Reklam
Teknoloji Haberleri

Gizli Numaradan Arama Nasıl Yapılır? – Tüm Operatörler

Akıllı telefon kullanıcıları gizli numaradan arama nasıl yapılır merak etmektedir. Bu yönde yapılması gerekenler basittir. Karşı tarafın gerçek numaranızı ekranda görmesini istemeyebilirsiniz. Bu durumda görüşmelerinizi direk olarak telefon numaranızı gizleyerek yani ekrandan görünmemesini sağlayarak arama yapabilirsiniz. Gizli numaradan arama yapılması avantajlı olarak da görülebilmektedir. Örneğin bu durumda karşı tarafın aramalarınıza bakmasını sağlayabilirsiniz.

Ya da karşı tarafın sizlere daha erken zamanlı geri dönüş yapmasını sağlayabilirsiniz. Gizli numaradan görüşmeler yapılması her iki tarafa da avantaj sunabilmektedir. Bu kapsamda gerçek numaranın öğrenilmemesi sağlanabilir. Bu sayede ekranda numara görünmeden karşı tarafa çağrı atılabilmektedir. Gizli numara ile arama uygulaması bugüne özel bir işlem değildir. Bu yöntem geçmişten bugüne dek yoğun olarak tercih edilmektedir. Gizli yöntemle arama yapılmasından huzursuzluk duyulmasının ise bazı nedenleri söz konusudur. Örneğin bu durumda karşı tarafın bu eylemi kasıtlı olarak yaptığı düşüncesi oluşabilmektedir.

Gizli numaradan arama nasıl yapılır?

Telefon numaranızı gizleyerek arama yapmak için Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom gibi operatörlerde, #31# kodunu kullanabilirsiniz veya telefonunuzun Ayarlar bölümünden tüm çıkış aramalarınızı gizli numaradan yapacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Gizli numaradan arama nasıl yapılır?
Gizli numaradan arama nasıl yapılır?

Eğer sadece o an yapacağınız bir aramayı gizli numara ile gerçekleştirmek istiyorsanız, arama ekranında arayacağınız numaranın başına #31# kodunu ekleyerek aramayı yapabilirsiniz. Örneğin, #31#05325457787 şeklinde kullanabilirsiniz. Bu işlemi Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom kullanıcıları rahatlıkla gerçekleştirebilirler.

Turkcell Gizli Numaradan Arama

Turkcell Gizli Numaradan Arama
Turkcell Gizli Numaradan Arama

Öncelikle gizli numaradan arama nasıl yapılır bu yönde uygulanması gereken kare mobil cihazınızda yer alan kare simgesi 31 ve kare simgesi yazmanız yeterlidir. Ya da cihazınızın ayarlar kısmına giriş yaparak buradan tüm aramalarınızı gizli arama olarak yeniden ayarlayabilirsiniz. Yalnızca o anda yapacağınız görüşmede telefon numaranızın gizli kalmasını istediğinizde arama ekranı üzerinden arama yapacağınız telefon numarasının baş kısmına kare simgesi 31 ve kare simgesi telefon numaranızı eklemeniz yeterlidir. Bunun yanı sıra Turkcell, Vodafone ve Avea kullanıcıları da kare simgesi 31 ve kare simgesi olarak kullanabilmektedir.

Vodafone Gizli Numaradan Arama

Vodafone Gizli Numaradan Arama
Vodafone Gizli Numaradan Arama

Hattınızı gizli numaralardan gelen çağrılara kapatmak için, Yanımda İnternet Arama Ayarlarım sayfasındaki “Gizli Numara Engelle” servisini kullanabilirsiniz. Arama Ayarlarım sayfasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca şu yöntemleri de kullanarak gizli numaradan gelen çağrıları engelleyebilir veya kabul edebilirsiniz:

  • Gizli numaradan gelen çağrıları engellemek için GIZLI AC yazıp 7046’ya mesaj gönderebilir veya 7046’yı arayabilirsiniz.
  • Gizli numaradan gelen çağrıları kabul etmek için GIZLI KAPAT yazıp 7046’ya mesaj gönderebilir veya 7046’yı arayabilirsiniz.

Ancak, hatırlatmak isteriz ki “Vodafone Gizli Numaraya Kapalı” servisini aktif hale getirmiş olsanız bile analog santrallerden, PBX’lerden ve yurt dışından numarasız olarak gelen çağrıların engellenemeyeceğini unutmayınız.

Eğer “Vodafone Gizli Numaraya Kapalı” servisi yurt dışında dolaşımda (roaming) aktifse, gizlenmiş çağrılar (analog, PBX ve yurt dışı çağrıları hariç) engellenmeye devam edecektir.

Vodafone Çekmiyor Çözümü içerimiz dikkatinizi çekebilir.

Samsung Telefondan Gizli Numaradan Arama

  • Telefon arama ekranında sağ üst köşede yer alan noktalı simgeye dokunun. Buradan menü kısmına geçerek Ayarlar kısmını tercih edin.
  • Diğer Ayarlar sekmesini tercih edin.
  • Açılanda sayfada Arayan Kimliğinizi Gösterin seçeneğine dokunup menü üzerinden Gizli seçeneğini tercih edin.
  • Bu adımları sırasıyla gerçekleştirdiğinizde Samsung markalı akıllı telefonunuz üzerinden gizli numaradan arama nasıl yapılır işleminizi başarıyla tamamlamış olacaksınız.

İphone Gizli Numara ile Arama

İphone telefon üzerinden gizli numaradan arama nasıl yapılır gizli numaranız üzerinden aramanızı pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ayarlar > Telefon > Numaramı Göster yolunu izleyip Numaramı Göster seçeneğini pasif hale getirerek numaranızı gizleyebilirsiniz.

Gizli numaradan karşı tarafı aradığınızda ise karşı tarafın telefonu çaldığı sırada cihaz ekranından özel numara yazmaktadır. Bu sayede aradığınız kullanıcının telefon numaranızı görmesi söz konusu değildir. Ancak karşı taraf cihazını gizli numaralara karşı kapatmışsa çağrınızın karşı tarafa erişmesi mümkün değildir. Bu durumda bip sesini duyduktan sonra cihazınız otomatik olarak kapanacaktır.

iPhone Müşteri Hizmetleri ve Şikayet Hattı içeriğimiz dikkatinizi çekebilir!

Mehmet Faruk

Mobildiyari.com'da başyazar ve site sorumlusu olan Mehmet Faruk, platformun her köşesinde nitelikli içerik sunmayı hedefler. Mehmet Faruk, çeşitli kategorilerde ziyaretçilere tarafsız ve gerçek bilgi sağlamayı amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu