Reklam
Teknoloji Haberleri

En İyi Dosya Paylaşım Siteleri (2024)

Teknolojinin gelişmesi de beraberinde birçok gelişmeyi meydana getiriyor. Bunlardan biri olarak da karşımıza dosya paylaşım siteleri çıkıyor. Bir dönem dosya aktarımı e mail üzerinden de yapılabiliyordu. Böylece aktarılmak istenen dosyaların büyüklüğüne göre e mail üzerinden dosyalar paylaşılabiliyor. Karşımıza çıkan e mail yoluyla dosya paylaşımı her ne kadar kolay gibi görünse de, belli bir süre sonra dosyanın büyüklüğüne göre oldukça zor ve uğraştırıcı hale gelebiliyor. Şimdilerde dosya paylaşımını yapmak için dosya paylaşım sitelerine yer verilmeye başlanıyor.

Kullanıcıların sevdiği ve en çok tercih ettiği güvenilir dosya paylaşım sitelerine yer verdik. Sizler için hazırlamış olduğumuz dosya paylaşım siteleri oldukça kullanışlı ve kolaylıkla dosya aktarımı yapabilirsiniz. Hadi gelin birlikte listemize bakalım:

En İyi Dosya Paylaşım Siteleri

Dosya paylaşımı e-mail aracılığıyla yapılabiliyor. Ancak bu yöntem bazı kullanıcılara yeterli gelemeyebiliyor. Bu noktada kişiler işlerini daha kolay halledebilmek amacıyla dosya paylaşım sitelerine yöneliyor. Kullanıcıların son zamanlarda merak ettiği konulardan birisi de en iyi dosya paylaşım siteleri nelerdir? oluyor.

Kullanıcılar dosya paylaşım sitelerinin arasından kullanım yönünden kullanışlı ve güvenilir olanlarını bulmada sıkıntı yaşayabilir. Bizde sizlere yardım edebilmek adına en iyi dosya paylaşım siteleri listemizi hazırladık. Listeyi artık açıklayabiliriz.

  • Droplr
  • Google Drive
  • Dropbox
  • OneDrive
  • Yandex Disk
  • Filemail

Droplr

droplr logo
Droplr Dosya Paylaşım Sitesi

En iyi dosya paylaşım siteleri arasında listemizin başında yer alıyor. Droplr, kullanım açısından oldukça kullanışlı ve hayatınızı kolaylaştırmanıza yardımcı olan dosya aktarım sitesidir. Droplr sayesinde aktarmak istediğiniz dosyaları aktarmanıza olanak tanır.

Böylece büyük dosyaları saatlerce e mail aracılığıyla yüklemek zorunda kalmazsınız.  Her türlü dosyayı destekleyen bir yapısı vardır. Ayrıca bunlara ek olarak kolaylaştırıcı birbirinden farklı özelliği bulunuyor. Tek tıkla parmaklarınızı kaldırmanıza gerek kalmadan istediğiniz bütün işlemleri yapmanız mümkün oluyor.

Ekran kaydetme özelliğine sahiptir. Siteye yüklenilen dosyaları bir başkasının erişim sağlaması için size bağlantı seçeneğini de sunuyor. Bu da dosyalarınızı başkalarına kolaylıkla ve bir şekilde aktarabileceğinizi gösteriyor. Droplr’ın tek kötü yanı sanırım ücretsiz sürümü olarak karşımıza çıkıyor. Ücretsiz sürümünde dosyaların bağlantılarının belirli bir süresi mevcuttur.

Bağlantı süresinin dolumu yaklaşık bir haftadır. Premium sürümünde paylaşılan dosyaların bağlantıları için bu durum geçerli değildir. Ayrıca Premium da bize birçok avantajlı yönünü sunuyor. URL gizleme ya da dosya paylaşımı için girilen şifrelerin korunması gibi avantajlı yönlerinden faydalanmanız mümkün bir hale geliyor.

Google Drive

google drive logo
Google Drive

Oldukça popüler bir şekilde kullanılan ve kullanıcıların sevdiği dosya paylaşım araçları arasında yerini alıyor. Sunduğu kullanım özellikleri açısından dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bir uygulamadır. Belirli bir kotaya kadar dosyaların depolanmasına izin veren Google Drive, Google tarafından oluşturulmuştur.

Aktarmak istediğiniz dosyaları kolaylıkla ve rahatlıkla bir başkasına ya da cihaza aktarmanıza olanak sağlıyor. Ayrıca yaptığınız dosya aktarımlarında Google Drive resimden tutun da belgeye kadar verileri yüklemenizde yardımcı olan bir dosya aktarım aracıdır. Verileri e posta aracılığıyla bir başka yere aktarmanız da mümkün olabiliyor.

Google Drive dosya aktarım aracının tek bir kötü yönü var. Sınırlı kotada dosyadaki verileri aktarmanızı sağlıyor. Ücretsiz sürümü sadece 15 GB kadar veri aktarımına izin veriyor. Bu da aktarmak istediğiniz verilerin yarım kalmasına neden oluyor. Büyük dosya aktarımlarını yapabilmeniz için Premium seçeneğini bu noktada almanız gerekiyor. Premium seçeneğini de depolamak istediğiniz verilere göre ücretli olarak alabilirsiniz. Aktarmak istediğiniz verilerin boyutuna göre değişir. Depolama alanı Google Drive ‘da 30 TB kadar yükselebiliyor.

Google Drive kullanıcılarına birçok avantajı da beraber getiriyor. Kullanıcılara sağladığı avantajlar arasında dosyaları başka kişilerle paylaşılmasına izin verildiği gibi e postaya erişim bağlantısı gönderilmesine de olanak tanıyor. Böylece dosyayı aktarmak isteyen kişiler için birçok imkânı beraberinde sağlıyor. Ayrıca kişiler paylaşmak istediği dosyaları kişilere özel ya da açık konuma getirerek dosyalar üzerinde değişiklik yapılabiliyor.

Google Drive android işletim sistemlerinde de kullanıcılar tarafından çok fazla tercih edilebildiği gibi İOS işletim sistemlerinde de bunu görmek oldukça mümkündür. Dosya paylaşım siteleri arasında gizlilik ve güvenilirliği sağlayan en iyi uygulamalar arasında karşımıza çıkıyor. Belki de en çok tercih edilme nedenleri altında yatan faktör bu oluyor.

Dropbox

Dropbox

Dosyaları depolama özelliğine sahip dosya paylaşım araçlarından biri olarak karşımıza Dropbox çıkıyor. Kullanıcıların oldukça ilgisini çekmeyi başaran dosya paylaşım uygulamaları arasında yerini almayı başarıyor. Dropbox sayesinde aktarmak istediğiniz dosyaları basit bir şekilde tek işlemle halledebilmeniz mümkün oluyor. Ayrıca dosyaları aktardıktan sonra da verileri depolama imkânınız mevcuttur. Bunun yanında daha birçok avantaj da sunuyor. Kullanıcılar dropbox sayesinde aktardığı dosyaları bir başkasına aktarabilir. E- mail yoluyla ya da sosyal medya platformlarında dosya bağlantılarını başkalarına göndererek keyifli dakikalar geçirmek mümkün oluyor.

Bu noktada dosyaları bir başkasına aktarmak için dropbox hesabının bulunmasına ihtiyaç yoktur. Kullanıcılar küçük boyuttaki dosyaları hızlı ve kolay bir şekilde paylaşabilir. Kullanıcı dosyaları bir başka kişiye aktardığında da tekrar düzenleme seçeneğine mevcuttur. Bu özelliği uygulamak için de uygulamanın içerisinde herhangi bir ücret ödemeye gerek yoktur. Aktarılan dosyaları kullanıcılar tekrar düzenlemeye aldıklarında sistem kendini güncelleyerek yeniliyor.

Depolama alanı diğer dosya paylaşım sitelerine göre oldukça düşük bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bu noktada belirli bir ücret ödeyerek daha yüksek bir depolama alanına sahip olmanız mümkün gözüküyor. Dropbox kullanıcılarına 2 GB depolama alanı sunuyor. Her ne kadar kullanıcılar bu kadar düşük dosya depolama alanlarına sahip olsalar da uygulama üç farklı hesaptan dosya aktarımı yapılmasına imkân tanıyor. Bu da dosya depolamak için oldukça yeterli bir alan oluyor. Ayrıca uygulama içerisinde depolama alanı yaklaşık olarak 5 TB kadar yükselebiliyor. Kullanım açısından oldukça kullanışlı ve basit gözüken en iyi dosya paylaşım siteleri arasında yerini almayı başarıyor. Bütün işletim sistemlerine uygun olarak hazırlanması da kullanıcıları oldukça memnun ediyor. Gizlilik ve güvenirlilik açısından da şifreleme seçeneğini ortaya koyuyor.

OneDrive

onedrive
OneDrive

En iyi dosya paylaşım siteleri listemizde OneDrive ‘de yer verdik. Listemizde yerini almayı başaran OneDrive, dosya depolama hizmeti olarak biliniyor. Bilgisayar markası olan Microsoft tarafından ortaya koyulmuştur. Her ne kadar bütün işletim sistemlerine sahip olan bir dosya paylaşım aracı olsa da daha çok Microsoft hesabına sahip olan kişiler tercih ediyor.

Son zamanlarda gittikçe popüler bir hal almayı başlıyor. Oldukça basit bir şekilde dosyalarınızı bir başkasına aktarmanıza olanak tanıyor. Büyük ya da küçük dosya türü demeden tek tıkla artık göndermeniz mümkün oluyor. Sağladığı kullanım özellikleri sayesinde gündemden düşmeyerek her gün paylaşılan dosya sayısı artmaya başlıyor. Microsoft hesabına sahip olarak OneDrive kullanarak dosyalarınızı rahatlıkla aktarabilirsiniz. Bu sayede bir başkasına dosya bağlantınızı da paylaşabilirsiniz. Ayrıca paylaştığınız dosyalardaki verileri de koruyarak depoluyor.

OneDrive depolama alanı olarak ortalama bir kapasite sunuyor. Kullanıcılar için yaklaşık 5 GB kadar dosyaları aktarma ve depolama alanı sunuyor.  Belirli bir ücret ödeyerek daha üst kotaya sahip depolama alanlarına sahip olunabiliyor. Depolama alanının kotasına göre de ücretler değişiklik gösteriyor. Bunların yanında sunduğu en iyi özellik olarak karşımıza çevrimdışı seçeneği çıkıyor. Dosya paylaşım siteleri arasında tek çevrimdışı seçeneği bulunan uygulamadır. Çevrimdışı özelliği sayesinde işlerinizi sisteme kolaylıkla kaydedip daha sonrasında ulaşabilmeniz mümkün oluyor.

Dosya aktarımlarının en çok uygulandığı ve tercih edildiği uygulamalar arasında yerini alıyor. Ayrıca günümüzde birçok kullanıcıya ev sahipliği yapan OneDrive gizlilik ve güvenirliliği şifreleme yöntemiyle sağladığı görülüyor.

Yandex Disk

yandex disk
Yandex Disk

En iyi dosya paylaşım siteleri arasında yerini alan Yandex Disk’ e listemizde yer verdik. Yandex Diskte aktarılmak istenen dosyaların paylaşımını basit bir şekilde gerçekleştiriyor. Aynı zamanda kullanıcılar tarafından oldukça sevilen dosya paylaşım sitelerinden biri olan Yandex kullanıcılarına birçok fırsat ve olanağı beraberinde sağlıyor. Kullanıcılar dosyaları istedikleri kişilere rahatlıkla bağlantılarını gönderebilir ya da dosyayı direkt paylaşabilme özelliğine sahiptir.

Ayrıca kullanıcılar için sunduğu depolama alanı ortalamanın oldukça üstündedir. Yandex Disk, yaklaşık olarak 10 GB kadar kullanıcılara depolama alanı sunar. Depolama alanının yetmemesi durumunda kullanıcılar belirli bir ücret ödeyerek istediği depolama alanına kolaylıkla ulaşabiliyor. Ücretli depolama alanında 1 TB kadar yer sunabiliyor.

Google Play da kullanıcı sayısının her geçen gün artması uygulamanın geliştiğini ve kullanıcılar tarafından oldukça sevildiğini gösterir. Durumda bunu oldukça ortaya koyuyor. Bütün işletim sistemlerine uygundur. Sahip olduğu özellikler sayesinde en iyi dosya paylaşım sistemlerinde yerini almayı başarıyor. Üçüncü tarafa veri aktarımının yapılmasına izin vermez. Bu noktada gizliliği sağlamak amacıyla dosyalarınızı şifreleme seçeneğiyle koruyor.

Filemail

Filemail
Filemail

En iyi dosya paylaşım siteleri arasında listemizde son olarak Filemail ‘ e yer verdik. Dosya aktarım aracı olarak karşımıza çıkan Filemail sayesinde dosyaları tek tıklamayla hızlı bir şekilde paylaşmak mümkün oluyor.

Bu noktada dosyaları eskiden e mail aracılığıyla yüklerken saatlerce yükleme aşamasında sıkıntı yaşanıyordu. Ancak Filemail ile büyük dosyaları bile saniyeler içerisinde aktarmak son derece kolay.  Kullanıcılara sunduğu depolama alanı oldukça yüksektir.

Ücretsiz sürümünde kullanıcılara yaklaşık 50 GB kadar depolama kapasitesi sunuyor. Bu noktada kullanıcılar için ücretli sürümüne gerek bile kalmıyor. Çok büyük dosya aktarımları için ancak ücretli sürüm tercih edilebiliyor. Aktarılmak istenen dosyalar e posta aracılığıyla indirilebiliyor. Ayrıca da kullanıcılara ücretli sürümünde birçok fırsat ve olanak sağlıyor. File mail Pro seçeneğiyle sınırsız dosyaların indirilmesi ya da karşı tarafa transfer etme hızını arttırma şeklinde kullanıcılara kolaylık sağlıyor. Ayrıca kendinize göre Pro seçeneğinde özelleştirme seçeneği mevcuttur.

En İyi Android Emülatörler İçeriğimiz Dikkatinizi Çekebilir!

En İyi Dosya Paylaşım Önerileri: Genel Sonuç

Kullanıcılar dosyaların aktarımını ve paylaşımını e mail aracılığıyla gerçekleştiriyordu. Ancak büyük GB depolama alanına sahip dosyaları aktarmak bir hayli zor ve problem yaratmaktaydı. Bu sebeple de zamanla dosya aktarımını kolaylaştıracak birçok uygulama ve site ortaya çıktı.

Dosya paylaşım siteleri sayesinde aktarmak istediğiniz dosyaları bağlantı yoluyla karşı tarafla paylaşabilmeniz mümkün oluyor.  Ayrıca büyük dosyaları aktarma sorununuz böylelikle tamamen ortadan kalkıyor. Dosya aktarımlarını belge, video ve ses şeklinde verileri saklamanıza da yardımcı oluyor. Dosya paylaşım sitelerinin ücretli ve ücretsiz sürümleri mevcuttur.

Her dosya paylaşım sitesinin belirli depolama alanı vardır. Ücretli sürümünde de kullanıcılara birçok farklı seçenek sunma fırsatı tanıyor. Depolama alanını yükseltebilir, URL eklentilerini gizleyebilir ya da verilerin hızlı aktarımı şeklinde fırsatlar sunuyor. Dosya paylaşım siteleri kullanıcıların güvenilirliğini ve gizliliğini de şifreleme aracılığıyla sağlayarak verileri koruyor.

Bu noktada size en uygun ve iyi olduğunu düşündüğünüz dosya paylaşım sitelerini keşfetmeniz daha basit ve keyifli bir hal alacaktır. Sizler için hazırladığımız en iyi dosya paylaşım siteleri öneri listemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız.  Dosya aktarımı sitelerini seçerken dikkate almamız gereken püf noktalar arasında depolama alanı oldukça önem teşkil ediyor.

Mustafa Öz

2007 yılından beri teknoloji, internet ve WordPress konularında içerik üretiyorum. Sonrasında ise tasarım, oyun, mobil gibi diğer konulara da odaklandım. Teknolojiye duyduğum aşkla, bu konularda da içerik üretmeye devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu