Reklam
Teknoloji Haberleri

Ticarethane Elektrik Birim Fiyatı 2023 (3 Zamanlı Tarife)

Ticarethane Elektrik Birim Fiyatı 2023 yılında yenilenmiştir. Üç zamanlı elektrik tarifeleri, ticari ve endüstriyel kuruluşların enerji maliyetlerini azaltmaları için etkili bir yoldur. 3 zamanlı tarife sistemi, günü üç döneme ayırarak çalışır: gündüz, akşam ve gece. Saat 06:00 ile 17:00 arasında olan gündüz döneminde elektrik birim fiyatı en yüksektir. Saat 17:00 ile 22:00 arasındaki akşam döneminde elektrik birim fiyatı daha da yüksektir. Ancak saat 22:00 ile 06:00 arasındaki gece döneminde elektrik birim fiyatı en düşüktür. Nisan 2023 için geçerli olan üç zamanlı ticari elektrik birim fiyatları ise şöyledir:

  • Gündüz dönemi için 2,320689 TL/kwh
  • Akşam dönemi için 3,762545 TL/kwh
  • Gece dönemi için 1,173460 TL/kwh

Üç Zamanlı Elektrik Tarifesine Nasıl Geçilir?

Ticarethane Elektrik Birim Fiyatı 2023 (3 Zamanlı Tarife)
Ticarethane Elektrik Birim Fiyatı

Üç Zamanlı elektrik tarifesine nasıl geçilir sorusunun cevabı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Üç zamanlı elektrik tarifesine geçmek için ticari kuruluşların yerel elektrik tedarikçilerine başvurmaları gerekmektedir. Gece tüketimi yüksek ve gündüz tüketimi düşük olan kuruluşlar, enerji tüketimlerini daha ucuz saatlere kaydırarak bu tarife sisteminden faydalanabilirler. Üç zamanlı elektrik tarifelerinin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından açıklanan ulusal tarifeler tarafından belirlendiğini unutmamak önemlidir. Dolayısıyla birim fiyatlar zaman zaman değişebilmektedir. Ticari kuruluşlar, mevcut en iyi fırsatlardan yararlanmak için tarife sistemini düzenli olarak kontrol etmelidir. Ticari kuruluşlar üç zamanlı tarife sistemini benimseyerek enerji maliyetlerini azaltabilir ve daha sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunabilirler.

Güncel Demir Fiyatları 2023

Üç Zamanlı Elektrik Tarifesi Ne İşe Yarar?

Üç zamanlı elektrik tarifeleri, bu tarife sistemini benimseyen ticari ve endüstriyel kuruluşlar için birçok fayda sağlamaktadır. Günün üç döneme ayrılması ve her bir zaman dilimindeki arz ve talep dengesine göre farklı birim fiyatların uygulanır. Bu sayede ticari kuruluşlar daha ucuz dönemlerde daha fazla elektrik tüketerek enerji maliyetlerini düşürebilirler. Ticari kuruluşlar enerji tüketimlerini daha ucuz dönemlere kaydırarak üç zamanlı tarife sisteminden faydalanabilirler. Bu tarife sisteminden en çok gece tüketimi yüksek ve gündüz tüketimi düşük olan kuruluşlar faydalanabilir. Ticari kuruluşlar enerji tüketim alışkanlıklarını değiştirerek enerji maliyetlerini azaltabilir ve elektrik faturalarında önemli tasarruflar sağlayabilirler.

Ayrıca, ticari kuruluşlar üç zamanlı tarife sistemini benimseyerek daha sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunabilirler. Kuruluşlar, enerji tüketimlerini daha ucuz dönemlere kaydırarak, yoğun saatlerde ulusal enerji şebekesi üzerindeki yükün azaltılmasına yardımcı olabilirler. Bu da sera gazı emisyonlarının azalmasına yol açarak daha sürdürülebilir ve daha yeşil bir geleceğe katkıda bulunabilir.

Üç Zamanlı ve Tek Zamanlı Elektrik Tarifesi Arasındaki Fark Nedir?

Elektrik tarifeleri, tüketicilerin elektrik tüketimleri için ücretlendirildikleri oranlardır. Üç zamanlı elektrik tarifesi fiyatları birçok faktöre göre değişkenlik gösterir. Bunlar:

  • Tüketilen elektrik miktarı
  • Günün saati
  • Tüketici tarafından seçilen elektrik tarifesi

Tek zamanlı elektrik tarifesinde, elektrik maliyeti gün boyunca sabit kalır. Bu, elektriğin birim fiyatının günün veya gecenin hangi saatinde olursa olsun aynı kaldığı anlamına gelir. Bu tür bir tarife genellikle gün boyunca nispeten sabit miktarda elektrik tüketen küçük haneler veya işletmeler tarafından benimsenir. Öte yandan, üç zamanlı elektrik tarifesinde elektrik maliyeti günün saatine göre değişir.

Mehmet Faruk

Mobildiyari.com'da başyazar ve site sorumlusu olan Mehmet Faruk, platformun her köşesinde nitelikli içerik sunmayı hedefler. Mehmet Faruk, çeşitli kategorilerde ziyaretçilere tarafsız ve gerçek bilgi sağlamayı amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu