Reklam
Teknoloji HaberleriTrend

TikTok Keşfet Saatleri En İyi Zaman Nedir?

2023’te TikTok keşfet saatleri ve tiktok’ta paylaşım yapmak için en iyi zaman hangisidir? Peki ne zaman yayınladığınızın bir önemi var mı? Yeni kitlelere ulaşmaktan etkileşimde artış görmeye kadar, paylaşım yapmak için en iyi zamanı bulmak TikTok stratejinizi destekleyebilir

TikTok en hızlı büyüyen sosyal medya platformudur, bu nedenle markaların ve bireylerin bu ağda hedef kitleyi nasıl geliştireceklerini bilmek istemelerine şaşmamak gerek. Ancak yalnızca ilgi çekici, göz alıcı içerik yayınlamak yeterli değildir; aynı zamanda bu içeriği doğru zamanda yayınlamanız gerekir ki bu başlı başına bir bilim ve sanattır.

2023’te TikTok’ta paylaşım yapmak için en iyi zamanları listeleyelim, böylece kitlenizin büyümesini kısa sürede en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

TikTok’ta paylaşım yapmak için en iyi zaman nedir?

tiktok 1
TikTok’ta paylaşım yapmak için en iyi zaman nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, TikTok keşfet saatleri ve video yayınlama süreleri önemlidir çünkü bu, içeriğinizi yeni videolar denizinde kaybolmadan önce kaç kişinin göreceğini en üst düzeye çıkarmakla ilgilidir.

TikTok’a her saniye yeni içerik yükleniyor. İyi müzik, iyi görseller ve diğer mükemmel unsurlarla harika bir video oluştursanız bile, birkaç dakika veya saat içinde yeterli sayıda kişi izlemezse ve beğenmezse videonuz kaybolabilir. Platformu çok az kişinin kullandığı bir zamanda TikTok’ta içerik yayınlarsanız algoritma sizi desteklemeyebilir.

TikTok içeriğiniz ne kadar popüler olursa, genel izleyici kitlesi arasında giderek daha fazla insan göreceğinden o kadar popüler hale gelebilir.

Sonuç olarak: TikTok paylaşım süreleri önemlidir çünkü içerik etkileşiminizi neredeyse diğer tüm faktörlerden daha fazla artırabilir veya bozabilir. 

TikTok keşfet saatleri için paylaşım yapmak adına en iyi zaman hangisidir?

TikTok’ta paylaşım yapmak için en iyi zaman günlük olarak değişir. Bu platform için gerçekten “ölü” bir zaman yok gibi görünüyor, özellikle de dünya çapında insanların TikTok ile etkileşime girdiği gerçeğini göz önüne aldığımızda.

Amerika uykudayken bile, Çin gibi dünyanın diğer ucundaki insanlar tamamen uyanık ve TikTok içeriğine göz atıyor. Üstelik insanlar TikTok’a farklı zamanlarda ve farklı amaçlarla göz atıyor; bu da platforma en fazla trafiğin ne zaman geldiğini ve trafiğin karşılaştırmalı olarak ne zaman yavaşladığını etkileyebilir.

Bazı çalışmalar TikTok’ta paylaşım yapmak için en iyi genel zamanı belirledi. Uzmanlara göre TikTok’ta paylaşım yapmak için en iyi zamanlar (Doğu Standart Saati):

  • Salı sabah 9’da
  • Perşembe sabah 12’de
  • Cuma sabah 5’te

Ayrıca yapılan araştırmalar, aşağıdaki zamanların hafta boyunca diğer zamanlara göre çok yüksek etkileşim oranlarına sahip olduğunu buldu:

  • Pazartesi sabah 6, sabah 10 ve akşam 22’de
  • Salı günü sabah 2, 4 ve 9’da
  • Çarşamba sabah 7, 8 ve 23:00
  • Perşembe sabah 9, akşam 12 ve akşam 7’de
  • Cuma sabah 5, öğleden sonra 13 ve öğleden sonra 3’te
  • Cumartesi 11:00, 19:00 ve 20:00
  • Pazar günü sabah 7, sabah 8 ve akşam 4’te

Peki bu veriler bize ne söylüyor? Veri setinden ayırt edilebilecek birkaç model var.

İnsanlar tüm video izleme işlemlerini tek seferde yapmak yerine genellikle TikTok’u günde birkaç kez kontrol ediyorlar. Bu zamanların neden genel olarak en iyisi olduğuna ilişkin kesin nedensel veriler olmasa da içerik stratejinizde bunu dikkate almaya değer.

Bu bilgi faydalı olsa da herkes için geçerli değildir. Yukarıda listelenen genel yoğun zamanlar harika bir başlangıç ​​noktası olabilir; ancak belirli hedef kitlenizi daha iyi anladığınızda, belirli zamanların yüksek katılım sağlamada daha etkili olduğunu görebilirsiniz.

Gerçekten de her işletmenin, etkileyicinin veya bireyin TikTok’ta paylaşım yapmak için farklı bir en iyi zamanı var. Belirli, benzersiz içeriğinizi TikTok’ta yayınlamak için en iyi zamanları bulabilirseniz, hedef kitlenizi çok daha hızlı bir şekilde büyütebilecek ve genel olarak etkileşim oranlarını en üst düzeye çıkarabileceksiniz.

TikTok keşfet saatleri için en iyi zamanları nasıl belirleyebilirsiniz?

Hedef kitleniz için en iyi zamanda TikTok’ta paylaşım yapmak her zaman iyi bir fikir. Ama bunu söylemek yapmaktan daha kolay! Hedef kitleniz ne olursa olsun, TikTok’ta paylaşım yapmak için en iyi zamanları nasıl belirleyebileceğinize bir göz atalım.

Hedef kitlenizi araştırın

Her zaman çok sayıda pazar araştırması yapın. Özellikle etkilemeden veya pazarlamadan önce hedef kitleniz hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Hedef kitlenizi belirlemek aşağıdakileri anlamanıza olanak tanır:

Çok fazla pazar araştırması yapmalı ve hedef kitlenizin muhtemelen ne zaman telefonlarının başında olacağını, içeriğinizi kontrol etmeye ve arkadaşlarıyla paylaşmaya hazır olacağını öğrenmelisiniz.

Analitiklerinizi izleyin

TikTok kitle analizlerinizi izlemeyi unutmayın. Videolarınıza erişildiğinde videolarınızı kaç kişinin görüntülediğini ve çok daha fazlasını görebilirsiniz; bunların hepsi ücretsizdir, ancak bunu yapmak için bir TikTok Pro Hesabına ihtiyacınız vardır.

Sık sık içerik yayınlayın

Doğal olarak TikTok’ta mümkün olduğunca sık paylaşım yapmak önemlidir. Ne kadar çok içerik yayınlarsanız, hedef kitlenizin (ve genel kitlenin) özellikle tiktok keşfet saatleri ve zamanlarında markanızı görmesi ve bu içerikle etkileşime girmesi için o kadar fazla fırsat olur.

Her gün yayınlanacak ideal içerik miktarına ilişkin somut veriler bulunmamakla birlikte, çoğu pazarlama ajansı ve sektör profesyoneli günde bir ila üç gönderi yayınlamanızı tavsiye ediyor.

İçeriğiniz yeterince etkileşim yaratmadıysa veya bunu birkaç gün önce yaptıysanız endişelenmeyin. Başlangıçta umduğunuz kadar ilgi görmeyen içeriği yeniden yayınlamak akıllıca olabilir. Bunun nedeni açıktır: İlk içeriğiniz zayıf bir etkileşim sağladıysa, içeriği yeniden yayınlamak kitlenize ulaşmak ve daha yüksek bir etkileşimi tetiklemek için başka bir fırsat sağlar.

Ancak içeriğin orijinal sürümünü sildiğinizden emin olun, böylece insanlar aynı videonun her iki versiyonu karşısında kafa karışıklığı yaşamazlar.

Aynı anda mı yoksa farklı zamanlarda mı paylaşım yapmalısınız?

Pek çok TikTok kullanıcısı veya gelecek vadeden etkileyici, içeriklerini her gün aynı anda yayınlarken, bazıları tutarlı bir paylaşım programına uymanın en iyisi olduğuna inanıyor.

Gün ve hafta boyunca farklı zamanlarda içerik yayınlamanın en iyi yol olduğunu görebilirsiniz. Neden? Farklı zamanlarda içerik yayınlayarak içeriğinizi genel TikTok izleyici kitlesi dahil daha fazla kişiye göstereceksiniz.

Bu, hedef kitlenizi büyütmenin harika bir yoludur, özellikle de nispeten dar bir alanda faaliyet gösteriyorsanız veya etkileniyorsanız ya da küçük bir grup insanı eğlendiriyorsanız.

Öte yandan, hedef kitleniz ne zaman yeni içerik bekleyeceğini bildiğinden tutarlılığın katılımı teşvik etmede daha etkili olduğunu görebilirsiniz.

Peki TikTok keşfet saati için ne zaman paylaşım yapmalısınız?

Gördüğünüz gibi herkes için TikTok’ta keşfete düşmek adına paylaşım yapmak için en iyi zaman diye bir şey yok. Bunun yerine, yeni içerik yayınlamak için ideal zaman hedef kitlenize, nişinize ve kişisel tercihlerinize bağlıdır. Çok fazla araştırma yapın ve önceden plan yapın; böylece tonlarca gözün önüne başarıyla ulaşan içerikleri yayınlayarak çok daha iyi zaman geçireceksiniz.

Ayrıca ilginizi Çekebilir:

Mehmet Faruk

Mobildiyari.com'da başyazar ve site sorumlusu olan Mehmet Faruk, platformun her köşesinde nitelikli içerik sunmayı hedefler. Mehmet Faruk, çeşitli kategorilerde ziyaretçilere tarafsız ve gerçek bilgi sağlamayı amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu