Reklam
Teknoloji Haberleri

Yeni Hat Ne Zaman Açılır? Kaç Günde Aktif Olur?

Yeni Hat Ne Zaman Açılır? Kaç Günde Aktif Olur? GSM operatörlerinden yeni bir hat satın alan aboneler; hatlarının ne zaman açılacağını öğrenmek istiyorlar.

Vodafone, Türk Telekom, Turkcell vb. GSM operatörlerine yeni bir hat tesisi ya da numara taşıma yoluyla üye olanlar; yeni hatlarını ne zaman kullanmaya başlayacaklarına dair internette araştırma yapıyorlar.

Bu yazımızda yeni bir hat alan ya da almayı düşünen kişiler için yeni hat ne zaman açılır? Yeni hat kaç günde aktif olur? vb. konuyla ilgili olarak merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Yeni Alınan Hat Ne Zaman Açılır?

Yeni hat tesisi ile yani GSM operatörlerinden yeni bir hat satın alan kişilerin hatları en fazla 24 saat içerisinde açılıyor.

Ancak genellikle hatlar; 1 saat gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde açılıyor.

Yani Turkcell, Türk Telekom, Vodafone vb. GSM operatörlerinin mağazalarına giderek, mağazalardan yeni bir hat alan müşteriler; hatlarını dolayısıyla tarife ve paketlerini ortalama 1 saat içerisinde kullanmaya başlayabiliyorlar.

Söz konusu farklı bir GSM operatöründen numara değişikliği ile yapılan abonelikler olduğunda ise bu süre yaklaşık 4 güne kadar uzayabiliyor.

Numara değişikliklerinde hatların açılmasının daha uzun sürmesi, müşterinin abone olduğu operatörle ilgili onay süreçlerinden kaynaklanıyor.

Müşteriler; hatları aktifleştirildiğinde yani abonelikleri onaylandığında abonesi oldukları GSM operatörü tarafından SMS yolu ile bilgilendiriliyorlar.

GSM operatörleri tarafından gönderilen SMS’lerde kişilere tarife ve paketlerine dair detaylı bilgiler de veriliyor.

Yeni Hat Ne Zaman Aktif Olur?

GSM operatörlerinden yeni bir hat satın alındığında müşteriye dair kimlik bilgileri ve sözleşmeler; operatörün şubesi tarafından genel merkeze gönderiliyor.

Şubeler ve genel merkezler arasındaki iletişim; internet aracılığıyla sağlandığından yeni hatlar, genellikle 1 saat içerisinde aktif oluyor.

Bununla birlikte faturalı hat satın alan kişilere dair operatörler tarafından borç sorgulaması yapıldığından yeni hattın aktif olması, kimi durumlarda 1 güne kadar uzayabiliyor.

Genel merkezlerde yoğunluk olması halinde de müşteri hattının aktifleşmesi, 1 gün sürebiliyor.

Ancak en nihayetinde hatlar, en fazla 24 gün içerisinde aktifleştiriliyor.

Numara taşıma işlemlerinde ise bu süre, en fazla 4 gün oluyor.

4 günlük süre dolmasına rağmen hatları aktifleşmeyen kişilerin ise bir an önce abonesi oldukları GSM operatörünü aramaları ve konuyla ilgili bilgi almaları gerekiyor.

Yeni Alınan Hat Ne Zaman Açılır Vodafone?

Vodafone müşterilerinin mağazalardan satın aldıkları hatlar, en fazla 24 saat içerisinde açılıyor.

Ancak 15-20 dakika gibi kısa bir sürede hatların açıldığı da olabiliyor.

Online platformda yani Vodafone online mağaza üzerinden faturalı ya da faturasız yeni bir hat alan kişilerin hatları ise belirttikleri ikametgah adreslerine en fazla 2-4 iş günü içerisinde teslim ediliyor.

Online platformdan yeni hat satın alan müşterilerin teslimat sırasında kuryeye TC kimlik belgelerini ve son 2 aya dair ‘adres gösterir belge’yi(ikametgah belgesi, fatura vb.) de göstermeleri gerekiyor.

Vodafone Online Mazağa üzerinden numara taşıma yöntemi ile Vodafone yeni hat satın alanların da hatları, ortalama 2-4 iş günü içerisinde teslim ediliyor.

Ancak Vodafone resmi sitesinde belirtilen ilçelerde ikametgah eden kişilerin gerek numara taşıma gerekse yeni hat tesisi yoluyla aldıkları hatlar; adreslerine en fazla 24 saat içerisinde gönderiliyor.

Vodafone yeni hat satın alma sürecine dair ayrıntılı bilgi edinebilmek adına https://www.vodafone.com.tr/numara-tasima-yeni-hat/tarifeler/NEW/postpaid/ALL?cid linkini tıklayabilirsiniz.

Hattınız belirtilen süre içerisinde açılmadıysa konuyla ilgili bilgi almak için 542 542 00 00 Vodafone Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz.

Yeni Alınan Hat Ne Zaman Açılır Turkcell?

Turkcell; yeni hat satın alan müşterilerin hatlarını ortalama 2 saat içerisinde aktifleştiriyor.

Genellikle yeni aboneler, 10-15 dakika sonrasında hatlarını kullanmaya başlayabiliyorlar.

Numara taşıma işlemlerinde ise hat aktivasyonu, 3-4 gün sürebiliyor.

Aboneler; Turkcell mağaza ya da bayiliklerinin yanı sıra Dijital Operatör uygulaması üzerinden de yeni bir hat satın alabiliyorlar.

Farklı bir GSM operatöründen Turkcell’e hatlarını taşıyabiliyorlar.

Turkcell resmi internet sitesi üzerinden yeni bir hat alanlar; satın aldıkları hattı ikametgah adreslerinin yanı sıra kendilerine en yakın Turkcell mağazasından da teslim alabiliyorlar.

Online platformda ya da Dijital Operatör Uygulaması üzerinden hat satın alan müşteriler; başvuru sırasında teslimat tipini mağazadan teslimat şeklinde seçtiklerinde hatlarını en fazla 5 gün içerisinde TC kimlik kartları ve sipariş numaraları ile alabiliyorlar.

5 gün içerisinde Turkcell mağazasından yeni hatlarını almayan kişilerin internet üzerinden yaptıkları başvurular ise iptal ediliyor.

Şayet Turkcell yeni hattınız zamanında açılmadıysa hattınızın ne zaman açılacağına dair bilgi edinmek adına 532 532 00 00 Turkcell Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz.

Türk Telekom Yeni Hat Ne Zaman Açılır?

Türk Telekom numara taşıma işlemleri, en fazla 4 gün içerisinde sonuçlanıyor.

Yeni hat satın alanların hattı ise maksimum 1 gün içerisinde açılıyor.

Ancak genellikle 1 saat içerisinde müşterilerin hatları aktifleştiriliyor.

Müşteriler; Türk Telekom Online İşlemler üzerinden yani Türk Telekom’un resmi internet sitesinden de yeni hat satın alma ya da numara taşıma işlemlerini yapabiliyorlar.

Türk Telekom yeni hattınızın aktivasyon işleminin neden geciktiğini öğrenmek için 444 1 444 Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz.

Türk Telekom Hat Fiyatları 

Bimcell Hat Ne Zaman Açılır?

Bimcell hatlar, en fazla 48 saat yani 2 gün içerisinde açılıyor.

Numara taşıma işlemi ise 2-6 gün sürüyor.

Hat aktifleştirildiğinde Bimcell tarafından yeni aboneler, SMS ile bilgilendiriliyor.

Hattınızın açılması gereğinden fazla uzadıysa konuya dair yetkililere danışmak adına 444 4 551 Bimcell Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz.

Hat Taşıma Kaç Gün Sürer Vodafone

Hattını farklı bir operatörden Vodafone’a taşımak isteyen müşterilerin hatları, en fazla 4 gün içerisinde açılıyor.

Yani Vodafone hat taşıma işlemi, maksimum 4 gün sürüyor.

Ancak genellikle hatlar, 1 ya da 2 gün içerisinde açılıyor.

Hat Taşıma Kaç Gün Sürer Türk Telekom

Türk Telekom numara taşıma işlemi de en fazla 4 gün sürüyor.

4 günlük süre dolmasına rağmen hatları açılmayan abonelerin ise hat başvuru işlemlerini iptal etme hakları bulunuyor.

Bu durumda faturasız hat alan müşteriler, sim kartlarını geri vererek, ödedikleri hat parasını da geri alabiliyorlar.

Turkcell Numara Taşıma Kaç Gün Sürer?

Turkcell numara taşıma işlemi de en fazla 3-4 gün sürüyor.

Bimcell Numara Taşıma Kaç Gün Sürer?

Hattını Bimcell’e taşımak isteyen kişilerin hat taşıma işlemleri ise 2-6 gün sürüyor.

Yani müşteriler, en erken 2 gün en geç 6 gün sonra hatlarını kullanmaya başlayabiliyorlar.

Numara Taşıma Ücretli mi?

Mevcut GSM operatöründen memnun olmayan ve hattını farklı bir GSM operatörüne taşımak isteyen kişilerin numara taşıma işlemi için abone olacakları yeni operatöre herhangi bir işlem ücreti ödemeleri gerekmiyor.

Yani tamamen ücretsiz bir şekilde hatlarını yeni operatörlerine taşıyabiliyorlar.

Bu durumda yeni operatör, numara taşıma işlemine dair müşterinin eski operatörüne bilgi veriyor.

Numara taşıma işlemi, ücretsiz bir işlem olmasına rağmen müşterilerin eski GSM operatörlerine cayma bedeli ödemeleri gerekiyor.

Eski operatörüyle yaptığı sözleşme süresi dolmadan yeni operatöre geçen kişilerin ödemeleri gereken cayma bedeli ise son faturalarına yansıtılıyor.

Bu noktada müşterilerin numaralarını taşımadan önce eski operatörlerine ödeyecekleri cayma bedeline dair detaylı bilgi edinmeleri gerekiyor.

Bu yazımızda yeni hat kaç günde aktif olur? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Hattımın Açılması İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

Eğer ki bir hattan başka bir hatta geçmişseniz yada kendinize ilk defa bir hat alıyorsanız ve hattınızın ne zaman açılacağını yukarıda anlattığımız bilgilerden öğrendiniz ancak hattımın açılması için benim ek olarak yapmam gereken bir şey var mı diye merak ediyorsanız; hayır yapmanız gereken tek işlem beklemek olacaktır. Hattınız kendiliğinden kullanıma açılacaktır.

Hattım Açılmadı Ne Yapmam Lazım?

Eğer ki aldığınız hattın açılma süresini yukarıda yazdığımız kategorilerde ilgili yerden öğrendiniz ancak hattınızın açılması gereken süre geçti ve hattınız hala açılmadıysa; öncelikle yapmanız gereken işlem hangi operatörün hattını kullanıyorsanız o operatörü aramanız olacaktır sonrasında da o operatörün hattını aldığınız bayiine gidebilirsiniz.

Mehmet Faruk

Mobildiyari.com'da başyazar ve site sorumlusu olan Mehmet Faruk, platformun her köşesinde nitelikli içerik sunmayı hedefler. Mehmet Faruk, çeşitli kategorilerde ziyaretçilere tarafsız ve gerçek bilgi sağlamayı amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu