Reklam
Teknoloji Haberleri

Facebook Hesap Silme Linki / Kalıcı Hesap Sil

Zamanında aktif olarak kullanıcılar tarafından sıklıkla kullanılan Facebook, son günlerde güncelliğini yitirmek üzeredir. Kullanıcılar artık Facebook yerine başka sosyal medya platformlarını tercih etmekte.

Hal böyle olunca da birçok kullanıcı Facebook Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır? Sorusunu araştırmaktadır. Biz de bu yazımızda Facebook hesap işleminin nasıl yapılacağından bahsedeceğiz.

Siz de Facebook hesabınızı kalıcı olarak silmeden önce gerçekten silip silmemek noktasında iki kez düşünebilirsiniz. Hesabınızı kalıcı olarak sildiğinizde geri almanın imkânı yoktur. Ayrıca Facebook hesabınızı silme işlemini gerçekleştirdiğinizde 14 gün boyunca girmemelisiniz. Girdiğiniz anda hesabı silme işlemi de iptal olur.

Facebook hesabınızı silmek istiyor ancak hesabınızı kalıcı olarak nasıl sileceğinizi bilmiyorsanız bu makale tam size göre!  Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda Facebook hesap silme işleminin nasıl yapıldığının en ince detaylarına kadar öğrenebilirsiniz. Beklemede kalın!

Facebook Hesap Silme Linki 2023

Siz de Facebook platformunun güncelliğini yitirmesinden dolayı ya da sıkıldığınızdan ötürü hesabınızı kalıcı olarak silmek istiyor olabilirsiniz. Böyle durumlarda hesabınızı gerçekten silip silmeyeceğinize net olarak karar vermeniz gerekir. Facebook hesabınızı silme kararı aldığınızda da hesabınızı geri almanın ihtimalinin bile olmadığını bilin.

Facebook hesabınızı kalıcı olarak silmek için size vereceğimiz hesap silme linkini kullanmanız lazımdır. Facebook hesap silme linkinden hesap silme sayfasına ulaşmalısınız.

Daha önce hiç Facebook hesabınızı silme işlemi gerçekleştirmediyseniz aşağıdaki linki kullanarak halledebilir ya da size vereceğimiz diğer hesap silme yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Facebook hesap silme linki aşağıda verilmiştir:

Facebook Hesap Silme LinkiTıkla!

Siz de bu hesap silme linkinden kolaylıkla hesabınızı silebilir ve kullanıma kapatabilirsiniz.

Ayrıca instagram hesap silme ve Snapchat Hesap Silme işlemleri için diğer içeriklerimizi ziyaret edebilirsiniz!

Facebook Hesap Silme İşlemi

facebook hesap silme
Facebook Hesap Silme

Facebook platformunu sadece silmeniz sizin hesabınızı sildiğiniz ya da tamamıyla kapattığınızı ifade etmez. Facebook hesabınızı kalıcı olarak silmek için platform içindeki bilgiler de dâhil olmak üzere hesabınıza bir daha erişememe durumunda hesabınız kapanmış olur. Siz her ne kadar Facebook platformunu sadece cihazınızdan kaldırsanız da hesabınızı silme işlemi gerçekleşmeyecektir.

Facebook hesabınızı hem bilgisayar üzerinde web tarayıcıdan hem de mobil platform üzerinden silme şansına sahipsiniz. Ancak hesabınızı sildiğinizde Facebook sadece 30 günlük bir süreç içerisinde hesabınıza girme hakkı verir. Bunun dışında da kişisel bilgilerinizi ve verilerinizi tamamen silmek için 90 günlük bir zamana ihtiyaç vardır.

Siz de aşağıda size sunacağımız iki yöntemden birini tercih ederek hesap silme işlemini yapabilirsiniz. Şimdi hadi gelin ilk yöntem olan mobil platformdan Facebook hesabını silme işlemine bakalım:

Facebook Hesap Silme: Mobil Platform

Facebook hesabınızı kalıcı olarak silmek istiyorsanız İOS ve Android işletim sistemine sahip bütün cihazlarda hesap silme işlemini gerçekleştirebilmeniz mümkün.

Siz de telefon üzerinden mobil platform aracılığıyla Facebook hesabınızı silmek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edin ve uygulayın:

 • Akıllı telefonunuzda mobil Facebook platformunu açarak Facebook giriş bilgilerinizi doldurun ve hesabına giriş yapın.
 • Sağ köşede gördüğünüz ok simgesine tıklayarak Gizlilik Kısayolları öğesine dokunun.
 •  Hemen ardından açılan sayfada Hesabını Ve Bilgilerini Sil yazısına basın.
 • Hesabı Sil seçeneğine dokunduktan sonra, Hesap Silme İşlemine Devam Et butonuna tıklayın.
 • Hesap silme nedeninizi belirleyerek seçin ve Hesabı Sil öğesine tıklayın.
 • Facebook hesap silme işlemlerini böylelikle tamamlamış bulunuyorsunuz. Facebook hesap silme işlemini onaylaması biraz zaman alabilir.

Facebook hesabınızı silmek için bu adımları uyguladığınızda kısa sürede mobil platform üzerinden işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Ancak siz de Facebook platformuna hesap silme formunuzu gönderdiğinizde hesap silme işleminiz biraz uzun sürebilir. Böyle bir durumda işleminizin Facebook tarafından onaylanmasını beklemeniz gerekmektedir.

Facebook Hesap Silme: Web Tarayıcısı

Facebook hesabınızı kalıcı olarak silme işlemini telefon üzerinden mobil platform aracılığıyla nasıl gerçekleştireceğinizi bir önceki başlıkta bakmıştık. Şimdi de Web Tarayıcı üzerinden Facebook hesap silme işleminin nasıl yapıldığına bakacağız.

Facebook hesabınızı silme işlemini bilgisayar üzerinden Web Tarayıcı aracılığıyla da yapabilirsiniz.

Facebook hesap silme işlemini Web tarayıcısı ile silmek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edin ve uygulayın:

 • Bilgisayarınızdaki kullandığınız Web tarayıcı üzerinden Facebook platformuna kullanıcı adı ve şifre girerek hesabınıza giriş yapın.
 • Sağ köşede bulunan ok simgesine tıklayarak Ayarlar ve Gizlilik seçeneğine tıklayın.
 • Hemen ardından Ayarlar butonuna dokunarak açılan sayfada Facebook Şifrelerime dokunun.
 • Dondurma ve Sil seçeneğine tıkladıktan sonra Hesabı Sil öğesine dokunmanız yeterli.
 • Hesap Silme İşlemine Devam Et diyerek önünüze gelen şifre doğrulama işlemini yapın.
 • Bu işlemi de başarıyla tamamladığınızda hesap silme işlemi formunu Facebook platformuna göndermiş oluyorsunuz.

Her iki yöntemi de Facebook hesap silme işlemini yapmak için tercih edebilirsiniz.

Facebook Hesap Dondurma İşlemi

Facebook hesabınızı kalıcı olarak silmek yerine hesabınızı dondurma işlemini tercih edebilir ve uygulayabilirsiniz. Facebook hesabınızı tamamen kapattığınızda tekrar açma şansınız yoktur.

Hesabınızı dondurmayı seçerseniz sadece sizin belirlediğiniz süre kadar hesabınız kapalı olarak görünür ve kullanıcılar hesabınıza ulaşamaz. Facebook hesabınızı dondurmak için çok basit bir işlem sayesinde hızlı bir şekilde halledebilir ve kullanıma kapatabilirsiniz.

Facebook hesabınızı dondurmak için aşağıdaki adımları takip edin ve uygulayın:

 • Web Tarayıcısını açarak Facebook sitesine gidin ve hesabınıza giriş yapın.
 • Açılan panelde sağ üst köşede gördüğünüz ok simgesine dokunun ve Ayarlar ve Gizlilik butonuna tıklayın.
 • Ardından Ayarlar menüsünü açarak sol köşedeki Facebook Bilgilerim kısmına dokunun.
 • Dondurma Ve Silme öğesine dokunun ve Hesabı Dondur seçeneğine tıklayın.
 • Hesabı Dondurma İşlemine Devam Et yazısına tıklayarak bütün talimatları yerine getirin.

Bütün bu işlemleri uyguladığınızda siz de Facebook hesabınızı dondurabilirsiniz. Hesabınızı dondurduğunuzda arkadaş listenizdeki kişiler sizin gönderilerinizi ve fotoğraflarınızı göremez. Ancak siz Facebook hesabınızı tekrar kullanıma açtığınızda kullanıcılar görebilir.

Facebook Hesap Silme Ve Hesap Dondurma Arasındaki Fark Nedir?

Facebook hesabını kapatmanın mevcut olarak iki yolu vardır. Bunlardan biri hesabı dondurmak diğeri de hesabı kalıcı olarak silmektir. Facebook hesabını dondurma işlevi geçici olarak devre dışı bırakmaktır.

Siz hesabınızı dondurduğunuzda hiç kimse arkadaş listenizde bulunan kişiler de dâhil olmak üzere hesabınıza ulaşamaz. Ancak siz hesabınızı geri açtığınızda hesap ismini görebilir. Hesap devre dışı olduğunda sadece daha önceden bulunan mesajlaşmalar görünür.

Facebook hesabını kalıcı olarak silmek demekse hesabınızı tamamen kapatmak anlamına gelir. Siz hesabını sildiğinizde hesabınızı geri alamaz ve erişim sağlayamazsınız. Böyle bir durumda hesabınızı kapatırken iyi düşünmenizde fayda vardır.

Hesap silme talebini Facebook adresine gönderdiğinizde size 30 gün erişim izni verilir. Belki bu talebinizden vazgeçebilirsiniz. 14  günlük erişim izni bittikten sonra siz istemesiniz dahi Facebook hesabınız kalıcı olarak kapanır. Ayrıca tüm verileriniz ve kişisel bilgileriniz de silinir.

Facebook Hesabındaki Bilgileri ve Verileri İndirme

Facebook hesabındaki bilgilerinizi ve tüm verilerinizi hesabınızı silmeden indirmeniz büyük önem arz etmektedir.

Facebook hesabındaki veriler sizin daha önceki konuşmalarınız ve gönderileriniz olduğundan silme işlemini gerçekleştirmeden önce verilerinizi indirin. Facebook hesabınızı sildiğinizde bütün verileriniz de kalıcı olarak silinecektir.

Facebook hesabınızdaki tüm verileri indirmek için aşağıdaki adımları takip edin ve uygulayın:

 • Facebook üzerinde Ayarlar kısmına tıkladıktan sonra Facebook Bilgilerim öğesine dokunun.
 • Bilgilerimi İndirin seçeneğine tıklayarak istediğiniz tarih aralığını seçin ve tüm talimatları uygulayın.
 • En son İndirme seçeneğine tıklayın ve verilerinizin inmesini bekleyin.

İndirme seçeneğine tıkladıktan belirli bir müddet tüm verilerinizin yüklenmesini beklemelisiniz. Tüm verilerinizin inip toplanması biraz zaman alabilir.

Facebook Hesabı Silme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Facebook hesabını silme işlemlerinin nasıl gerçekleştiğini yukarıda yöntemlerini verdik. Ancak

Facebook silme işlemini hala gerçekleştirmek için bilgiler yeterli gelmediyse ve aklınıza takılan sorular varsa Facebook hesap silme işlemi hakkında sıkça sorulan sorulara bakarak aklınızdaki soruların cevaplarını gidermede çözüm bulabilirsiniz.

Facebook Hesabı Silmek İçin Minimum Yaş Sınırı Kaçtır?

Facebook hesabınızı kalıcı olarak silmek istiyor ancak yaş sınırından endişe ediyor olabilirsiniz. Facebook hesabını silmek için 18 yaşından büyük olmalısınız. Aksi takdirde hesabınızı silmek için ebeveyninize ihtiyaç duyabilirsiniz.

Facebook hesap silme işlemini gerçekleştirebilmek için 18 yaş sınırı koymaktadır. Eğer 18 yaşının altındaysanız hesabınızı silmek için ailenize danışmalısınız.

Facebook Hesabı Silindiğinde Tekrar Aktifleştirilir Mi?

Facebook hesabınızı kalıcı olarak sildiğinizde tekrar aktifleştirme ihtimaliniz yoktur. Ancak yeni bir e- mail ve şifre aracılığıyla yeni bir hesap açma şansını elde edebilirsiniz.

Hesabı kapatmak için 14 günlük erişim süresini geçirmediğinizde sadece hesabınıza tekrar giriş yaparak aktifleştirebilirsiniz.

Facebook Hesap Silme İşlemi Kaç Gün Sürer?

Sildiğiniz Facebook hesabınıza 14 gün içerisinde erişim sağlarsanız silme işleminiz iptal olur. Ancak silme işlemini gerçekleştirdikten sonra hesabınıza girmediğiniz takdirde hesabınız 14 günün sonunda tamamen kapatılır.

Facebook Hesap Silme: Genel Değerlendirme

Facebook hesabınızı kullanmaktan sıkıldığınız ve bunaldığınız için silmek isteyebilirsiniz. Bunun için de size gösterdiğimiz yöntemleri deneyerek hem bilgisayar hem de telefon üzerinden Facebook hesabınızı kapatabilir ve kullanmayı bitirebilirsiniz.

Ancak burada dikkat etmeniz gereken püf noktalardan biri 14 günlük erişim süresinde tekrar hesaba girmemeniz hesabınızın silinme işleminin uygulanması açısından önemlidir.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Facebook hesap silme içeriğimiz burada sona eriyor. Siz de Facebook hesap silmeyi bilmiyorsanız içeriğimizdeki adımları takip edebilir ve hesabınızı kolaylıkla kapatabilirsiniz.

Mustafa Öz

2007 yılından beri teknoloji, internet ve WordPress konularında içerik üretiyorum. Sonrasında ise tasarım, oyun, mobil gibi diğer konulara da odaklandım. Teknolojiye duyduğum aşkla, bu konularda da içerik üretmeye devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu