesabınızın çalınabilir.

Çalınan Instagram hesabınızın sebebi, Instagram takipçi sayınızı arttırmak, Instagram’da sizi takip etmeyenleri görmek adı altında hizmet verdiğini söyleyen sitelere üye olduysanız veya bu siteler üzerinden Instagram hesabınızı açtıysanız da şifreleriniz güvenliğini kaybetmiş olabilirsiniz.

Bir diğer olasılık da Instagram hesabınıza giriş yaptığınız bilgisayar ya da cep telefonunuzda, güvenliğinizi tehdit eden bir virüs var ise yine bu virüs programları üzerinden hesabınız ele geçirilmiş olabilir. Eğer cep telefonunuza veya Instagram hesabınıza giriş yaptığınız cihaza virüs bulaşmış ise keylogger gibi kötücül yazılımlar üzerinden sizin kişisel bilgilerinize ve hesap şifrelerinize erişim sağlayabilirler.

Şimdi de Çalınan Instagram hesabımı nasıl kurtarırım? sorusu için en doğru ve güvenli adımlara beraber bakalım.

Çalınan Instagram Hesabını Kurtarma

Hemen hepimiz ya Instagram hesabını aktif olarak kullanıyor ya da en azından uygulama hakkında bilgi sahibiyiz. Ancak bir gün cep telefonunuza girdiniz ama Instagram Akış Yenilenemedi Hatası ve Çözümü gibi bir hata ile karşılaştınız. Sonrasında hesabınızın başka kişilerin eline geçtiğini fark ettiniz ve çalınan Instagram hesabını kurtarmak istiyorsunuz.

Böyle bir durumda Instagram hesabım çalındı nasıl geri alırım diye soruyorsanız şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. İster cep telefonunuzdan isterseniz de bilgisayar üzerinden Instagram uygulamasının oturum açmak için oluşturulan giriş ekranına gelin.
 2. Bu ekran üzerinden bulunan “Şifreni mi unuttun?” butonuna tıklayın.
 3. Açılacak olan sayfa üzerinde yer alan form üzerindeki Instagram kullanıcı adınız, size ait ve sistemde kayıtlı olan cep telefonu numaranız veya hesabınızın kayıtlı olduğu e-posta adresini girin.
 4. Ardından, hemen alt kısımda bulunan “Giriş Bağlantısı Gönder” butonuna tıklayın. Bu aşamada ise çalınan Instagram hesabını kurtarmak için izleyebileceğiniz yöntemler sıralanıyor. Bu yöntemler şunlardır:
  • E-posta adresiniz ile çalınan Instagram hesabını kurtarma
  • SMS yöntemi ile çalınan Instagram hesabını kurtarma
  • Whatsapp üzerinden çalınan Instagram hesabını kurtarma
  • Facebook hesabı ile çalınan Instagram hesabını kurtarma
 1. Buradaki yöntemlerden birisi seçtikten sonra Instagram hesap kurtarmak için doğrulama işlemlerini başlatacak olan bir internet bağlantısı gönderiliyor.
 2. Instagram hesabının size ait olduğunu doğrulamak için, sizden kimlik bilgileriniz ve Instagram tarafından istenen bazı ek bilgiler ile Instagram kimliğinizi kanıtlamanız isteniyor. İstenen bilgileri doğru ve eksiksiz olarak doldurup gönderdikten sonra sadece bilgilerinizin doğrulunun incelendikten sonra size geri dönüş yapılmasını bekliyorsunuz.
 3. Eğer hesabın size ait olduğunu kanıtlarsanız, size bir şifre sıfırlama linki gönderiliyor. Gönderilecek olan link üzerinden yeni ve güvenli bir şifre belirledikten sonra çalınan Instagram hesabını geri alma şansına sahip olacaksınız.

Şifrenizi değiştirdikten sonra hesabınızı geri alabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. İsterseniz ve Vodafone Bedava İnternet kampanyaları hakkında bilgi sahibi olarak Instagram’da dolaşmanın keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Eğer Turkcell kullanıcısı iseniz de Turkcell Bedava İnternet kampanyaları hakkında hazırladığımız yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Instagram hesabım çalındı nasıl geri alırım? sorusunu cevapladıktan sonra, gelin şimdi de Güveli bir hesap şifresi nasıl olmalı? beraber bakalım.

Instagram Hesabım Başkasının Eline Geçti Ne Yapmalıyım?

Eğer Instagram hesabınız başkasının eline tamamen geçti ise, yukarda verdiğim işlemler ile çözüm bulabilirsiniz. Dondurulan instagram hesabı formunu doldurarak instagram hesabınızın sizin olduğunu kanıtlayabilirsiniz.

Instagram Güveli Hesap Şifresi Nasıl Oluşturulur?

Hesabınızı bir kere kurtardıktan sonra bir daha Instagram hesabım başkasının eline geçti nasıl geri alırım? Dememeniz için güçlü bir şifre oluşturmanızı öneriyoruz. Instagram hesabınızın güvenliğini sağlamak için oluşturabileceğiniz güçlü şifreleme yöntemlerini ve hesabınız için alabileceğiniz ek güvenlik önlemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Instagram hesabınızın şifresini kimseyle paylaşmamanız gerektiğini söylememize birle gerek yok sanırım. Çünkü en yakınınız olsa bile hesabınıza erişmemesi her zaman daha güvenlidir.
 • Takipçi kasma, beğeni artırma veya yorum sayısı artırma gibi hizmetler verdiğini söyleyerek Instagram hesap kullanıcı adınız ve şifrenizi alan sitelere güvenmeyin ve bu sitelere şifrenizi vermeyin.
 • Instagram hesabınıza giriş yaptığınız cihazlara yüklediğiniz uygulama ve programların virüs taşıdığını da yükleyeceğiniz anti-virüs programları ile denetlemenizi tavsiye ediyoruz. Aksi durumda zararlı uygulamalar üzerinden Instagram hesabınıza giriş için kullandığınız kullanıcı adı ve şifreniz başkalarının eline geçebilir.
 • Ayrıca çeşitli kampanyalar düzenleyerek veya hesabınızda bir sorun tespit edildiğini ve bunu çözmek için de hesap şifrenizi isteyen mail, mesaj veya iletişim linklerine itibar etmeyin. Bu linkler üzerinden hesap bilgilerinize erişilerek Instagram hesabı çalınabilir.
 • Kendinize ait olmayan bir cihaz üzerinden Instagram hesabınıza giriş yaptıysanız, kullanımınızı bitirdikten sonra uygulama üzerinden güvenli çıkış yaparak oturumunuzu kapatmalısınız ve giriş yaparken de “Beni Hatırla” kutucuğunu işaretlememeniz gerekiyor.

YouTube video

Instagram Hesap Çalınmasına Karşı Güvenlik Önlemi Nelerdir?

Eğer ki Instagram hesabınız çalındı ve yukarıda anlattığımız yollar ile Instagram hesabınızı geri aldınız ancak geri çalınmaması adına güvenlik önlemelerini arttırmak istiyorsunuz ve neler yapabilirim diye merak ediyorsanız; İlk olarak güvenli bir şifre oluşturun sonrasında da iki faktörlü doğrulama ve benzeri diğer tüm güvenlik önlemelerini aktif hale getirin.

Instagram Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Eğer ki Instagram hesabınız çalındı yada hesabınız çalınmadan önce bir güvenlik önlemi olarak hesabınızın şifresini değiştirip yukarıda anlattığımız güvenli şifre oluşturma yolları ile güvenli şifre oluşturacaksanız; hesaba giriş yaparken şifre yazma kısmına şifremi unuttum seçeneğini seçerek yeni bir şifre oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Mehmet Faruk

Mobildiyari.com'da başyazar ve site sorumlusu olan Mehmet Faruk, platformun her köşesinde nitelikli içerik sunmayı hedefler. Mehmet Faruk, çeşitli kategorilerde ziyaretçilere tarafsız ve gerçek bilgi sağlamayı amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu