Reklam
Turkcell Bedava İnternet

Turkcell PUK ve PIN Kodu Öğrenme, Değiştirme ve Kaldırma

Turkcell PUK ve PIN Kodu Öğrenme, Değiştirme ve Kaldırma 2024; Turkcell müşterilerinin hatlarına tanımlı olan PUK ve PIN kodlarını üst üste yanlış girmiş olmaları halinde hattın kilitlenmesi yahut  işlemlerinin kısıtlanması söz konusu olmaktadır. Bu sorunlarla karşılaşan müşterilerin sıklıkla PUK ve PIN kodlarını nasıl öğrenebileceklerine ilişkin araştırmalar yaptığı görülmektedir.

Bu yazımızda Turkcell müşterilerinin PUK ve PIN kodlarını nasıl öğrenebilecekleri, değiştirebilecekleri ve kaldırabileceklerine ilişkin açıklamalar yapmaya çalışacağız.

PIN ve PUK Kodları Nedir ?

Turkcell PIN kodu ve Turkcell PUK kodu nedir sorusuna cevap vermek gerekirse sim karta verilen şifreler ditebilirsiniz. Her sim karta özel olarak tanımlanan bu şifreleri dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Farklı farklı PIN kodu ve Puk Kodu bulunmaktadır.

  • PIN 1 ve PIN 2 Kodları Nedir

PIN 1 kodu sim kartlarına tahsis olunan dört haneden oluşan ve  cihazınızın aktif olarak kullanılabilmesi için gerekli olan koddur. Cihazlarına dört haneli PIN 1 koduyla giriş yapan müşteriler gerekli olan iş ve işlemleri bu sayede yapabilmektedirler. Müşteriler kod vasıtasıyla bilgileri ve rızaları dışında üçüncü kişilerin cihazlarına ulaşmalarına engel olmaktadırlar. Bahsi geçen kodu müşteriler cihazlarında ayarlar seçeğinden değiştirebilir ve hatları adına başkaca bir kod tahsisi yapabilirler. PIN 1 kodunu cihazlarınızda üç defaya mahsus olarak denemeniz mümkün olup üç defa ilgili koda ilişkin eksik yahut yanlış bilgi girmiş olmanız halinde sim kartınızın bloke olması söz konusu olacaktır. PUK 1 kodu ile cihazınıza giriş yapmanızın ardından bloke kalkacaktır.

PIN 2 kodu cihazınızdaki güvenlik ve hafıza seçeneklerinin aktive olması için yahut bunların iptal edilebilmesi için gerekli olan dört haneli bir şifredir. İlgili kodu üç defa üst üste yanlış girmiş olmanız halinde sim kartınızın güvenlik ve hafıza seçeneklerini kapsayan kısmının kullanımı mümkün olmamaktadır. Buna mukabil ilgili seçeneklerin kapsamı dışında kalan alanların kullanımına devam etmek mümkündür. Dileyen abonelerin bu durumda sim kartı değişikliği yoluna başvurduğu görülmektedir.

  • PUK 1 ve PUK 2 Kodları

PUK 1 kodu PIN 1 koduna ilişkin üç defa üst üste hatalı giriş yapmış olmanız halinde kartınızın bloke olmasının ardından kullanılabilecek sekiz haneden oluşan özel bir şifredir. PUK 1 kodu bakımından ise on defa kodu cihazınıza girme hakkınız bulunmaktadır. On defadan fazla kodu cihazınıza yanlış olarak girmiş olmanız halinde cihaz ekranında Kart Bloke uyarısı çıkacak olup sim kartınızı değiştirmeniz gerekmektedir.

PUK 2 kodu ise kısmen hat kullanımları sona eren PIN 2 kullanıcılarının başvurabileceği alternatif bir yöntemdir. PUK 2 müşteriler tarafından değiştirilmesi söz konusu olmayan sekiz haneli özel bir şifredir. PUK 2 kodunun bloke olmasının ardından ise sim kartı değişikliği yapmanız gerekmektedir.

Vodafone PUK ve PIN Kodu Öğrenme, Kaldırma ve Değiştirme

Turkcell PIN ve PUK Kodları Nasıl Öğrenilebilir ?

Turkcell aboneleri  PUK kodlarını öğrenmek istedikleri takdirde çeşitli yöntemlere başvurabilir. Bunlara bakılacak olursa,

Müşteriler hat satın alım işlemlerini gerçekleştirdikleri sırada kendilerine verilen kart üzerinde yer alan kısmı kazıyarak sekiz haneden oluşan PUK kodlarını öğrenebilirler.

Müşteriler turkcell.com.tr adresini ziyaret ederek PUK kodlarını öğrenebilirler. İlgili siteye GSM numaraları ve şifreleri ile giriş yapan aboneler ana menüdeki işlem merkezi seçeneğini seçmelidirler. Ardından ayarlar bölümünde PUK kodlarım bölümüne tıklayarak PUK kodlarını öğrenebilirler.

Müşteriler turkcell.com.tr adresini ziyaret ederek PUK kodu öğrenme ekranına gelebilirler. Ardında TC Kimlik numarası ile öğrenme seçeneğine tıklayarak diğer gerekli olan bilgileri de sisteme girerek PUK kodlarını öğrenebilirler.

Müşteriler 532 ya da 532 532 00 00 numarasını arayarak Müşteri Hizmetleri aracılığı ile de PUK kodlarını öğrenebilirler.

Müşteriler bulundukları yere en yakın Turkcell mağazasını ziyaret ederek de PUK kodlarını öğrenebilirler. Ancak bu işlemi gerçekleştirebilmek için hattınızın sizin adınıza tanımlanmış olması şartı aranmaktadır. Aksi takdirde hattınızın tanımlı olduğu kişi ile Turkcell mağazalarını ziyaret etmeniz gerekecektir.

Turkcell PIN Kodu Öğrenme

Turkcell PIN kodu 3 defa yanlış girmeniz halinde PIN kodunuzu bloke konur. PIN konunun yanlış girilmesi sonucu sim kartınız kilitlenir artık PIN kodunu bilmediğiniz için asla sim kartınızı açamazsınız. Turkcell PIN kodunu öğrenmek asla mümkün değildir. PIN kodunu unutursanız yada hatırlamıyorsanız yeni pin konu oluşturmalısınız.

Kilitlenen kapanın sim kartı PIN kodunu öğrenme için PUK kodu ile yeni PIN kodu oluşturmanız gereklidir. PUK kodunuzu öğrenmek için turkcell.com.tr yada Dijital Operatör Uygulamasına giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Turkcell PUK kodunu öğrenmek için aşağıda verdiğim adımları takip edebilirsiniz.

Turkcell PUK Kodu Öğrenme

Kilitlenen sim kartınızın PIN kodunu hatırlamıyorsanız PUK kodunuzu mutlaka öğrenerek yeni PIN kodu oluşturmalısınız. Turkcell PUK kodu öğrenme için dilerseniz sim kart numarası yada T.C. kimlik numarasını kullanabilirsiniz.

Turkcell PUK kodu öğrenme için  Turkcell ana sayfasından GSM numaranız ve Turkcell şifrenizle giriş yapın. Ana menüde en alttaki “İşlem Merkezi “ne tıklayın. Açılan sayfada sol tarafta bulunan “Ayarlarım” kategorisinden “PUK Numarama tıklayarak PUK kodunuzu öğrenebilirsiniz.

Turkcell PUK koduöğrenmek için dilerseniz aşağıdaki linke tıklayarak hemen PUK kodunu öğrenerek sim kartınızı tekrar açabilirsiniz.

https://www.turkcell.com.tr/yardim/yardim-araclari/puk-sorgulama

T.C. Kimlik Numarası ile PUK Kodu Öğrenme

Unutulan yada kilitlenen sim kartın şifresinin yenilemek için PUK koduna ihtiyacınız bulunmaktadır. T.C. kimlik numarası ile PUK Kodu Öğrenme için https://www.turkcell.com.tr/yardim/yardim-araclari/puk-sorgulama sayfasına giriş yaptıktan sonra telefon numaranızı, T.C. kimlik numaranızı, doğum tarihi ve doğrula kodu girerek yeni PUK kodunuzu hemen öğrenebilirsiniz.

Turkcell PIN Kodu ve PUK Kodu Nereden Öğrenilir

Turkcell PIN ve PUK kodunu turkcell.com.tr ve Dijital Operatör uygulamasını kullanarak öğrenebileceğiniz dilerseniz Turkcell Mağazaları veya 532 hattını arayarak hemen öğrenebilirsiniz.

PIN Kodum Bloke Oldu Ne Yapabilirim ?

PIN kodu bloke olan müşterilerin yapması gereken PUK kodları aracılığı ile sisteme giriş yapmaktır. Müşteriler PUK kodlarını Turkcell hesabım uygulaması üzerinden, TC Kimlik numarası ile giriş yaparak, Turkcell.com.tr uzantılı web sitesini ziyaret ederek yahut Turkcell Müşteri Hizmetlerini arayarak öğrenebilirler.

PIN ve PUK Kodlarını Kaç Defa Deneyebilirim ?

PIN 1 ve PIN 2 kodunu müşterilerin en fazla üç defa deneme hakkı bulunmaktadır. Ardından hatları bloke olacak olup PUK 1 ve PUK 2 kodları aracılığı ile cihaz aktivasyonun yapılmış olması gerekmektedir.

PUK 1 ve PUK 2 kodlarını müşterilerin en fazla on defa deneme hakkı bulunmakta olup hatlarının bloke olması söz konusu olduğunda yeni bir sim kartı satın alınması gerekmektedir.

PIN Değiştirme Nasıl Yapılır ?

Cihazınıza tanımlı olan dört haneli PIN numaranızı değiştirmek için yapmanız gerreken *03*330*ESKİ PIN*YENİ PIN*YENİ PIN* şeklinde tuşlama yapmaktır. Ardından  herhangi bir ücret ödemeksizin değişime ilişkin işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Turkcell PUK Kodu ile Pin Kodu Değiştirme  Nasıl Yapılır ?

PUK kodu PUK 1 ve PUK 2 olmak üzere iki adettir. Söz konusu kodlar aracılığıyla cihazınıza giriş yapmış olmanız halinde cihazınızı aktive edemiyorsanız yapmanız gereken yeni bir sim kartı satın almaktır. Zira PUK kodlarının değişimi söz konusu olmamaktadır.

PUK kodunu yada PIN kodunu değiştirmek pek mümkün olmamasına karşın yukarıda verdiğim yöntemleri kullanarak kolay şekilde PUK ve PIN kodu değişikliği yapabilirsiniz.

PIN Kodumu 3 Kere Yanlış Girdim Ne Yapmalıyım?

PIN kodunuzu unuttunuz ve yanlışlıkla 3 defa yanlış girdiniz ve telefonunuz bloke oldu ve telefonunuza giriş yapamıyorsanız yapmanız gereken işlem kesinlikle telefonu daha fazla kurcalamadan direkt olarak Turkcell bayiine giderek blokenizi açtırmaktır.

PUK Kodu Unutursak Ne Olur?

PUK kodu PIN kodundan daha önemli bir şeydir aslında. Eğer ki PUK kodunuzu utup bütün deneme haklarını da kullanıp sim kartınızı kilitlemiş iseniz artık yeni bir hat almak zorunda kalacaksınızdır. O yüzden PUK kodunuzu unutursanız telefona herhangi bir müdahalede bulunmadan bir Turkcell bayiine gidin oradaki yetkililer bu işlemi halledeceklerdir.

Mehmet Faruk

Mobildiyari.com'da başyazar ve site sorumlusu olan Mehmet Faruk, platformun her köşesinde nitelikli içerik sunmayı hedefler. Mehmet Faruk, çeşitli kategorilerde ziyaretçilere tarafsız ve gerçek bilgi sağlamayı amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu