Reklam
Türk Telekom Bedava İnternet

Türk Telekom Arama Yönlendirme Nasıl Yapılır? Nasıl İptal Edilir?

Türk Telekom arama yönlendirme nasıl yapılır? nasıl iptal edilir? oldukça merak edilen sıkça aranan bir sorudur. Çağrı yönlendirme gelen aramalarınızı başka bir telefona yönlendirmenizi sağlayan bir özelliktir. Özelliği cep telefonunuzdan etkinleştirir gerekli olduğu zamanda devre dışı bırakırsınız. Arama yönlendirme, aramaları başka bir telefona yönlendirmenize olanak tanır, böylece hiçbir aramayı kaçırmaz ya da istediğiniz zaman dönebilirsiniz.

Yoğun bir gününüzde ya da acil işlerinizin olduğu bir zamanda çağrı yönlendirme kullanışlı olabilir. Türk Telekom çağrı yönlendirme özelliği sayesinde telefonunuz kapalıyken ya da meşgulken bile hiçbir çağrıyı kaçırmamanızı sağlar. Ücretlendirme ise size sunulan fiyat tarifesi ile aynen geçerli olur.

Türk Telekom Arama Yönlendirme Nasıl Yapılır

Günümüzde şu anda kullanılan iki tane işletim sistemi vardır. Bunlardan biri Android bir diğeri ise İosdur. Bunlar için de farklı yönlendirme seçenekleri bulunur. Türk Telekom arama yönlendirme nasıl yapılır, nasıl iptal edilir? Bu iki farklı işletim sistemleri için farklı nitelikte olabilir. Kolay ulaşılabilmek belki sizin için çok önemlidir. Ancak önemli bir işiniz çıktığında ya da biraz kafa dinlemek istediğinizde yönlendirme akıllaca olabilir. Türk Telekom GSM sisteminde yapmanız gereken şey oldukça kolaydır. Öncelikle yapmanız gereken;

 • Telefonunuz hangi işletim sistemi olursa olsun Ayarlar kısmına gitmek,
 • Daha sonra ise arama yönlendirme menüsüne gelerek buradan yönlendirme yapmak istediğiniz numarayı tuşlamak.
 • Arama yönlendirme için bir diğer seçenek ise Türk Telekom müşteri hizmetlerinden faydalanmak. Bunun için ise Türk Telekom’un kurumsal numarası olan 444 1 444’ü arayarak size verilen yönergeleri takip etmek olacaktır. Müşteri hizmetleri aracılığı ile de istediğiniz numaraya çağrı yönlendirme yapabilirsiniz.
 • Türk Telekom’un hizmetleri elbette bununla sınırlı kalmıyor. Çağrı yönlendirmek için diğer bir seçenek ise online işlemler menüsünü kullanmak olacaktır. Bunu yapmanız için gerekli olan ise işletim sisteminize uygun olan Play Store’dan Türk Telekom online işlemler uygulamasını indirmek olacaktır.
 • Çağrı yönlendirmek için yapmanız gereken bir diğer seçenek ise artık klasikleşmiş olan SMS yolu ile yönlendirme olacaktır. Bunun için ise yapmanız gereken 9244’e kısa mesaj göndermek olacaktır. Örneğin; UY 0 550 XXX XX XX yazmanız yeterli olacaktır.

Türk Telekom arama yönlendirme nasıl yapılır, nasıl iptal edilir? Aslında çokta zor işlemleri kapsamamaktır. Tüm bu seçenekleri uygulayarak Türk Telekom’un arama yönlendirme özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Türk Telekom Sil Süpür Hilesi

Türk Telekom Aramalarını Başka Cep Telefonuna Yönlendirme

Türk Telekom genellikle bu özellikleri web siteleri aracılığıyla çevrimiçi olarak ayarlamanıza ya da iptal etmenize yardımcı olur. Ayrıca bunun yanı sıra telefon işletim sisteminizin uygulamasını akıllı telefonunuza ya da tabletinize indirerek bu sayede aramaların diğer cihazlarınızda aynı anda çalacağı şekilde ayarlamanıza imkân tanır. Türk Telekom Arama Yönlendirme Nasıl Yapılır? Nasıl İptal Edilir? Özelliği aslında zor bir işlem değildir. Türk Telekom arama yönlendirmeyi pek çok amaç için tercih edebilirsiniz.

Kapama alanı düşük bir bölgedeyseniz, telefonunuz kapalıysa ya da o gün telefon ile ilgilenemeyecek durumdaysanız bu işlemi yapabilirsiniz. Bunun için pek çok seçenek olduğunu zaten yazımızda belirtmiştik. Bu sayede sizin için en uygun ve en kolay olan yöntemi tercih etmeniz size kolaylık sağlayacaktır. Arama yönlendirme özelliği telefondan telefona ya da işletim sistemine göre farklılık gösterebileceği gibi aynı zamanda da kullandığınız operatöre göre de farklılık gösterir.

Türk Telekom Arama Yönlendirme Kapalı Gösterme

Türk Telekom hattı kullanıyorsanız ve hattınızı kapalı göstermek istiyorsanız telefonunuzdan #35*0000# tuşlamasınız yapmanız yeterlidir. Telefon açıkken bu #35*0000#  kodu kullandığınızda arayan kişilere size ulaşamazlar.

Çağrı Yönlendirme özelliklerini kullanırken çeşitli nedenleriniz vardır. Duruma ve tercihlerinize bağlı olarak, aramaları yönlendirmeniz günümüzde artık son derece kolaydır. Türk Telekom bu konuda oldukça farklı seçenekler sunarak sizlere ayrıca yardımcı olur. Arama ya da diğer adıyla çağrı yönlendirme yaparken;

 • Müşteri hizmetleri kanalını
 • Web sitesini
 • Türk Telekom mobil işlemler seçeneğini ya da
 • SMS gönderme yollarını deneyebilirsiniz.

Tüm bu kanallar sadece birkaç dakikanızı almakla beraber sizin için en kolayını seçmenize yardımcı olur. Türk Telekom arama yönlendirme nasıl yapılır, nasıl iptal edilir, sorusunun yanıtını da rahatlıkla bulabilirsiniz.

Her Zaman Çağrı Yönlendirme

Uzun süre telefonunuzu kullanmama ihtimaliniz olduğunda bu seçeneği rahatlıkla kullanabileceğiniz gibi koşullu çağrı yönlendirme özelliğini de Türk Telekom aracılığı ile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Telefonunuzdan uzun süre uzak kalmanız gerektiğinde ve bir aramayı kaçırmak istemiyorsanız ya da aramaları sizin için başka birinin cevaplamasına ihtiyaç duyduğunuzda, aramaları belirlediğiniz başka bir telefon numarasına yönlendirebilirsiniz. Çağrı Yönlendirme her zaman gelen çağrılarınızı başka bir numaraya yönlendirmenize olanak tanır.

Kısaca tüm bu anlatılanların ışığında arama yönlendirme cep telefonunuza yönelik aramaları başka hedef bir numaraya taşımanızı ifade eder. Aramalarınızı başka bir cep telefonuna yönlendirirseniz ücretlendirme size sunulan tarife ile sınırlı kalır. Türk Telekom Arama Yönlendirme Nasıl Yapılır? Nasıl İptal Edilir? Her zaman aktif olarak kullanacağınız bir seçenek olarak önünüzde bulunur. Bu hizmet, gelen aramalarınızı başka bir telefona yönlendirmenizi sağlayan bir özellik olduğundan bu özelliği operatörünüze göre cep telefonunuzda etkinleştirir ve devre dışı bırakırsınız.

Türk Telekom Çağrı Yönlendirme Nasıl İptal Edilir

Türk Telekom arama yönlendirme nasıl yapılır, nasıl iptal edilir, sorusundan yönlendirme seçeneğini öğrendikten sonra nasıl iptal edeceğimize bakalım. İnsanların telefonlarda çağrı yönlendirmeyi iptal etmek istemelerinin çeşitli nedenleri vardır ancak temelde bunun ana nedeni artık bu hizmete ihtiyacı olmadığıdır. Telefonlarda arama yönlendirmelerini iptal etmek Türk Telekom ile oldukça kolaydır. Öncelikle bunun için yine bazı seçenekleriniz bulunur. Çağrı yönlendirme iptali için yapmanız gereken adımlar ise;

 • Telefonunuzun işletim sistemi ne olursa olsun mutlaka her telefonda bulunan ayarlar kısmına gitmeniz olacaktır. Buradan çağrı yönlendirme, kapalı / iptal diyerek yönlendirmeyi iptal edebilirsiniz.
 • Bir diğer yol ise yine Web işlemler yöntemi olacaktır. Burada yapmanız gereken ise online işlemlerden çağrı yönlendirme iptali olacaktır.
 • Bir diğer seçenek ise Türk Telekom’un mobil uygulamasını telefonunuza indirmek olacaktır. Yine buradan çağrı yönlendirme iptalini kullanabilirsiniz.
 • Son olarak ise mesaj yani SMS seçeneği olacaktır. Yapmanız gereken ise “UY IPTAL” yazarak bu metni 9244’e kısa mesaj atmak olacaktır.

Çağrı Yönlendirme Hizmetini Nasıl Devre Dışı Bırakabilirim?

Arama ya da bir diğer deyişle çağrı yönlendirme iptali için telefonunuzun Ayarlar> Çağrı> Gelişmiş ayarları> Çağrı yönlendirme menüsünü kullanmanız yeterli olacaktır. Ayrıca yönlendirme iptali çeşitli seçeneklere bağlı olabilir. Bunlar ise;

 • Koşulsuz çağrı yönlendirme: Telefonunuzun arama kısmından ##21# tuşlanarak arama tuşuna basabilirsiniz.
 • Cevap olmadığında çağrı yönlendirme: Arama tuşlarından ##61# çevirmeniz yeterli olacaktır.
 • Meşgul olduğunda çağrı yönlendirme: Yine tuşları kullanarak ##67# tuşlamanız gerekecektir.
 • Telefonunuza ulaşılmadığında çağrı yönlendirme: Telefonunuzun arama menüsünden ##62# yazılıp arama tuşunun kullanılması yeterli olacaktır.

Görüldüğü üzere Türk Telekom arama yönlendirme nasıl yapılır, nasıl iptal edilir, Detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Sizler Türk Telekom hattını kullanıyorsanız tüm bunları rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Ancak tüm bunlar bana karmaşık gelir bu işi yapamazsam eğer derseniz müşteri hizmetleri arayarak müşteri temsilcisinden yardım alabilirsiniz.

Telefonunuzda Arama Yönlendirmeyi Devre Dışı Bırakıp Bırakmadığınızı Nasıl Anlarsınız?

Telefonunuzda arama yönlendirmeyi devre dışı bıraktığınızdan emin değilseniz, bunun için bazı yolları deneyebilirsiniz. Bu adımlar genel olarak;

 • Telefonunuzdaki kalıcı “Arama yönlendirme” bildiriminin olup olmadığını kontrol edin. Muhtemelen telefonunuzun bir köşesinde bu bildirimi simgeleyen bir işaret bulunur.
 • Birinden sizi aramasını isteyin. Doğrudan telefon numaranızda çalarsa, artık yönlendirmeyi iptal etmişsiniz demektir.
 • Tüm arama yönlendirme seçeneklerinin açık olup olmadığını onaylamak için Telefon uygulamasındaki Arama Yönlendirme ayarına gidebilirsiniz.
 • Son olarak, birinin aramalarınızı alttan yönlendirdiğini düşünüyorsanız, onay için Türk Telekom müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Tüm bu adımlar ile arama yönlendirme iptali yapıp yapmadığınızı rahatlıkla görebilirsiniz. Yapılan tüm bu işlemler aslında bir onay niteliği taşır. Ancak daha öncede belirttiğimiz gibi bu işler bana çok karmaşık geliyor diyorsanız Türk Telekom’dan rahatlıkla yardım alabilirsiniz. Bu durumda müşteri hizmetleri size Türk Telekom arama yönlendirme nasıl yapılır, nasıl iptal edilir, konusunda detaylı olarak yardımcı olacaktır.

Telefonunuzda Çağrı Yönlendirmeyi Kurmak ya da İptal Etmek

Sonuç olarak arama yönlendirmek ya da iptal etmek günümüz teknolojisinde son derece kolaydır. Hatta teknoloji ile aram yok ama bu işlemlere ihtiyacım var diyorsanız bu konuda da ulaşabileceğiniz kurumlar mevcut. Arama yönlendirme çoğu durumlarda oldukça faydalı bir işlemdir. Özellikle yoğum bir temponuz varsa bu işlem son derece rahatlatıcı bir seçenek olacaktır.

Ancak bazı durumlarda da bu işlemi iptal etmek oldukça gereklidir. Kimse telefonunu sonsuza kadar başka bir numaraya yönlendirmek istemez. Bizde yazımızda sizlere çağrı yönlendirme ve çağrı yönlendirme iptalini detaylı olarak anlattık sizlerde bu işleme ihtiyacınız olduğunda artık ne yapacağınızı biliyorsunuz. Her şeyi artık tuşlarla çözmeniz mümkün.

YouTube video

Türk Telekom Arama Yönlendirme Nasıl İptal Edilir?

Her Koşulda Çağrı Yönlendirme: ##21# yazılıp arama tuşuna basılarak yönlendirme iptal edilebilir. Meşgul Olma Durumunda Çağrı Yönlendirme: ##67# yazılıp arama tuşuna basılarak yönlendirme iptal edilebilir. Cevap Verilememesi Durumunda Çağrı Yönlendirme: ##61# yazılıp arama tuşuna basılarak yönlendirme iptal edilebilir.

Yönlendirme İptali Nasıl Yapılır?

1. “Telefon” uygulamasını açın.
2. Sağ üstte bulunan “üç noktaya” basın.
3. “Ayarlar” tuşuna dokunun.
4. “Gelen arama” sekmesine inin.
5. “Arama yönlendirme”ye basın.
6. Telefon yönlendirme iptali için numaraları belirlediğiniz ekranda numaraların üstüne basarak “Devre dışı bırak”a basın.

Mehmet Faruk

Mobildiyari.com'da başyazar ve site sorumlusu olan Mehmet Faruk, platformun her köşesinde nitelikli içerik sunmayı hedefler. Mehmet Faruk, çeşitli kategorilerde ziyaretçilere tarafsız ve gerçek bilgi sağlamayı amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu