Reklam
Sosyal Medya

X (Twitter) Para Kazanma Rehberi

Gelir elde etmek isteyen kişilerin başvurduğu yollardan biri haline gelen içerik üretmek son zamanlarda oldukça popülerleşmeye başladı. Bu noktada sosyal medyayı aktif kullanmanız halinde yaratıcı fikirler ve fırsatlar elbet karşınıza çıkıyor. Dijital dünyadan para kazanma yöntemlerini bilmeyen yok herhalde. Özellikle de sosyal medya platformlarını kişiler gelir elde etmek için açmaya başladı. Tik tok ve Instagram’dan sonra gelir elde etme yöntemlerinden biri olarak da karşımıza Elon Musk’ın satın aldığı Twitter eklendi. 

Şu anda X uygulaması olarak bilinen Twitter ‘da gelir elde etmek artık çok kolay. Twitter ’da birden fazla yöntemle gelir elde edilebiliyor. Twitter ‘da gelir elde etmek isteyenler için son zamanlarda bir yeni yöntem daha eklendi. Kullanıcılar içerik üreterek Twitter’ da istedikleri gelir miktarına ulaşabiliyor.

Peki, X ile nasıl para kazanılır? Twitter’ da para kazanma yöntemleri nelerdir?  Bu soruların cevapları Twitter kullanıcılar tarafından oldukça merak edilmeye başlandı. Sizler için hazırlamış olduğumuz içeriğimizde Twitter’ dan para kazanma yöntemlerine değineceğiz. Eğer siz de sosyal medya platformundan gelir elde etmek istiyorsanız ve yöntemleri merak ediyorsanız içeriğimizi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

İşte Twitter ‘da para kazanma yöntemlerine dair bütün detaylar sizlerle…

X’ten Para Nasıl Kazanılır?

twitter x logo
X’ten Para Kazanma

X uygulaması sayesinde kullanıcıların gelir elde etmesi artık daha basit ve kolay bir hale geliyor. Tabii bu noktada uygulamayı diğer sosyal medya platformlarında gelir elde eden kişiler gibi oldukça aktif kullanılmalı ve yoğun bir çalışma düzenine sahip olunmalıdır.

Burada Twitter’ dan gelir elde edebilmek için dikkat edilmesi gereken püf noktalar arasında da hedef kitleyi belirlemekten geçiyor. Hedef kitle belirlendikten sonra hedef kitleyi harekete geçirecek etkileyici içerikler üretilmesi gerekiyor.

Elon Musk Twitter’ ı satın aldıktan sonra yeni bir gelir özelliği getirerek kullanıcıların içerik üretmeleri halinde reklam gelirlerini paylaşacağını bildirdi. Kullanıcılar bu sayede sadece tweet atarak gelir elde edebiliyorlar.

Twitter’ın yeni özelliklerinden biri olan tweet atarak para kazanma yöntemi için X uygulamasından yararlanabilmek için bazı koşullara ve şartlara uyuyor olmanız gerekiyor. İşte Twitter’ın para kazanma yöntemi olan X uygulamasından faydalanmak ve para kazanmak için uymanız gereken koşullar aşağıdaki gibidir:

 • Kullanıcı olarak sizin en az takipçi sayınızın beş yüzün altında olmaması gerekiyor. Beş yüz takipçi şartı mevcuttur.
 • Uygulamada en az üç ay boyunca tweet atmanız gerekiyor. Ve bu tweetlerin de görüntülenme sayısı en az on beş milyonu bulması gerekiyor. Aksi takdirde para kazanma yönteminin aktifleşmesi mümkün değil.
 • Twitter’ da bir kullanıcı olarak her ne kadar yeni özelliğinden faydalanılmak ve para kazanılmak istense de ancak mavi tik açıldığında gerçekleşiyor.
 • Eğer bir kullanıcı olarak Twitter ‘da para kazanmak istiyorsanız X Blue üyeliğini satın alarak mavi tiki satın alabilirsiniz. Böylece para kazanma özelliğiniz aktifleşir.
 • Sizin Twitter’ dan herhangi bir gelir elde edebilmeniz için Stripe dediğimiz hesaba sahip olmanız gerekiyor. Stripe hesabı şu an için sadece yurt dışında mevcuttur. Türkiye’ye stripe kullanımı yasaktır.
 • Stripe kullanımın Türkiye’ye ne zaman geleceği daha henüz kesinleşmemiştir.

Twitter’ dan Para Kazanma Yöntemleri

X uygulamasından gelir elde etmek için uygulanan yöntemler şu an için kısıtlı gözüküyor. Bu noktada X uygulaması için gelecek olan yenilikleri beklemek gerekiyor. Twitter’ dan gelir elde etmek için aşağıdaki yöntemlerden size uygun olanını seçebilirsiniz.

 1. Satış Ortaklığıyla Para Kazanma
 2. Markanı Tanıtarak Para Kazanma
 3. Hayalet Yazar olarak Para Kazanma
 4. Tweet Atarak Para Kazanma
 5. Retweet İle Para Kazanma
 6. Web Siteye Trafik Göndererek Para Kazanma
 7. Sponsorlu Tweet Oluşturarak Para Kazanma

Satış Ortaklığı İle Twitter’da Para Kazanma

Twitter’ dan para kazanma yöntemleri arasında en çok tercih edilen yöntem  affiliate market olarak karşımıza çıkıyor. Yani kısacası, satış ortaklığı diyebiliriz.  Sizin takipçilerinizin beğeneceği ya da seveceği ürünlerin linkini affiliate programlarıyla link oluşturarak sunmanız sayesinde satış ortaklığından para kazanmanız mümkün hale geliyor. Oluşturduğunuz linklerdeki ürünler satıldıkça siz de belirli komisyon ücreti alıyorsunuz.  Affiliate linki alabilmeniz için belirli bir takipçi kitlesine ulaşmış olmanız gerekiyor. Aksi takdirde link kolay kolay herkese verilmiyor.

Affiliate linki alabileceğiniz birçok platform bulunuyor. Link alabileceğin sitelerin isimleri aşağıda bulabilirsin:

 • Trendyol
 • Amazon
 • N11
 • Hepsi burada

Bu affiliate linklerini alabileceğiniz platformları deneyerek satış ortaklığı yapmanız mümkün. Bütün platformları deneyerek kendine bir iş fırsatı yaratma şansı bulabilirsin. Başvururken dikkat edilmesi gereken tek püf nokta ürünleri ne şeklidepazarlayacağını belirtmen gerekiyor.

Markanı Tanıtarak Twitter’ dan Para Kazanma

Kendi markanızı Twitter’  dan tanıtmak isteyebilirsiniz. Markanızın ürün ve hizmetlerini sunarak para kazanmak oldukça basit ve kulağa etkileyici gelebiliyor. Sizin içeriklerinizi ve paylaşımlarınızı seven takipçilerinizi, markanıza ve markanın ürünlerini kolaylıkla tanıtabilirsiniz. Ürün tanıtımı için fazla paylaşım yapmanız halinde takipçilerinizin sizden sıkılması oldukça normaldir. Hatta takipten çıktıklarını da görebilirsiniz.

Bu durumda ürünlerinizin tanıtımını yaparken paylaştığınız içerikleri takipçilerinize ilgi çekici bir şekilde sunabilir ve daha fazla etkileşim elde ederek markanızı zirve noktaya taşıyabilirsiniz.

Hayalet Yazar Olarak Para Kazanma

Türkiye’de henüz olmayan hayalet yazarlığın yurt dışında oldukça aktif bir şekilde kullanıldığını söylemek mümkündür. Hayalet yazar herhangi bir firma ya da başka biri için paylaşım yapan kişidir. Tweet attıkça bu şekilde para kazanmak mümkün oluyor.

Türkiye’de hayalet yazarlık butonu şu an için aktif olarak sunulmuyor. Yurt dışında hayalet yazarlık yaparak oldukça ciddi paralar kazanıyor. Bu noktada yapacağınız paylaşımlar büyük önem taşıyor. Hayalet yazarlık yapmak için firmalara kendinizi kanıtladığınızda para kazanma şansı elde edebilirsiniz.

Paylaşacağınız tweetlerin ilgi çekici ve etkileşim sağlaması kazanacağınız paranın miktarını arttırmanızda yardımcı oluyor. Müşterilere ulaşmak için gruplara katılabilir ya da Tweet markanı oluşturarak kendini ön plana çıkarabilirsin.

Hayalet yazar olabilmek için markanı birçok müşteriye tanıtman gerekebilir. Kendini kanıtlama noktasında epey bir çaba sarf etmiş olmalısın. İstikrar ve düzen de hayalet yazarlık yapabilmek için önemli kriterler arasında yer alıyor.

Tweet Atarak Twitter’dan Para Kazanma

Twitter üyeleri artık 10 dakikaya kadar olan videoları paylaşabilme özelliğine sahiptir. Bu noktada Twitter’ da video paylaşarak para kazanmak için birkaç yöntem bulunuyor.

 • Amplify Pre-roll
 • Amplify Sponsorships

İki yönteme de ulaşabilmek için aşağıda verilen koşulları uyguluyor olmanız gerekiyor.

 • Video yayıncısı olup aktif bir şekilde içerik üretmen gerekiyor.
 • Twitter’ da yayınladığın videoların sadece sana özgü olması ve başka platformda paylaşılmaması gerekiyor.
 • Twitter kurallarına dikkat ederek içerik üretilmesi gerekiyor. Spam içerikler olmamalı.
 • Para kazanabilmek için hesabının doğrulanmış olması gerekiyor.

Paylaştığın videolar baz aldığın etiketlere göre reklam verenlerle eşleştiriliyor. Bu sayede para kazanabiliyorsun. Ancak özgün içerikler üretilmeli.  Ödemeler aylık olarak düzenli bir şekilde yapılıyor.

Retweet Atarak Twitter’dan Para Kazanma

Twitter’ da retweet atma yöntemini bilmeyen yoktur sanırım. Twitter’ da belirli bir ana kitleye sahip olan kişiler retweet atarak para kazanmaları mümkün oluyor.  Henüz Twitter’ da istediği hedef kitleye ulaşamayan kullanıcılarda ilan açarak sizlere iş fırsatı sunuyor. Bu işi yapabilmek için Twitter’ da belirli bir takipçi sayınızın olması gerekiyor. Sizi tercih etmelerindeki ana unsursa bu iş için verdiğiniz teklif oluyor.

Web Siteye Trafik Göndererek Twitter’ dan Para Kazanma

Milyonlarca takipçisi olan Twitter’dan web sitene trafik çekerek para kazanman oldukça kolay ve mümkün.  Basit para kazanma yöntemlerinden birisi olan web siteye trafik çekmek için Twitter platformunu kullanabilirsin. Twitter’ da web sayfanın linkini belirli oranlarda paylaşarak sayfanda tıklanma alabilirsin. Web sayfanda reklam varsa para kazanma şansını daha da fazla arttırabilirsin. Bu noktada önemli olan faktör sayfanı etkileyici ve tıklanmaya değer olduğunu kullanıcılara kanıtlaman gerekiyor. Twitter sayfanda gönderinin altına takipçilerini sayfana çekecek güzel bir yazı ve linki bırakmanız yeterli.

Sponsorlu Tweet Oluşturarak Twitter’ dan Para Kazanma

Sponsorlu tweet oluşturarak para kazanmak Twitter’ da en karlı yöntemlerden birisi oluyor. Bu yöntemi birçok kişi kullanarak ayda milyonlar kazanabiliyor. İçerik üreticisi olarak platformlara kayıt olabilirsiniz. Bu sayede markaların sizlere gönderdiği ürünleri deneyerek ve paylaşım yaparak belirli bir komisyon ücreti kazanma fırsatı elde edebilirsiniz.

Twitter’ da sizin markalara başvurabildiğiniz gibi markalar da sizi bulabilir. Bu noktada markaların İnfulencer iş birliği yapmak için sizi bulmasını beklemek yerine harekete geçmeniz gerekiyor. Sponsorlu tweet için başvurabileceğiniz birçok platform bulunuyor. Aralarından birini seçerek başvuruda bulunabilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Elon Musk Twitter’ ı satın almasının hemen ardından birçok para kazandırma seçeneğini kullanıcılara sundu. Evde boş vakti olan kişiler için artık Twitter’ da para kazanmak için birçok yöntem bulunuyor. Aralarından size uygun yöntemi seçerek sizde para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Sizin için hazırlamış olduğumuz Twitter’ dan para kazanma yöntemleri burada son buluyor. Siz de sizlere sunmuş olduğumuz listedeki Twitter para kazanma yöntemlerinden birini seçerek para kazanmaya başlayın.

YouTube video

İlginizi Çekebilir:

Mustafa Öz

2007 yılından beri teknoloji, internet ve WordPress konularında içerik üretiyorum. Sonrasında ise tasarım, oyun, mobil gibi diğer konulara da odaklandım. Teknolojiye duyduğum aşkla, bu konularda da içerik üretmeye devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu