Reklam
Teknoloji Haberleri

NFT Nedir? Nasıl Alınır? Bedava NFT Kazanmak

NFT Nedir; kripto para birimleri teknolojisi olan blok zincirinde (blockchain) saklanan ve benzersiz olarak tanımlanan bir dijital varlıktır. “NFT” kısaltması “Non-Fungible Token” olarak açılır ve “değiştirilemeyen token” anlamına gelir.

NFT’ler, sanat eserleri, müzik parçaları, videolar, oyun eşyaları ve diğer dijital varlıklar gibi herhangi bir dijital içeriğin tekil ve orijinal bir sürümünü oluşturmak için kullanılabilir. NFT’ler, blok zincirinde kaydedilir, bu da onları sahiplerine benzersiz ve değiştirilemez hale getirir.

NFT’lerin değeri, diğer varlıklardan farklı olarak, sahiplik haklarına, sahipleri tarafından ödeme yapılacak miktarlara ve arz/talep dengesine bağlıdır. NFT’ler, son zamanlarda sanat piyasasında popüler hale gelmiştir ve bazı NFT’ler milyonlarca dolar değerinde satılmıştır.

NFT Nedir sorusunun cevabı aslında biraz karışık gelebilir çünkü daha önce resmen hiç böyle bir şey ile karşılaşmadık ve sanal alemin çok ilginç bir yapısıdır. NFT Nedir sorusunun cevabının yanında NFT Nasıl Yapılır? NFT Satış? gibi NFT hakkındaki birçok konuya değineceğim.

NFT Nedir?

NFT yani non-fungible token Türkçe anlamıyla takas edilemez jeton olarak bilinen NFT aslında örnek verecek olursak CSGO oyunundaki bir bıçak skini aslında NFT olarak kabul edinilebilir bir şeydir. Değiştirilemez olmasının sebebi ise her NFT’nin kendine özel bir ID kodu bulunur ve bu kod değiştirilemez ve başkasının da aynı koda sahip olması gibi bir durum söz konusu değildir bu da telefonların ID kodlarına benzer bir şeydir.

Kısaca basit bir mantıkla NFT Nedir şöyle açıklayım. Mesela sizin evde bir A4 kağıdına çizdiğiniz bir resim var ve bunu NFT olarak satışa sunuyorsunuz diyorsunuz ki bu $1000 bunu bir kişi alıyor ve siz NFT oluşturmuş, satmış ve para kazanmış oluyorsunuz. Bu saatten sonra artık o NFT sizin değildir o NFT’yi alan kişinindir. O NFT’nin sahibi artık resmen bir evin tapusuna sahip olmak gibi NFT’nin haklarına sahip olur.

NFT Nedir sorusunun diğer bir cevabı da mesela sizin bir eviniz var ve evinizin tapusunu NFT olarak oluşturuyorsunuz bu tapuyu ister mesela 100 tane NFT olarak oluşturup 100 kişiye paylaştırırsınız isterseniz de 1 tane NFT olarak tek bir kişiye bu tapunun hakkını verirsiniz ancak bu işlemler tamamıyla sanal alemde gerçekleşir ve gerçek hayattaki gibi bir kağıt elinize geçmez. NFT cüzdanınızda sadece bir tapu resmi bulunur.

Diğer bir seçenek de biraz borsa mantığına benzemektedir yani siz mesela bir şirket kurmak istediniz ve bu şirketin ortaklığı için bir NFT oluşturdunuz sonra bunu 1000 tane NFT olarak böldünüz ve satışa sundunuz sonrasında o NFT’yi alan kişiler artık sizin ortağınız olmaktadır ve şirketin alacağı kararlarda söz hakkına sahip olmaktadır ve şirketin edeceği kara da sahip olabilirler.

Diğer bir NFT Nedir sorunun cevabı ise bir tane fotoğraf çektiniz ve bunu NFT olarak oluşturdunuz sonrasında bunu mesela 3 tane NFT olarak oluşturup satışa sundunuz sonrasında bu NFT’yi alan kişilerden artık NFT’yi kaç dolara satışa sunmuş iseniz o kadar para hesabınıza geçer ve NFT’yi alan kişinin hesabında sadece sizin sattığınız NFT’nin resmi bulunur başka da bir amacı yoktur.

NFT Nasıl Yapılır?

NFT Nedir sorunun cevabının ardından gelelim NFT Nasıl Yapılır sorusunun cevabına. Öncelikle Opensea adlı NFT satın alma ve oluşturma sitesine giriş yapınız ardından sağ üst köşedeki “Create” sekmesine giriş yapın sonrasında karşınıza çıkan yere artık ne gibi bir NFT oluşturmak isterseniz onu yükleyin. Sonrasında NFT’nize bir isim verin. Sonrasında artık kaç tane NFT çıkarak iseniz onun miktarını belirleyin ve bir de fiyat belirleyin. Sonrasında bu oluşturduğunuz NFT’yi satışa sunmak için de yaklaşık 25-30 dolar civarında bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

NFT Nasıl Alınır?

NFT’ler, genellikle özel piyasalarda veya kripto para birimi borsalarında satılır. Bu nedenle, bir NFT satın almak için birkaç adım gereklidir:

  1. NFT satın almak için bir kripto cüzdanı oluşturmanız gerekiyor. Bu cüzdan, blok zincirindeki NFT’leri saklamak için kullanılacak.

  2. NFT satın almak için bir kripto para borsasından Bitcoin veya Ethereum gibi kripto para birimleri edinmeniz gerekiyor.

  3. NFT’ler farklı piyasalarda satılır. OpenSea, Rarible, SuperRare gibi platformlar, NFT almak için popüler seçeneklerdir. Platformları araştırarak size uygun olanını seçebilirsiniz.

  4. Almak istediğiniz NFT’yi seçin ve satıcının belirlediği fiyatı ödeyin.

  5. NFT satın alındıktan sonra, satıcının size gönderdiği NFT’yi cüzdanınıza aktarın.

NFT’ler satın almak için dikkat etmeniz gereken birkaç faktör vardır. Örneğin, satıcının itibarı, NFT’nin benzersizliği ve doğruluğu, ve piyasadaki talep ve arz faktörleri. Ayrıca, NFT’lerin değeri, sahip oldukları benzersizlik ve popülariteye bağlı olarak değişebilir, bu nedenle fiyatları araştırmak ve anlamak önemlidir.

Reddit Place Nedir

Bedava NFT Kazanmak

Bedava NFT kazanmak için ise, Vievsducks adlı siteye giriş yapın siteye girdiğinizde karşınızda birçok ördek göreceksiniz oradaki ördek sizin NFT’niz olacaktır. Buradaki ördeği büyütüp sonrasında satıp bu satışlardan elde edilen parayla da NFT alabilirsiniz ya da “Play To Earn” seçeneğine basın ardından orada ördekleri savaştırma seçeneği göreceksiniz orada seçtiğiniz bir kişi ile ördeğinizi savaştırarak kazandığınız savaşlar sonrasında para elde edebilirsiniz.

 

YouTube video

1 NFT Ne Kadar?

Siz de tüm Dünyada büyük bir çılgınlık haline gelen ve hemen hemen herkesin en az 1 kere alım satım yaptığı yada ilgilenip araştırdığı NFT çılgınlığın kapılmak istiyorsanız ve 1 NFT için ne kadar ödeme yapmam gerekiyor diye merak ediyorsanız; 1 NFT yaklaşık olarak 0.37 TL’dir ancak bu NFT kalitesine göre ve kur değerlerine göre değişiklik gösterebilir.

NFT Yasal Mı?

Eğer ki siz de NFT hakkında hemen hemen bütün araştırmanızı yaptınız ve artık NFT dünyasına girmeye karar verdiniz ancak NFT alın satımı yaptığınız zaman bunun bir hukuki olarak suçu bulunuyor mu diye merak ediyorsanız; aslında bu konuda net bir bilgi yok kesin olarak yasal yada değil demek çok da mümkün değil ancak bizlerin tavsiyesi yine de bu işlerde biraz dikkatli davranmanız ve emin adımlar atmanızdır.

Mehmet Faruk

Mobildiyari.com'da başyazar ve site sorumlusu olan Mehmet Faruk, platformun her köşesinde nitelikli içerik sunmayı hedefler. Mehmet Faruk, çeşitli kategorilerde ziyaretçilere tarafsız ve gerçek bilgi sağlamayı amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu