Reklam
Vodafone Bedava İnternet

Vodafone Çekmiyor Çözümü – Şebeke Ayarları

Ülkemizde bulunan ve köklü GSM şirketlerinden biri olan Vodafone operatöründe de zaman zaman şebeke sıkıntıları yaşanabiliyor. Bulunduğunuz konum ile baz istasyonu arasındaki mesafeyle doğrudan ilişkili olan şebeke sorunlarına bu yazımızda detaylı bir şekilde sizler için değineceğiz. Şimdi gelelim, Vodafone operatörünün çekim gücü ve şebeke sorunlarının detaylarına.

Vodafone Şebeke Sorununun Nedenleri Nelerdir?

İletişimin büyük ölçüde kesintiye uğradığı şebeke sorunları, baz istasyonlarına uzaklığınız arttıkça telefonunuzun çekim gücünüz de azalacaktır. Gerek konuşma gerek internet gerekse de kısa mesaj konularında sıkıntı yaşayacağınız bu sorun, günümüzde istemeyeceğimiz problem arasında yerini alıyor. Fakat şebeke sorununun bazen baz istasyonlarından kaynaklandığını düşünsek de, altında yatan neden farklı olabiliyor. İşte telefonunuzun çekim gücünün azalmasının birbirinden farklı nedenleri:

 • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi konumuzun Vodafone baz istasyonundan uzakta olması,
 • Telefonunuzda bulunan sim kartınızın yerinden çıkmış veya oynamış olması,
 • Özelikle akıllı telefonlarda karşılaşılan durumlardan bir tanesi de: telefon bataryanızın azalmış olması, (daha çok bataryası bozuk olan akıllı telefonlarda görülür.)
 • Günümüzde yaygınlaşan VPN gibi uygulamaların akıllı telefonların arka planında çalışıyor olması,
 • Telefonunuzu herhangi bir nedenle uçak moduna alıp, unutmuş olmanız,
 • Konumunuzda sinyal kesici gibi cihazların bulunuyor olması,
 • Akıllı cihazınızın şebeke ayarlarında bir sorun olması, (değiştirilmiş ya da bozulmuş olması)

Yukarıda saydığımız nedenlerden kaynaklı olarak yaşayabileceğiniz şebeke sorunları olabilir. Öncelikle size kendi telefonunuzu kontrol etmenizi öneriyoruz. Telefonunuzun bataryasını, sim kartını, telefonunuzda bulunan uygulamaları, uçak modu özelliği kullanıp kullanmadığınızı lütfen kontrol ediniz. Kontrol ettiğinizde herhangi bir problem olmadığını düşünüyorsanız, şebeke ayarlarını kontrol etmeniz gerekmektedir. Peki, telefonunuzun şebeke ayarları nasıl yapılır?

Vodafone Şebeke Ayarları Nasıl Yapılır?

Kontrol etmeniz gereken ayarları kontrol ettikten sonra sorunun şebeke ayarlarından kaynaklandığını düşünüyorsanız, aşağıda bulunan yönergeleri takip edebilir ve şebeke sorununuzu çözebilirsiniz. Şebeke modu ayarları mümkünse kurcalanmamalı ve yetkili bayiye götürülmelidir. Yetkili bayiye gitmeden şebeke sorununuzu halletmeniz gerekiyorsa, aşağıda bulunan adımları takip edebilirsiniz.

 • Akıllı cihazınızın “Ayarlar” kısmına gidin.
 • “Bağlantı & Paylaşım” bölümüne tıklayın.
 • Önünüze gelen ekranda “Mobil AğlaràŞebeke Ayarları” şeklinde yönergeleri izleyin.
 • Karşınıza LTE, 5G, 4.5G, 3G, GSM gibi farklı seçenekler gelecektir. Sırasıyla şebeke modlarını seçin. Hangisinde Vodafone hattınız çekiyorsa, o şebeke modunda kalın.
 • Cihazınızı açıp kapattığınız takdirde, seçtiğiniz şebeke modu telefonunuzda kalacaktır.

Vodafone İnternet Ayarları Nasıl Yapılır? Android ve İOS

Vodafone Şebeke Güçlendirme Nedir?

Vodafone hattınızın az çektiğini, telefonda konuşamadığınızı veya fotoğraf ve videolarınızın yavaş gittiğini düşünüyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda rahat görüşme yapabilmek ve gönderdiğiniz verilerin hızlı bir şekilde karşı tarafa ulaşmasını istiyorsanız, şebeke güçlendirme işlemi yapmanız gerekmektedir. Şebeke güçlendirme işlemi için bir önceki paragrafta bahsettiğimiz yönergeleri takip edebilir ve görüşmelerinizi gönül rahatlığıyla sağlayabilirsiniz.

Vodafone Hattım Çekmiyor Ne Yapmalıyım?

Vodafone hattınızı yukarıdaki yönergelere rağmen çekmiyorsa ve iletişiminizde bir aksama yaşıyorsanız, müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz. Vodafone abonelerine daha kaliteli bir hizmet sunabilmek ve iletişimini kuvvetlendirebilmek için müşteri hizmetleri şebeke sorunlarında da yardımcı oluyorlar. 542’yi ya da 0542 542 00 00 numaralarını arayarak, şebeke sorunlarınızı belirtebilir ve sevdiklerinizle iletişiminize sorunsuz bir şekilde devam edebilirsiniz.

Vodafone Destek Nedir?

VOdafone destek hattı ya da Vodafone yanımda uygulaması içindeki yardım kısmı eğer telefonunuz çekmiyor ya da internet konusunda bir problem yaşıyorsanız Vodafone Destek size bu konularda gereken yardımı ve desteği sağlayacaktır. Çekmeme sorununu gidereceklerdir.

Vodafone APN Ayarları Nedir?

Vodafone APN Ayarları eğer ki telefonunuzun çekmeme gibi bir sorunu varsa ya da internet konusunda bir problem yaşamış iseniz hemen Vodafone APN ayarlarını güncelleyin sonrasında yüksek ihtimalle telefonunuzun problemi çözülecektir.

Mehmet Faruk

Mobildiyari.com'da başyazar ve site sorumlusu olan Mehmet Faruk, platformun her köşesinde nitelikli içerik sunmayı hedefler. Mehmet Faruk, çeşitli kategorilerde ziyaretçilere tarafsız ve gerçek bilgi sağlamayı amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu