Reklam
Teknoloji Haberleri

ICloud Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

Icloud şifremi unuttum ne yapmalıyım? Diyorsanız makalemizi okumaya devam edin. Icloud şifre sıfırlama konusunda yardım mı arıyorsunuz? Makalemiz sizlere cihaz fark etmeksizin ICloud şifre değiştirme konusunda kılavuzluk etmek için derlenmiştir.

Apple cihazları temelde Apple ID, Cloud parolası, App Store indirmeleri ve Apple’a ait daha birçok faktörü barındırır. ICloud şifresini unutmak tüm bunlara ve daha fazlasına erişmenizi engelleyecek ve daha değerli verilerinizi kullanamayacaksınız. Makalemizi okumaya devam ederek ICloud şifre yenileme için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Icloud Şifremi Unuttum Nasıl Sıfırlayabilirim?

icloud sifremi unuttum ne yapabilirim

Bu adımları izleyerek iCloud’u ve App Store’u çok kısa sürede yeniden çalışır duruma getireceksiniz.

Icloud Şifre Sıfırlama Nasıl yapılır?

Ekstra güvenlik ayarınızın olup olmadığına bağlı olarak unutulmuş bir iCloud mail şifresini kurtarmak için farklı adımlar vardır. Bu talimatlarla başlamalısınız:

 1. Apple ID veya iCloud oturum açma sayfasına gidin.
 2. Apple Kimliğinizi veya parolanızı mı unuttunuz? seçeneğini seçin. Giriş alanlarının altında.
 3. Metin kutusuna Apple ID veya iCloud e-posta adresinizi girin ve Devam’ı seçin.

Gelen sayfaya bağlı olarak sonraki talimat grubuna geçin.

Apple Kimliğiniz, iCloud Mail de dahil olmak üzere iCloud’da oturum açmak için kullanılır. iCloud Mail parolanızı sıfırlamak, Apple Kimliği parolanızı sıfırlamaktır.

Sıfırlamak İstediğiniz Bilgileri Seçin

“Hangi bilgileri sıfırlamak istediğinizi seçin” başlıklı bir sayfaya gelirseniz şifrenizi sıfırlamak için şu adımları izleyin:

 1. Parolamı sıfırlamam gerekiyor’u ve ardından Devam’ı seçin.
 2. Parolanızı nasıl sıfırlamak istediğinizi seçin sayfasında aşağıdakilerden birini seçin:
  • E-posta al: Hesabı ayarlamak için kullandığınız e-posta adresine erişiminiz varsa bu seçeneği seçin.
  • Güvenlik sorularını yanıtla: Hesabı ayarlarken oluşturulan güvenlik sorularına yanıt verebiliyorsanız bu seçeneği seçin.
 3. E-posta al’ı seçtiyseniz Devam’ı seçin. Ardından ilgili e-posta hesabına gidin, Apple’dan gelen “Apple Kimliği parolanızı nasıl sıfırlayabilirsiniz?” başlıklı e-postayı açın ve e-postanın içindeki bağlantıyı açın.

Güvenlik sorularını cevapla’yı seçtiyseniz Devam’ı seçin. Doğum tarihinizi onaylamanız istenir, ardından hesabınızda oluşturulan iki güvenlik sorusunu yanıtlamanız istenir. Devam’ı seçin.

 1. Parolayı Sıfırla sayfasında yeni bir Apple ID parolası girin. Doğru yazdığınızı onaylamak için tekrar girin.
 2. Parolayı Sıfırla’yı seçin.

Icloud Şifremi Unuttum Seçeneği için Kurtarma Anahtarını Kullanın

Bu ekranı yalnızca Apple Kimliğinizi iki adımlı doğrulamayla ayarladıysanız göreceksiniz.

 1. İki adımlı doğrulamayı ilk kurduğunuzda yazdırdığınız veya bilgisayarınıza kaydettiğiniz Kurtarma Anahtarını girin ve ardından Devam’ı seçin.
 2. Telefonunuzda Apple’dan bir kısa mesaj olup olmadığını kontrol edin. Bu kodu Apple web sitesindeki Doğrulama kodunu girin ekranına girin ve Devam’ı seçin.
 3.  Parolayı Sıfırla sayfasında yeni bir parola ayarlayın.
 4.  Apple Kimliği parolanızı sıfırlamak için Parolayı Sıfırla’yı seçin.

Bu veya benzeri adımları birden fazla kez izlediyseniz, şifrenizi, ücretsiz bir şifre yöneticisi gibi, kolayca kurtarabileceğiniz güvenli bir yerde saklamalısınız.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama ile Apple Kimliğinizin Parolasını Değiştirin

İki faktörlü kimlik doğrulamayı ayarladıysanız Apple Kimliğinizin parolasını güvenilir bir aygıttan sıfırlayabilirsiniz.

iOS İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

Bir iOS aygıtında (iPhone, iPad veya iPod touch) iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanarak Apple Kimliği parolanızı nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. iOS cihazınızda Ayarlar uygulamasını açın ve [adınız] > Şifre ve Güvenlik > Şifreyi Değiştir öğesini seçin. iOS 10.2 veya önceki sürümlerinde Ayarlar> iCloud > [adınız] > Parola ve Güvenlik > Parolayı Değiştir’e gidin.
 2. Cihazınızın şifresini girin.
 3. Yeni bir şifre girin ve ardından şifreyi doğrulamak için tekrar girin.
 4. Apple parolasını değiştirmek için Değiştir’i seçin.

macOS İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

Mac masaüstü veya dizüstü bilgisayarda iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanarak Apple Kimliği parolanızı nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Apple menüsünden Sistem Tercihleri’ni seçin.
 2. macOS Catalina (10.15)’te Apple Kimliği > Parola ve Güvenlik’i ve ardından Parolayı Değiştir’i seçin.

macOS Mojave (10.14) veya önceki sürümlerinde iCloud > Hesap Ayrıntıları > Güvenlik’i ve ardından Parolayı Değiştir’i seçin.

 1. Devam etmek için Mac’inizde oturum açmak için kullandığınız parolayı girerek kimliğinizi doğrulayın.

Kayıp Apple ID Kurtarma Anahtarı Nasıl Kurtarılır?

Kurtarma Anahtarınızı bilmiyorsanız eskisinin yerine yenisini oluşturun. İki adımlı kimlik doğrulama etkinleştirildiğinde, güvenilmeyen bir cihazda Apple ID ile oturum açmak için bu anahtara ihtiyacınız vardır.

 1. Apple web sitesindeki Apple Kimliğinizi Yönetin sayfasına gidin ve istendiğinde giriş yapın.
 2. Güvenlik bölümünde Düzenle’yi seçin.
 3. Yeni Anahtar Oluştur’u seçin.

Bu seçeneği görmüyorsanız Kurtarma Anahtarı seçeneği kullanılamıyor demektir. Bunun yerine iki faktörlü kimlik doğrulamasına güvenmelisiniz.

 1.  Yeni bir kurtarma anahtarı oluşturulduktan sonra eski Kurtarma Anahtarınızın devre dışı bırakılmasıyla ilgili açılır mesajda Devam’ı seçin.
 2. Kurtarma Anahtarını kaydetmek için Anahtarı Yazdır düğmesine basın.
 3. Etkinleştir’i seçin, anahtarı girin ve ardından kaydettiğinizi doğrulamak için Onayla’ya basın.

Hesap Kurtarma İletişim Kişisi Nasıl Kullanılır?

iOS 15, iPadOS 15 veya macOS Monterey (10.12) çalıştırıyorsanız giriş bilgilerinizi kaybederseniz iCloud’unuza erişmek için başka bir seçeneğiniz vardır. Hesap kurtarma iletişim kişisi, ayarlarınıza girmenize izin vermek için kim olduğunuzu onaylayacak güvenilir bir kişi belirlemenize olanak tanır.

Hesap kurtarma iletişim kişisini ayarlamak için 13 yaşın üzerinde olmanız, iki faktörlü yetkilendirmenin açık olması ve bir şifre kodunun ayarlanmış olması gerekir. Kişiniz aynı zamanda ürün yazılımının uyumlu bir sürümünü çalıştıran bir Apple cihazı kullanmalıdır. Bu talimatlarda iPhone kullanılır ancak talimatlar iPad veya Mac’te de benzer olacaktır.

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Adınızı seçin.
 3. Şifre ve Güvenlik’e dokunun.
 4. Hesap Kurtarma’yı seçin.
 5. Kurtarma Kişisi Ekle seçeneğinin yanındaki artı işaretini seçin.
 6. Aile üyesi olarak belirlediğiniz kişiler varsa bunları öneri olarak alırsınız. Bunlardan birini seçin veya Başka Birini Seç’i seçin.
 7. Kişilerinizden birini seçin ve ona kısa mesaj göndermek için talimatları izleyin.
 8. Alıcınız isteği kabul ettiğinde kurtarma seçeneklerinizden biri olarak görünür ve sizin için bir kurtarma kodu oluşturabilir.
YouTube video

İlginizi Çekebilir:

Mehmet Faruk

Mobildiyari.com'da başyazar ve site sorumlusu olan Mehmet Faruk, platformun her köşesinde nitelikli içerik sunmayı hedefler. Mehmet Faruk, çeşitli kategorilerde ziyaretçilere tarafsız ve gerçek bilgi sağlamayı amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu