Reklam
Teknoloji Haberleri

Güncel Demir Fiyatları 2023 – İnşaat Demiri Fiyatları Güncel

Demirin Tonu Kaç Para?

Güncel demir fiyatları ne kadar? 1 ton demir fiyatı, 1 adet 8’lik demir fiyatı gibi sorgularınız hakkında en güncel bilgileri burada bulabilirsiniz. 2. El satılık inşaat demirlerinin de çok fazla sorulduğunu biliyor musunuz? Demirin kilosu ne kadar gibi sorular ile birlikte sizler de demir fiyatları hakkında aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz.

Demir fiyatları; döviz, altın, enflasyon vb. pek çok sebepten dolayı olarak değişkenlik gösterir. Özellikle altın, dolar ve Euro gibi günden güne hatta andan ana değişkenlik gösterdiğinden takip edilmesi gerekir. Bugün bir ton demir için 17.000 TL para öderken yarın belki de bu miktar 15.000 veya 20.000 olabilir. Bu nedenle bir tır içerisinde yer alan ortalama 30 ton demiri bugün veya yarın sipariş ederek 50 – 60 bin TL kar veya zarar edebilirsiniz. İşte bundan dolayı günlük olarak demir fiyatlarını takip etmeli ve düştüğünde işinize yarıyorsa muhakkak sipariş geçmelisiniz.

Güncel Demir Fiyatları
Güncel Demir Fiyatları

Güncel Demir Fiyatları 2023 Ne Kadar?

Güncel olarak demir fiyatları günden güne değişmektedir. Bu nedenle uzun zamandır 15.000 – 20.000 TL arasında gidip geldiğini söyleyebiliriz. Ancak olası bir döviz hareketlenmesi sonrasında daha fazla değişim gösterebilir. Bu durumda da en güncel bilgilere ihtiyaç vardır.

Demirin kilosu ne kadar diye baktığımızda 2023 yılında anlık olarak şu şekildedir:

İstanbul 1 ton demir fiyatı 16.450 TL
İzmir 1 ton demir fiyatı 16.100 TL
Karabük 1 ton demir fiyatı 16.100 TL
Payas 1 ton demir fiyatı 16.200 TL

Bunun gibi şehirlere göre değişen demir fiyatlarında mesafede önemli bir etkendir. Taşımacılık gibi teslimat kriterlerinin de araya girdiğini düşünürseniz eğer o zaman demir sahası ile işyeriniz arasındaki mesafenin de önemli olduğunu göreceksiniz.

Demir Fiyatları Neden Değişiyor?

Demir fiyatları pek çok farklı nedenden dolayı değişmektedir. Günümüz şartlarında özellikle en uygun şartlar altında demir alacaksanız eğer bunun fiyatlarını da takip etmeniz gerekir. Bu durumda güncel demir fiyatları değişmesinin sebebi şu şekildedir:

 • Demir sahası ile teslim edilecek yer arasındaki mesafe
 • Demirin cinsi
 • Demirin kalitesi

Demir satın almadan önce muhakkak bu unsurlara bakmanız gerekmektedir. İnşaat sektörünün giderek büyümesinde ve artan maliyetlerde en büyük pay demir fiyatlarına gelmektedir.

Güncel Demir Fiyatları
Güncel Demir Fiyatları

Hurda Demir Fiyatları 2023

Güncel olarak demir fiyatlarını öğrendikten sonra bir de hurda demirlere bakmanız gerekir. Zira hurdacılık sektöründe çok önemli bir yer tutan hurda demirlerin fiyatı da pek çok kişi tarafından takip edilmektedir. Hurda demire olan yoğun ilgiden dolayı bu demir fiyatlarının takip edilmesi son derece önemlidir. Hurda demir ile ilgili fiyatlar ise 2023 yılında şu şekildedir:

DKP hurda demir kg fiyatı 7,40 TL
Bonus hurda demir kg fiyatı 7,27 TL
Ekstra hurda demir kg fiyatı 7,15 TL
1. Sınıf hurda demir kg fiyatı 6,50 TL
2. Sınıf hurda demir kg fiyatı 6,20 TL
3. Sınıf hurda demir kg fiyatı 6,20 TL

Bunun gibi farklı fiyatlara sahip olan demirde gördüğünüz gibi kaliteye göre demir kilogram fiyatı değişmektedir. 1 tır demirin ortalama 30 ton civarında geldiğini düşünürseniz eğer o zaman aradığınız fiyat kıstaslarına daha rahat erişebilirsiniz.

Demir Fiyatlarının Yıllara Göre Değişimi Nasıl ?

2014 yılından itibaren, demir borsasındaki değişimleri aşağıdadır. Demirin fiyatları her zaman döviz kuru endeksli olmasından dolayı, döviz kurunun artışı ile birlikte genellikle artış eğiliminde olduğunu görebiliriz. Burada şunu da tekrar hatırlatmak gerekiyor ki demirin global ölçekteki fiyatı da artış eğiliminde olduğu için her geçen yıl biraz daha yükseldiğini söyleyebiliriz. Daha önceki yıllar içerisinde 1 ton demirin fiyatı şu şekilde değişti:

 • 2014 yılında 1 ton demirin fiyatı >> 1.390 TL
 • 2015 yılında 1 ton demirin fiyatı >> 1.228 TL
 • 2016 yılında 1 ton demirin fiyatı >> 1.832 TL
 • 2017 yılında 1 ton demirin fiyatı >> 2.619 TL
 • 2018 yılında 1 ton demirin fiyatı >> 2.720 TL
 • 2019 yılında 1 ton demirin fiyatı >> 3.184 TL
 • 2020 yılında 1 ton demirin fiyatı >> 5.709 TL
 • 2022 yılında 1 ton demirin fiyatı >> 10.750 TL.
YouTube video

Güncel çimento fiyatları ne kadar?

Mehmet Faruk

Mobildiyari.com'da başyazar ve site sorumlusu olan Mehmet Faruk, platformun her köşesinde nitelikli içerik sunmayı hedefler. Mehmet Faruk, çeşitli kategorilerde ziyaretçilere tarafsız ve gerçek bilgi sağlamayı amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu