NFT Nedir

NFT Nedir

NFT Nedir; artık intenetin hayatımızın resmen herine girdiği ve her zaman internet ile neredeyse her işimizi hallettiğimiz bu yıllarda artık internet dünyasına yeni bir yenilik daha geldi o da NFTdir. NFT hayatımıza hızlı ve etkili giriş yapmış ve bu sebepten dolayı da herkes NFT Nedir konusunu oldukça merak edip araştırmaya başlamıştır.

NFT Nedir sorusunun cevabı aslında biraz karışık gelebilir çünkü daha önce resmen hiç böyle bir şey ile karşılaşmadık ve sanal alemin çok ilginç bir yapısıdır. NFT Nedir sorusunun cevabının yanında NFT Nasıl Yapılır? NFT Satış? gibi NFT hakkındaki birçok konuya değineceğim.

NFT Nedir?

NFT yani non-fungible token Türkçe anlamıyla takas edilemez jeton olarak bilinen NFT aslında örnek verecek olursak CSGO oyunundaki bir bıçak skini aslında NFT olarak kabul edilinebilir bir şeydir. Değiştirilemez olmasının sebebi ise her NFT’nin kendine özel bir ID kodu bulunur ve bu kod değiştirilemez ve başkasının da aynı koda sahip olması gibi bir durum söz konusu değildir bu da telefonların ID kodlarına benzer bir şeydir.

Kısaca basit bir mantıkla NFT Nedir şöyle açıklayım. Mesela sizin evde bir A4 kağıdına çizdiğiniz bir resim var ve bunu NFT olarak satışa sunuyorsunuz diyorsunuz ki bu $1000 bunu bir kişi alıyor ve siz NFT oluşturmuş, satmış ve para kazanmış oluyorsunuz. Bu saatten sonra artık o NFT sizin değildir o NFT’yi alan kişinindir. O NFT’nin sahibi artık resmen bir evin tapusuna sahip olmak gibi NFT’nin haklarına sahip olur.

NFT Nedir sorusunun diğer bir cevabı da mesela sizin bir eviniz var ve evinizin tapusunu NFT olarak oluşturuyorsunuz bu tapuyu ister mesela 100 tane NFT olarak oluşturup 100 kişiye paylaştırırsınız isterseniz de 1 tane NFT olarak tek bir kişiye bu tapunun hakkını verirsiniz ancak bu işlemler tamamıyla sanal alemde gerçekleşir ve gerçek hayattaki gibi bir kağıt elinize geçmez. NFT cüzdanınızda sadece bir tapu resmi bulunur.

Diğer bir seçenek de biraz borsa mantığına benzemektedir yani siz mesela bir şirket kurmak istediniz ve bu şirketin ortaklığı için bir NFT oluşturdunuz sonra bunu 1000 tane NFT olarak böldünüz ve satışa sundunuz sonrasında o NFT’yi alan kişiler artık sizin ortağınız olmaktadır ve şirketin alacağı kararlarda söz hakkına sahip olmaktadır ve şirketin edeceği kara da sahip olabilirler.

Diğer bir NFT Nedir sorunun cevabı ise bir tane fotoğraf çektiniz ve bunu NFT olarak oluşturdunuz sonrasında bunu mesela 3 tane NFT olarak oluşturup satışa sundunuz sonrasında bu NFT’yi alan kişilerden artık NFT’yi kaç dolara satışa sunmuş iseniz o kadar para hesabınıza geçer ve NFT’yi alan kişinin hesabında sadece sizin sattığınız nft nin resmi bulunur başka da bir amacı yoktur.

Son günlerin başka bir çılgınlığı haline gelen Reddit Place oyunu hakkında da bilgiler almak isterseniz sizler için yazdığımız Reddit Place Nedir adlı yazımızı ziyaret edebilir ve son zamanların bütün dünyayı etkileyen oyunu olan Reddit Place oyunu hakkında birçok bilgi alabilirsiniz

NFT Nasıl Yapılır?

NFT Nedir sorunun cevabının ardından gelelim NFT Nasıl Yapılır sorusunun cevabına. Öncelikle Opensea adlı NFt satın alma ve oluşturma sitesine giriş yapınız ardından sağ üst köşedeki “Create” sekmesine giriş yapın sonrasında karşınıza çıkan yere artık ne gibi bir NFT oluşturmak isterseniz onu yükleyin. Sonrasında NFT’nize bir isim verin. Sonrasında artık kaç tane NFT çıkarak iseniz onun miktarını belirleyin ve bir de fiyat belirleyin. Sonrasında bu oluşturduğunuz NFT’yi satışa sunmak için de yaklaşık 25-30 dolar civarında bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

NFT Nasıl Alınır?

Yine Opensea adlı NFT sitesine giriş yapınız ardından orada bir üyelik oluşturun ve Metamusk cüzdanınızı Opensea hesabınıza bağlayın sonrasında sizden bir cüzdan oluşturmanız istenmektedir ve cüzdan oluşturduktan sonra artık işlem tamamlanmış oluyor ve artık NFT satın almaya başlayabiliriz.

Şimdi kendinize satın alabileceğiniz bir NFT seçin. Ardından seçtiğiniz NFTye tıklayın ve “buy Now” seçeneğine tıklayın. Sorumlulukları kabul ettiğinize dair bir yazı göreceksiniz orayı da işaretledikten sonra “Confirm Checkout” seçeneğine basın sonrasında ücretini ödeyerek artık o NFT ye sahip olabiliyorsunuz.

Eğer ki derseniz ki ben para ödemeden NFT sahibi olmak işsiyorum bunun da tamamıyla yasal bir yolu bulunmaktadır.

Bedava NFT Kazanmak

NFT Nedir sorusunun ve daha birçok sorunun cevaplarının ardından gelelim artık son aşamaya. Vievsducks adlı siteye giriş yapın siteye girdiğinizde karşınızda birçok ördek göreceksiniz oradaki ördek sizin NFTniz olacaktır. Buradaki ördeği büyütüp sonrasında satıp bu satışlardan elde edilen parayla da NFT alabilirsiniz ya da “Play To Earn” seçeneğine basın ardından orada ördekleri savaştırma seçeneği göreceksiniz orada seçtiğiniz bir kişi ile ördeğinizi savaştırarak kazandığınız savaşlar sonrasında para elde edebilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Teknocep