Reklam
Teknoloji Haberleri

Instagram Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Günümüzde milyonlarca kullanıcıya sahip olan ve her geçen gün kullanıcı sayısını arttırarak daha da popülerleşen sosyal medya platformlarından biri de Instagram’ dır. Konum ve özel bilgilerimizi de içinde barındıran Instagram Platformunda güvenliği arttırmak için güçlü ve tahmin edilemeyecek şifreler belirlemek önemlidir.

Siz de bu noktada Instagram şifresi nasıl değiştirilir? Sorusunu soruyor olabilirsiniz. Instagram şifresini yenilemek için izleyebileceğiniz basit üç yol vardır. Web sitesi üzerinden, mobil uygulama aracılığıyla ya da şifremi unuttum seçeneğini seçerek siz de şifrenizi kolaylıkla yenileyebilirsiniz.

İşte bizde bu yazımızda Instagram şifresi değiştirme yollarını açıklayacağız.

Instagram Şifre Değiştirme Yöntemleri

 1. Instagram Şifre Değiştirme: Mobil Uygulama
 2. Instagram Şifre Değiştirme: Web Site
 3. Şifremi Unuttum Seçeneğini Kullanarak Instagram Şifresi Değiştirme

Instagram şifrenizi değiştirmek ve kimsenin tahmin edemeyeceği daha güçlü bir şifre belirlemek istiyorsanız uygulayabileceğiniz üç basit temel yöntem vardır. Birinci ve ikinci yöntem ile şifrenizi değiştirmek istiyorsanız zaten şifrenizi bildiğiniz için değiştirmesi oldukça kolaydır.

 Ancak şifrenizi unutmuş ve yeni bir şifre almak istiyorsanız şifremi unuttum seçeneğini kullanarak ve şifre doğrulaması yaparak yeni bir şifre alabilmeniz mümkündür. Bu üç temel yöntem ile şifrenizi yenileyebilir ve daha güçlü bir şifreye sahip olarak çalınmasına engel olabilirsiniz.

Hadi gelin birlikte Instagram şifre değiştirme yöntemlerine bakalım:

Mobil Uygulama ile Şifre Değiştirme

 • Akıllı telefonunuzdan Instagram platformunu açın ve üyelik bilgilerinizi doldurarak hesabınıza giriş yapın.
 • Profil sayfanıza girerek sağ üst köşede gördüğünüz üç çizgiye tıklayın.
 • Adım adım Ayarlar > Güvenlik > Şifre öğelerine dokunun.
 • Var olan şifrenizi girin. Hemen altına da yeni şifrenizi yazın.
 • Sağ taraftaki kaydet butonuna ya da tik işaretine tıklayarak işlemi tamamlayın.
instagram sifre degistirme nasil yapilir
Telefondan Instagram Şifre Değiştirme

Bu adımları uygulayarak mobil Instagram platformundan mevcut şifrenizi değiştirerek yeni bir şifre belirleyerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak yeni bir şifre aldığınızda Instagram kuralları gereği altı haneli seçmelisiniz.

Güçlü ve tahmin edilemeyecek bir şifre belirlemek istiyorsanız bir büyük harf, bir küçük harf veya sembol tercih etmelisiniz. Instagram şifrenizi bilgisayar üzerinden web site aracılığıyla da değiştirebilirsiniz.

İşte web site üzerinden Instagram şifrenizi kolaylıkla değiştirebileceğiniz yöntem sizlerle birlikte…

Web Site üzerinden şifre Değiştirme

 • Kullandığınız tarayıcı aracılığıyla Instagram web sitesine gidin.
 • Hemen ardından kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak giriş yapın.
 • Profil resminize dokunun ve karşınıza çıkan panelde Ayarlar seçeneğine tıklayın.
 • Şifreyi Değiştir butonuna tıklayın ve var olan şifrenizi girin.
 • Daha sonra yeni şifrenizi de iki kere tekrarlayın ve Şifreyi Değiştir butonuna dokunarak işlemi bitirin.

Instagram şifresini değiştirmek için Web site ve mobil platform arasında uygulanan işlemler birebir aynı olmasa da, benzerdir. İster web site ile isterseniz de mobil platform aracılığıyla hızlı ve kısa bir süre içerisinde şifrenizi yenileyebilirsiniz.

Ayrıca şifrenizin bir kez başkası tarafından değiştirildiğini düşünüyorsanız aynı cihazdan tekrar değiştirmeniz hesabınızı tehlikeye atacaktır. Başka bir cihaz ile şifrenizi değiştirebilir ve tahmin edilemeyecek bir seviyeye getirebilirsiniz.

Instagram şifresini değiştirmek ya da yenileyebilmeniz için uygulayabileceğiniz son bir yöntem var. Şifremi unuttum seçeneği ile şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Hadi gelin Şifremi Unuttum seçeneği ile Instagram şifresi nasıl değiştirilir bakalım:

Şifremi Unuttum Seçeneğini Kullanarak Şifre Değiştirme

 • Instagram platformunu açın ve Şifreni mi unuttun? Butonuna tıklayın.
 • Hesabınıza daha önceden girdiğiniz e- posta ya da telefon numaranızı tekrar girin ve Giriş Bağlantısı Gönder seçeneğine dokunun.
 • Ben robot değilim kısmını atladıktan sonra ileri seçeneğine basın.
 • Instagram platformundan gelen SMS ya da e- posta bağlantısına tıklayın.
 • Şifrenizi Yenileyin seçeneğine tıklayın ve yeni şifrenizi oluşturun.

Instagram hesap güvenliğinizi sağlamak açısından düzenli olarak belirlediğiniz şifreyi değiştirebilirsiniz. Ancak bazı zamanlarda değiştirmiş olduğunuz şifreyi unutabilirsiniz. Oldukça popüler olan sosyal medya platformlarından biri olan İnstagram’ da şifrenizi unuttuysanız üzülmenize ve moralinizi bozmaya gerek yok. 

Siz de Instagram platformunun sunduğu hesap sıfırlama işlemi ile şifrenizi tekrar belirleyebilir ve platforma kaldığınız yerden vakit geçirmeye devam edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, Instagram platformuna girdiğinizde Şifremi Unuttum seçeneğine tıklamak ve gelen talimatları uygulamaktır.

Ayrıca şifrenizi yenilemek için hesabınızı ilişkilendirdiğiniz e-posta ya da telefon numaranıza gelen bağlantıya tıklamak yeterli olacaktır.

Instagram Şifre Yenileme Linki

Instagram şifre yenileme linki, Instagram platformuna girişi sağlamayan kullanıcılar için şifreleriniz yenilemede yardımcı olan bir işlemdir. Siz de Instagram şifrenizi hatırlamıyorsanız ya da unuttuysanız Instagram şifre yenileme linki aracılığıyla yeni bir şifre elde edebilirsiniz.

Şifrenizi yenileyebilmek için Instagram platformunu açmanız ve size göstereceğimiz adımları takip etmeniz sayesinde yapabilmeniz mümkündür.

Instagram şifre yenileme linki ile yeni şifre almak ve hesabınızı kurtarmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edin ve uygulayın:

 • Instagram şifresini değiştirebilmek için Instagram şifre yenileme sayfasına ulaşmalısınız.
 • Bunun için https://www.instagram.com/accounts/password/reset/ linke tıklayarak Instagram şifre yenileme sayfasına giriş yapın.
 • Ardından e- posta ya da telefon numaranızı girin ve Giriş Bağlantısı Gönder seçeneğine tıklayın.
 • Gelen e- posta bağlantısına tıklayın ve uygulamanız gereken talimatları yapın.

İşte Instagram şifre yenileme linkiyle siz de şifrenizi basit bir şekilde tek tıkla değiştirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram şifrenizi unutmuş ya da hatırlamıyor olabilirsiniz. Bunun için de şifrenizi yenileyerek hesabınıza tekrar kavuşabilirsiniz. Şifre yenilemek için yukarıda açıkladığımız yöntemlerden birini deneyebilir ve çözüme ulaşabilirsiniz.

 Ancak şifre yenileme hakkında verilen ve açıklanan bilgiler yeterli değilse sıkça sorulan sorulara bakarak aklınıza takılanları yok edebilirsiniz.

Instagram Şifresi Kaç Karakterden Oluşur?

Instagram şifrenizi unuttuysanız ya da hesabınız çalındıysa ve yeni bir şifre almak istiyorsanız, oluşturacağınız şifre 8 karakterli olmalıdır. Bunun yanı sıra oluşturacağınız şifrede büyük harf ve küçük harf kullanımını dengelemeniz şifrenizin güçlü ve kalıcı olmasını sağlar.

Ayrıca şifre belirlerken harf ve rakam dışında @, !, #, %, +, -, özel ifadeleri de kullanmanız şifrenizin başkaları tarafından çalınmasını engelleyebilir ve böylece hesabınızı daha korunaklı bir hale getirmiş olursunuz.

Instagram 8 Haneli Kod Nereden Alınır?

Instagram 8 haneli kod almanız için takip edeceğiniz adımlar oldukça basit ve pratiktir. Instagram 8 haneli kod almak için aşağıdaki adımları takip edin ve uygulayın:

 • Instagram platformuna giriş yapın.
 • Gizlilik ve Güvenlik seçeneğine tıklayın ve İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması butonuna dokunun.
 • Açılan sayfada İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Düzenle seçeneğine tıklayın ve Yedek Kodları Al öğesine basın.
 • Ardından Yeni Kod Al butonuna tıkladığınız anda 8 haneli koda ulaşacaksınız.

Instagram Şifre Neden Yanlış Diyor?

Instagram platformuna giriş yaparken sürekli olarak şifre yanlış hatası alıyorsanız, hesabınıza giriş yaptığınız e- posta yanlış kaydedilmiş olabilir. Bu yüzden bu hatayı alıyor olabilirsiniz.

Instagram şifresi yanlış hatasını düzeltmek için hesabınızda kullandığınız e- posta olup olmadığından emin olun ve kontrol edin. Ayrıca e- posta yanlışsa da, kullandığınız e- posta adreslerini deneyerek hesabınıza erişim sağlayabilirsiniz.

Instagram Şifremi Unuttum Nasıl Bulabilirim?

Instagram şifrenizi unuttuysanız aşağıdaki adımları takip ederek siz de kendinize yeni bir şifre alabilir ve hesabınıza dilediğiniz zaman girişinizi sağlayabilirsiniz.

Instagram şifrenizi yenilemek için Instagram platformuna giriş yapın ve Giriş Yap ekranının hemen altında gördüğünüz Şifremi Unuttum seçeneğine tıklayın.

Açılan panelde hemen ardından Kullanıcı Adı ve Telefon seçeneğine dokunun ve telefon numaranızı, e- posta adresini girdikten sonra İleri butonuna tıklayın. Size gelen bağlantıdan yeni şifrenizi belirleyebilirsiniz.

Instagram Şifresi Kaç Kez Yanlış Girilebilir?

Instagram şifrenizi 3 kez yanlış girmeniz halinde Instagram platformunun önünüze çıkardığı güvenlik resmi ile karşılaşabilirsiniz.  Ayrıca şifrenizi 10 defanın üstünde hatalı girerseniz şifreniz bir saatliğine bloke edilir ve kullanamaz hale gelirsiniz.

Bunun için de şifrenizi girerken doğru girdiğinizden emin olmadan işlemi onaylamayın. Aksi takdirde şifrenizin bloke edilme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Instagram Şifremi Unutursam Ne Olur?

Instagram şifrenizi unutmanız ya da hatırlamamanız durumunda siz de Şifremi Unuttum seçeneğini kullanarak veya mobil uygulama ya da web site üzerinden şifrenizi yenileme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram Şifresi Nereden Değişir?

Instagram şifrenizi değiştirmek için profilinizdeki üç çizgiye dokunarak Ayarlar ve Gizlilik kısmına girin. Ardından Güvenlik ve Şifre seçeneğine dokunun.

Eski şifrenizi ve yeni şifrenizi art arda girerek Bitti butonuna tıklayarak şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Sizler için hazırlamış olduğumuz içeriğimizde Instagram şifresi nasıl değiştirilir sorusuna cevap verdik ve Instagram şifresi değiştirme yöntemlerine değindik. Siz de bazı zamanlarda Instagram şifresini unutuyor ya da hatırlamıyor olabilirsiniz.

Böyle zamanlarda deneyebileceğiniz üç yöntem mevcut olarak bulunur. İçeriğimizde değindiğimiz bu Instagram şifresi değiştirme yöntemlerinden birini deneyerek siz de şifrenizi daha ulaşılamaz bir konuma getirebilir ve hesabınızı güvence altına alabilirsiniz.

Aşağıdaki İçeriklerimiz dikkatinizi çekebilir!

Mustafa Öz

2007 yılından beri teknoloji, internet ve WordPress konularında içerik üretiyorum. Sonrasında ise tasarım, oyun, mobil gibi diğer konulara da odaklandım. Teknolojiye duyduğum aşkla, bu konularda da içerik üretmeye devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu