Reklam
Türk Telekom Bedava İnternet

Türk Telekom Taahhüt Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türk Telekom Taahhüt Sorgulama Nasıl Yapılır? Cayma Bedeli Öğrenme 2023; Ülkemizde en çok kullanılan operatörlerden biri de kesinlikle Türk Telekom olarak bilinir. Gerek sunduğu kampanyalar gerekse çekim gücünün fazla  olması nedeni ile daha fazla tercih edilmektedir. Türk Telekom faturasız hatlarla beraber, faturalı hatları da mevcuttur. Faturalı hatlar daha fazla avantaja sahiptir.

Ama faturalı kullanan kişiler, sağladıkları avantajlar karşısında firmada belli bir süre kalma sözü vermelidir. BTK kararı ile alınan faturalı hatta kalma sözü 12 aylık, 24 aylık ve 36 aylık olarak bilinmektedir. Ancak 24 ay ve 36 ay sözleşme kararı artık BTK tarafından kaldırılmıştır. Yani hangi operatörde olursanız olun sadece 12 aylık taahhüt imzalamak durumundasınız.

Ayrıca taahhüt imzalamada sadece yıllık kalma sözü değil tarife sözü de vermiş olursunuz. Yani aldığınız tarifeyi 12 ay boyunca bozmadan kullanmak zorundasınız. Elbette tarife değişikliği yapma gibi durumlarda firma sizlere ekstra haklar da tanıyabilir. Yani taahhüt bozmadan tarife değişiklikleri de yapabilirsiniz. Ama bu tür kampanyalar kısıtlı olabiliyor.

Bu nedenle kampanya değişikliği yapacağınız zaman Türk Telekom müşteri hizmetleri ile irtibata geçmeniz şarttır. Sizler için bu yazımızda Türk Telekom taahhüt sorgulama nasıl yapılır? Cayma bedeli öğrenme gibi konulara değineceğiz. Eğer siz de Türk Telekom faturalı hat kullanıcısı iseniz mutlaka yazımızın tamamını okuyabilirsiniz.

Türk Telekom Taahhüt Sorgulama Nedir? 

İnternet aboneliği olsun faturalı hat aboneliği olsun kullanmakta olduğunuz tüm operatörlerde belli miktarlarda indirim alabilmek adına sizlere taahhüt sunulur. Bu taahhütler esasen müşteriyi bir zorlama gibi görünse de indirim almak için şarttır. Ayrıca taahhüt imzalayan kişiler, yıl boyunca yapılacak olan zamlardan da etkilenmez. Bu abone için aslında iyi bir işlemdir. Yani gelecek olan her türlü fatura aşımına ve zamma karşı aboneleri güvence altına alır.

Türk Telekom Taahhüt Sorgulama Süresi Nasıl Öğrenilir

Burada taahhüt imzalamadan önce mutlaka hangi tarifeden faydalanmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Yani tarife seçimlerini çok iyi yapmanız da fayda vardır. Taahhüt sorgulama işlemi yapmak ise son derece kolaydır. Taahhüt imzalarken müşteri hizmetleri ile konuştuğunuz ve onay verdiğiniz gün taahhüttünüz başlar. Örneğin 01.01.2023. Tarihinde taahhüt onayladığınızda diğer yıl yani 12 ay sonra yine aynı tarihte taahhüttünüz sona erecektir. Dolayısı ile örneği baz aldığımızda 01.01.2023 yılında faturalı hattınızın taahhüt süresi dolacaktır.

Taahhüt süreniz dolmadan önce Türk Telekom müşteri hizmetleri tarafından aranıp, bilgilendirilirsiniz. Sizlere daha avantajlı kampanyalar sunulur. Eğer farklı bir kampanyaya geçmek istemez iseniz, faturanızın tam bedeli yani indirimsiz tutarı aylık olarak size yansıtılır.

Örneğin fatura bedeli 70 tl ise ve size bu taahhütlü olarak 50 tl ye sunulmuş ise sözleşmeniz bittiği zaman yine faturanız 70 tl olarak her ay size yansıtılır. Türk Telekom taahhüt sorgulama için onay verdiğiniz gün baz alınır. Ama hangi tarihte onay verdiğinizi hatırlamıyor iseniz 444 1 444 numarasını arayı 2 – 3 tuşlayarak öğrenebilirsiniz. Müşteri hizmetlerine bağlandığınızda sizlere yardımcı olacaklardır.

Türk Telekom Operatör İsmi Değiştirme

Türk Telekom Taahhüt Sorgulama Nasıl Yapılır

Türk Telekom taahhüt süresi sorgulama işlemi aşağıdaki vereceğim adımları takip ederek yapabilirsiniz. Türk Telekom taahhüt sorgulama işlemini ücretsiz olarak yapmak için;

 • Size en yakın Türk Telekom bayisine giderek taahhüt sorgulaması yapabilirsiniz.
 • 444 1 444 numaralı müşteri hizmetleri telefonu arayabilirsiniz.
 • Türk Telekom resmi internet sitesini giriş yapabilirsiniz
 • Türk Telekom Online İşlemler mobil uygulamasına girerek taahhüt süresini öğrenebilirsiniz.
 •  Telefonunuzun arama ekranına *124# yazarak arama tuşuna bastıktan sonra gelen ekrandan öğrenebilirsiniz.

Türk Telekom Taahhüt Sorgulama Kısa Yolu

Türk Telekom taahhüt sorgulama kısa yolu telefonunuzdan *124# tuşlarına basmaktır. Telefonunuzun arama kısmına *124# yazıp aradıktan sonra karşınıza gelen ekrandan taahhüt seçeneğini seçip gelen ekrandan tekrar taahhüt bilgilerini tıklayın taahhüt bitiş süresiniz ile ilgili detaylı bilgi telefonunuza gelecektir.

Türk Telekom Cayma Bedeli Öğrenme

Bilindiği üzere  faturalı hatlarda bir sözleşme yapılır. Bu sözleşme daha bitmeden hattınızı kapattırmak isterseniz, farklı kampanyaya geçmek isterseniz veya farklı operatöre numara taşımak isterseniz, sözleşmenizi bozmuş olursunuz.  Bu durumda taahhüt bedeli yani cayma bedeli size yansıtılır. Türk Telekom cayma bedeli öğrenme için 444 1 444 numaralı müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Türk Telekom Cayma Bedelleri Nasıl Öğrenilir

Cayma bedelini öğrenebilmek için kullanabileceğiniz kanalları maddeler halinde listelemek mümkündür:

 • 444 1 444 no’lu telefon numarası üzerinden müşteri temsilcinize bağlanarak kolay bir şekilde cayma bedelini öğrenebilirsiniz.
 • Türk Telekom Online İşlemler menüsü üzerinden cayma bedelini öğrenebilirsiniz.
 • Yine bir yöntem olarak Türk Telekom bayilerine giderek cayma bedelini öğrenebilirsiniz.

Türk Telekom Cayma Bedeli Hesaplama Nasıl Yapılır?

Esasen BTK kararı ile tüm operatörlerde aynı teknik ile cayma bedeli hesaplaması yapılır. Yani kullandığınız ayların veya kullanmadığınız ayların süresi ile indirim bedeli çarpılır. Sonuçta size yansıyan tutar son faturanıza eklenir. Örnek vermek gerekirse;

 • Aldığınız fatura bedeli 70 tl olsun
 • İndirim tutarınız 20 tl olsun
 • Kullandığınız aylar 2 ay olsun
 • 2×20 eşittir 40 tl cayma bedeli yansır.
 • Faturanız 50 tl cayma bedeliniz 40 tl toplamda 90tl son faturanıza ödeyip çıkabilirsiniz.

Burada eskiden sadece kullanılan ayların indirim bedeli yansımakta idi. Ama artık BTK bu kuralı değiştirip, tamamen tüketici lehine bir karara vardı. Bu durumda kullandığınız ay sayısı az ise bu ayların indirim bedeli yansır. Kalan ayların sayısı az ise kalan ayların indirim bedeli yansır.

Türk Telekom Taahhüt Sorgulama İptal Cezası

Türk Telekom taahhüt sorgulama iptal cezası yani cayma bedeli taahhüt süresinin verilen tarihten erken sonlandırılması durumunda size son faturada yansıtılan cayma bedelidir. Cayma bedeli yani taahhüt bozulduğunda ödeyeceğiniz tutar yapılan indirimler, cihaz bedeli ve vergilerden oluşmaktadır.

Eğer taahhüt süreniz çok az kalmışsa kesinlikle taahhüt süresini bitirmek yerine beklemek daha mantıklıdır.

Sizlere bu yazımızda Türk Telekom Taahhüt Sorgulama Nasıl Yapılır? Cayma Bedeli Öğrenme hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

YouTube video

Taahhüt cayma bedeli nasıl öğrenilir?

Telefonunuzun arama kısmına gelerek *124# yazarak arama butonuna tıklayın. Ardından gelen ekrana yazıp göndere tıklayın. Ardından sırasıyla 3 ve sonra 2 numaralarını seçip gönderin. Bu işlemin ardından taahhüt kalan süre ve cayma bedeli SMS olarak tarafınıza iletilecektir.

Türk Telekom cayma bedeli ne kadar?

Abonelik iptali yaptığınız takdirde her ay standart 100 TL ile indirim ücreti arasındaki farkı ödemeniz gerekir. Yani aylık ne kadar indirim aldıysanız kullandığınız ay kadar bu indirim sizden istenecektir.

Mehmet Faruk

Mobildiyari.com'da başyazar ve site sorumlusu olan Mehmet Faruk, platformun her köşesinde nitelikli içerik sunmayı hedefler. Mehmet Faruk, çeşitli kategorilerde ziyaretçilere tarafsız ve gerçek bilgi sağlamayı amaçlar.

Bir Yorum

 1. Türk Telekom tarafından İnternet aboneliğim bilgim dışında tek taraflı fesh edildi. Taahhüdünüz var diye yüklü fatura kesil. Kanuni bir itiraz hakkım varmı?ne yapmalıyım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu