Reklam
Teknoloji Haberleri

En iyi Çevrimdışı Mesajlaşma Uygulamaları – 2024

Günümüz çağında internet her ne kadar gelişmiş olsa da, şebekenin çekmediği alanlarda zaman zaman kesilebiliyor. Özellikle de deprem ya da sel gibi yaşanan doğal afetlerde internetin çekme olasılığı oldukça düşük bir hal oluyor.  İnternette kopma sorunlarının yaşanması ya da uygulamaların çalışmaması iletişimi kısıtlıyor.  Bu noktada sevdiklerine ulaşabilmek ve mesaj atabilmek isteyen kişiler için bir hayli can sıkıcı olabiliyor. Son zamanlarda ise çevrimdışı mesajlaşma uygulamaları merak edilmeye başlandı. Sık sık araştırılıyor.

İnternetsiz Mesajlaşma Uygulamaları

Android ve İos çevrimdışı mesajlaşma uygulamalarıyla internette yaşanan kopmalar sonrasında ya da taban istasyonların arızalanmaları noktasında oldukça işe yarayabiliyor. Çevrimdışı mesajlaşma uygulamaları veri bağlantısına ihtiyaç duymadan mesaj gönderilmesine olanak tanıyor.

Android ve iOS için En İyi Çevrimdışı Mesajlaşma Uygulamaları

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizde çevrimdışı mesajlaşma uygulamalarını açıkladık ve derledik. Eğer siz de sık sık şebekenin çekmediği yerlerde internetten mesaj gönderemiyorsanız çevrimdışı mesajlaşma uygulamaları sayesinde rahatlıkla istediğiniz kişiyle iletişim kurabilirsiniz.

Bridgefy

bridgefy cevrimdisi mesajlasma

Çevrimdışı mesajlaşma uygulamaları listemizin başında Bridgefy yer alıyor. Mesaj aktarımını ve veri aktarımını karşı tarafa Bluetooth aracılığıyla gerçekleştiriyor. Özellikle de internette kopma sorunları yaşandığında ve şebekenin çekmediği alanlarda Bridgefy çevrimdışı mesajlaşma uygulaması tercih edilebilir ve kullanabilir.

Böyle anlarda karşı tarafla iletişime geçmek için en iyi yollardan biri olan çevrimdışı mesajlaşmayı bu uygulamayla gerçekleştirmeniz oldukça mümkün. Yalnız karşımıza çıkan önemli noktalardan biri de karşı tarafla mesajlaşabilmeniz için bu kişilerin rehberinizde kayıtlı olması gerekiyor.

Tek bir kişiyle şifreli olarak konuşabilme imkânınız vardır. Ayrıca grup da oluşturarak şifreli mesaj gönderebilirsiniz. Wifi bağlantınız olmadan karşı tarafa görüntü gönderebilmeniz de mümkün olabiliyor.

Bridgefy Android için indir
Bridgefy ios için indir

Fire Chat

firechat cevrimdisi mesajlasma

Fire Chat çevrımdışı mesajlaşma uygulamaları arasında yer alıyor. Wifi bağlantısı olmadığında mesajları Bluetooth aracılığıyla yapıyor. Karşı tarafa gönderdiğiniz mesajları şifreli bir şekilde yolluyor. Bu da gönderilen mesajlarda yapılan veri aktarımının güvenli yapılmasını sağlıyor. Böylece karşı tarafa atılan mesajları kimse göremiyor.

Ayrıca fotoğrafları da uçtan uca şifreleyerek atabilme özelliğine sahiptir. 200 menzili vardır. Wifi bağlantısının olmadığı zamanlarda çevrimdışı mesajlaşmak için tercih edilebilecek bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

Fire Chat Android için indir
Fire Chat ios sürümü bulunmamaktadır.

Briar

briar offline mesajlasma

Çevrimdışı mesajlaşma uygulamalarından biri olarak karşımıza çıkan Briarla mesajlaşmak oldukça kolay. Wifi bağlantısının olmadığı zamanlarda sağlamış olduğu uçtan uca şifreleme yöntemiyle mesajlarınızı karşı tarafa basit bir şekilde iletiyor. Bunun için hücresel ağa ya da Wifi ağına gerek yok. Bu işlemi gerçekleştirmek için sadece Bluetooth yeterli oluyor. Göndermek istediğiniz mesajları senkronize ederek karşı tarafa gönderiyor.

Briar Android için indir
Briar ios sürümü bulunmamaktadır.

Hike

hike logo

Her ne kadar çevrimdışı mesajlaşma uygulaması olsa da içerisinde daha birçok farklı özelliğin mevcut olduğunu söyleyebiliriz. Duygularınızı kolay ve rahatlıkla ifade edebileceğiniz birbirinden farklı sohbet temaları karşımıza çıkıyor. İnternetin olmadığı ya da çekmediği alanlarda da size ait olan özel mesajları şifreleyerek koruyor.

Karşı tarafa bu sayede veri aktarımı yapıyor. Ayrıca karşımıza çıkan en önemli özelliği de karşı tarafın interneti kapatması durumunda mesajların SMS yoluyla gitmesine izin veriyor. İnternette kopma sorunlarıyla karşılaşıldığında kullanılabilecek çevrimdışı mesajlaşma uygulamaları arasında yerini almayı başarıyor.

Hike Android için indir
Hike ios için indir

Two Way:  Walkie Talkie

TwoWay cevrimdisi mesajlasma uygulamasi

Çevrimdışı kullanılabilecek mesajlaşma uygulamalarından biri olarak karşımıza çıkan Two Way: Walkie Talkie, kurulum açısından oldukça basittir. Ayrıca bir telsiz görevi üstleniyor. Kullanıcıların uygulama üzerinde bir kanal açmaları yeterli oluyor. Bu kanalın arkadaşlarla paylaşılması halinde internetsiz çevrimdışı kullanabilmek mümkündür. Kanalda anahtar kelime dediğimiz parola söylendikten sonra rahatlıkla iletişime geçilebiliyor.

Bu çevrimdışı mesajlaşma uygulamasında tek dikkat edilmesi gereken püf nokta gizlilik olarak karşımıza çıkıyor. Telsiz iletişimi açık olacağından bir başkasının konuşmaları ve mesajlaşmaları bulabilmesi ve keşfedilmesi mümkün oluyor. Bu durumda kullanıcıların sizin açtığınız ve kurduğunuz kanala girmemesi gerekiyor.  Özellikle de internetsiz ortamlarda tercih edilebilir.

Two Way:  Walkie Talkie Android için indir
Two Way:  Walkie Talkie ios için indir

Rumble

rumble mesajlasma uygulamasi

İnternetsiz kullanılabilen çevrimdışı uygulamalar arasında olan Rumble konuşma imkânı da sağlıyor. Buetooth sayesinde verilerin aktarımı sağlanabiliyor. Böylece mesajlar uçtan uca şifreleniyor. Özgürce ve doyasıya mesajlaşmanın keyfini çıkarmak isteyenler bu uygulamayı tercih ediyor. Telefon Bluetooth üzerinden bağlantı kurduktan sonra fotoğraf ya mesaj gönderimi sağlamanıza kolaylıkla olanak sağlıyor.

Ücretsiz bir şekilde bizlere sunulan Rumble çevrimdışı mesaj uygulamasının tek bir kötü yanı bulunuyor. Uzun zamandır güncellenme fırsatı sunulmuyor. Ayrıca bu Appstore ya da Playstore üzerinden indirmek de mümkün olmuyor. Kullanıcılarını tek memnun etmeyen yönü bu oluyor.

Rumble Android için indir
Rumble ios için indir

Signal Offline Messenger

signal

Günümüzde sağlamış olduğu geniş kullanım yelpazesiyle birçok kişi tarafından kullanılan ve tercih edilen çevrimdışı mesajlaşma uygulamaları arasında yerini alıyor. Wifi ağının ya da şebekenin çekmediği ortamlarda yaklaşık 100 metreye kadar işlem yapabiliyor. Bu noktada 100 metreye kadar karşı tarafa ses, video ya da mesaj göndermenize olanak tanıyor.

İletişim kurma seçenekleri arasında en çok tercih edilen mesajlaşma olduğundan karşı tarafla çevrimdışı mesajlaşma deneyimini yaşatma imkânı veriyor. Ayrıca diğer çevrimdışı uygulamalarda olduğu gibi, Signal Offline Messenger uygulamasında da şifreleme yöntemiyle özel mesajlarınızı ve gizliliğinizi koruyarak güvenli bir şekilde mesajlaşmanızı sağlıyor.

Signal Offline Messenger Android için indir
Signal Offline Messenger ios için indir

Vojer

vojer

İnternetin sağlanamadığı ortamlarda oldukça tercih edilen ve sevilen uygulamalar arasında yerini alıyor. Özellikle de çevrimdışı mesajlaşma uygulaması olarak bilinen Vojer’ın sevilme nedeni sanırım erişim iznini belli şeyler haricinde istememesi olarak söylenebilir.

Diğer saydığımız çevrimdışı mesajlaşma uygulamalarının özelliklerinden hiçbir farkı yok. Alınan tüm mesajları şifreleyerek koruyor. Güvenli bir iletişim sağlayan Vojer, son zamanlarda sık bir şekilde kullanılmaya başladı.

Vojer Android için indir
Vojer ios için indir

Çevrimdışı Mesajlaşma Uygulamaları: Genel Sonuç

Teknolojinin gelişmesi internetin de önemini beraberinde arttırıyor. İnternet bu sayede günümüzde ilerlemeye ve yol kat etmeye devam ediyor. Ancak bazı zamanlarda şebeke ya da baz istasyonları arızalanabiliyor. Bu da haliyle internetin çekmesini zor bir hale getiriyor. Bu noktada internet gelişse bile bir işe yaramıyor. İnternetin kopma sorunlarının yaşandığı ortamlarda ya da internetin çekmeme gibi durumları da birçok sorunu beraberinde meydana getiriyor. Özellikle de her an yaşanabilecek doğal afetler halinde şebekenin gitmesi oldukça normaldir.

İnternetin olmadığı ortamlarda ailesi ya da sevdikleriyle iletişime geçmek ve mesajlaşmak isteyen kişiler için bu durum haliyle oldukça zor olabiliyor. Çevrimdışı uygulamalar bu noktada oldukça iş görüyor diyebiliriz. Çevrim dışı mesajlaşma uygulamaları sayesinde dilediğiniz kişilerle iletişime geçebilmek ve mesajlaşmak mümkün.

Wifi ağınız ya da hücresel ağ bağlantısı dediğimiz mobil verinin olmaması dâhilinde son zamanlarda popülerleşen çevrimdışı mesajlaşma uygulamaları kullanılmaya başlanıyor. Birçok çevrimdışı uygulama mevcut. Aralarından seçebilir ve keyifli sohbetler yapabilirsiniz.

Çevrimdışı mesajlaşma uygulamaları, hücresel ağa ya da Wifi ağına gerek kalmadan mesajları uçtan uça şifreleyebiliyor. Uçtan uca şifrelenen mesajlar sayesinde verilerinizin bir başkasıyla paylaşılma riski ortadan kalkıyor. Güvenli bir iletişim sağlanmış oluyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizde en çok kullanılan ve tercih edilen çevrimdışı mesajlaşma uygulamalarını listeledik. Eğer siz de internetsiz mesajlaşma deneyimini yaşamak istiyorsanız sizin için listelediğimiz çevrimdışı mesajlaşma uygulamalarına göz atabilir ve kullanabilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir;

Mustafa Öz

2007 yılından beri teknoloji, internet ve WordPress konularında içerik üretiyorum. Sonrasında ise tasarım, oyun, mobil gibi diğer konulara da odaklandım. Teknolojiye duyduğum aşkla, bu konularda da içerik üretmeye devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu