Reklam
Teknoloji Haberleri

Star Wars/Yıldız Savaşları Hangi Sırayla İzlenir?

Star Wars/Yıldız Savaşları Hangi Sırayla İzlenir? Sinema filmleri, çizgi romanları, animasyonları, konsol ve bilgisayar oyunları dünya genelinde milyonlarca kişinin beğenisini kazanmış, kült yapımlardan biri olan Star Wars; izleyebileceğiniz en güzel ve en başarılı bilim kurgu filmleri arasında yer alıyor.

İlk kez 1977 yılında vizyona giren George Lucas tarafından yazılan Star Wars; günümüzde hala milyonlar tarafından izleniyor.

Yeni neslin bile ilgisini çekmeyi başaran Star Wars filmleri; karışık bir sırayla çekildiğinden bu filme yeni başlayacak olan kişiler; bu seriyi hangi sırayla izlemeleri gerektiğini merak ediyorlar.

Öyle ki Star Wars filmleri; olayların kronolojik sıralamasına göre çekilmediğinden vizyon tarihlerine yani yayınlanma tarihlerine göre bu filmi izlemek; izleyicilerin kafalarında soru işaretleri yaratabiliyor.

Şayet Star Wars serisini kronolojik sıralamaya göre izlemek istiyorsanız; vizyon tarihlerine göre izlememeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

Bu yazımızda Star Wars/Yıldız Savaşları hangi sırayla izlenir? sorusunu yanıtlamaya, konuya dair merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Star Wars Konusu Nedir?

Kült bilim kurgu filmlerinden biri olan Star Wars filmlerinde olaylar; birden çok uzaylı ırkının yer aldığı, uzaylı ırkların yanlarında çalışan ve onların emirlerini yerine getiren robotların da bulunduğu kurgusal bir galakside gerçekleşiyor.

Sık sık uzay yolcuklarına tanık olduğumuz Star Wars filmlerinde birden çok gezegen bulunuyor.

Yıldız Savaşları’nda Güç olarak tanımlanan enerji ise tüm canlı varlıkları sarıp sarmalıyor.

Güç isimli enerji; Yıldız Savaşları karakterlerine kehanet, öngörü, telekinezi, zihin kontrolü gibi yetenekler sunuyor.

Ancak filmlerde yer alan karakterler; gücü kötü amaçlarla da kullanabiliyorlar.

Yıldız Savaşları filmleri; temelde bu evrende Güç’ü iyilik için kullanan grup ile kötülük için kullanmayı tercih eden taraf arasındaki savaşları konu ediniyor.

Yani birçok bölümde iyi olan Jediler ile kötü olan Sithler arasındaki mücadeleye tanık oluyoruz.

Brawl Stars Bedava Hesaplar 

Star Wars/Yıldız Savaşları Hangi Sırayla İzlenir?

Yıldız Savaşları serisini vizyon yani yayın tarihlerine göre izleyebileceğiniz gibi kronolojik sıralamaya göre de izleyebilirsiniz.

Ne yazık ki vizyon tarihine göre izlediğinizde konuları anlayamama riskiniz bulunuyor.

Çünkü olaylar; belirli bir sıra halinde filmlerde işlenmiyor.

İlk filmde işlenen konu; aslında kronolojik anlamda serinin 4. filminde işlenmesi gereken konu olarak karşımıza çıkıyor.

Star Wars/ Yıldız Savaşları izlenme yöntemlerini kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

Vizyon Tarihine Göre Star Wars Nasıl İzlenir?

Vizyon tarihine göre Starwars serisini izlemek; izleyicilerde konuyu tam olarak anlayamama, olaylar arasında bağlantı kuramama gibi sorunlara neden olabiliyor.

Bölümler, olayların sırasına yani kronolojik sıralamaya göre vizyona girmediğinden sizler de bu seriyi vizyon tarihine göre izlerken ciddi anlamda zorlanabilirsiniz.

Yine de vizyon tarihine göre bu seriyi izlemeyi tercih eden milyonlarca kişinin olduğunu söyleyebiliriz.

1-) Episode 4: A NEW HOPE

Yıldız Savaşları serisinin ilk filmi olan A NEW HOPE aslında filmin 4. bölümü olsa da 1977 yayında yayınlanarak, Yıldız Savaşları’nı izleyiciler ile buluşturuyor.

Yani yayınlanma tarihine göre serinin ilk filmi olsa da kronolojik sıralamaya bakıldığında serinin dördüncü filmi olan bu bölümde iç savaşın devam ettiği Galaksi’deki isyancı güçlerin direnişine tanık oluyoruz.

Prenses Leia’nın gemisinin kötü taraf olan imparatorluk güçleri tarafından ele geçirildiği bu bölümde İsyancı Güçler; gezegenleri yok etme gücüne sahip olan Ölüm Yıldızı’nı ele geçirmek adına imparatorluk güçlerine karşı mücadele ediyorlar.

2-) Episode 5: The Empire Strikes Back

Kronolojik sıralamaya göre Yıldız Savaşları serisinin 5. filmi olan ancak yayınlanan 2. film olma özelliği taşıyan bu bölüm; 1980 yılında izleyicileri ile buluşdu.

Bu bölüm; Ölüm Yıldızı’nın isyancı güçler yani direnişçiler tarafından imha edilmesinden üç yıl sonrasını konu ediniyor.

Bu bölümde Prenses Leia’nın ve yol arkadaşlarının imparatorluğun karanlık güçleri tarafından takip edildiğini görüyoruz.

3-) Episode 6: The Return of Jedi

Vizyon tarihine göre 3. sırada yer almakla birlikte kronolojik yani olayların gerçekleştiği tarih göz önünde bulundurulduğunda serinin 6. filmi olan bu bölümde 1983 yılında yayınlandı.

Jedi’nin Dönüşü şeklinde Türkçe’ye çevrilen bölümde Luke Skywalker ve arkadaşlarının Han Solo’yu kurtarmak üzere çıktıkları zorlu yolculuğu izliyoruz.

Bölüm boyunca İmparator yani karanlık tarafın lideri Darth Vader de tekrar çıkan Ölüm Yıldızı isyanlarını bastırmak için saldırılar düzenlemekten ve kötülükler yapmaktan da geri durmuyor.

Yani bu bölümde Güç’ü iyilik adına kullanan direnişçilerin yani Jedi’lerin mücadelelerini soluksuz bir şekilde izliyoruz.

4-) Episode 1: The Phantom Menace

Seyircilerin merakla beklediği, vizyon tarihine göre 4. sırada bulunan bu bölüm; 1999 yılında yayınlandı.

Kronolojik olarak serinin ilk filmi olan yani ilk izlemeniz gereken The Phantom Menace, Türkçe’ye Gizli Tehlike olarak çevrilen bu bölüm; evrenin en barışçıl gezegenlerinden Naboo’nun ayrılıkçı Ticaret Fedarasyonu tarafından kuşatılması ile başlıyor.

Kuşatılma gerekçesi olarak Naboo’nun Cumhuriyet tarafından kendisinden alınan vergileri protesto ettiği öne sürülüyor.

Cumhuriyet başkanının arayı bulması için görevlendirdiği 2 Jedin Sith Lord’unun yani karanlık taraflardan birinin emri ile öldürülmeleri ile işler karışıyor.

Sonrasında ise Ticaret Fedarasyonu, Naboo’ya savaş ilan ediyor.

5-) Episode 2: Attack of Clones

2002 yılında yayınlanan ve kronolojik anlamda serinin 2. filmi olan bu bölüm; 2003 MTV Film Ödülleri’nde En İyi Dövüş Sahnesi ödülünü kazandı.

Türkçe’ye Klonların Saldırısı olarak çevrilen bu bölümde olaylar; Jedi ustası Qui Gon Jinn’in ölümünden 10 yıl sonrasında başlıyor.

Bu bölüm; 10 yıl önce Naboo kraliçesi olan Padme Amidala’nın Cumhuriyet senatosunda senatör olduktan bir süre sonra senatoya geldiğinde gemisinin inflak edilmesini ve suikast girişimine maruz kalmasını konu ediniyor.

Yani bu bölümde bu suikastı kimin düzenlediğini öğrenmek için Padme Amidala ve arkadaşları tarafından verilen mücadeleyi izliyoruz.

6-) Episode 3: Revenge of Sith

2005 tarihinde vizyona giren Sith’in intikamı isimli bölümde Klon Savaşları’nın sonları konu ediniyor.

Bu bölümde Droid Ordusu’nun şansölye Palpatine’yi kaçırmasından sonra gelişen birtakım olayları izliyoruz.

7-) Episode 7: The Force Awekens

2015 yılında izleyicilerle buluşan, kronolojik olarak 7. sırada yer alan bu bölüm; Türkçe’ye Güç Uyanıyor şeklinde çevrildi.

Star Wars serisinin en beğenilen bölümlerinden olan 7.bölüm; Jedi’n Dönüşü bölümünde işlenen konulardan 30 yıl sonrasında yaşanan olayları konu ediniyor.

Bu bölümde İlk Düzen’den kaçan Stormtrooper Finn’in arkadaşlarıyla birlikte İlk Düzen’le savaşan Luke Skywalker’ı aramaya çıktıkları heyecan ve mücadele dolu yolculuğu izliyoruz.

8- ) Rogue One

2016 yılında vizyona giren Rogue One; Bir Star Wars Hikayesi; serinin ilk bağımsız filmi olarak ön plana çıkıyor.

Bu film; kronolojik anlamda yani olay sırasına göre Sith’in intikamı ile Yeni Bir Umut filmleri arasındaki süreçte geçen olayları anlatıyor.

Bağımsız bir film olmasına rağmen izleyicilerden tam not olan bu bölümü de mutlaka izlemenizi öneriyoruz.

9-) Episode 8: The Last Jedi

2017 yılında yayınlanan, tıpkı diğer Star Wars bölümleri gibi bir Amerikan epik uzay operası filmi olan Son Jedi; toplam 9 bölümden oluşan Star Wars serisinin izlenme rekorları kıran bölümleri arasında bulunuyor.

Son bölümden bir önceki bölüm olan 8. bölümde ise Rey’in Güç ile ilgili daha çok bilgi edinmek ve deneyim kazanmak adına Luke Skywalker’le iletişime geçmesi ve ondan eğitim almaya çalışması konu ediniyor.

Bu bölümde Rey ve Luke Skywalker’in Birinci Düzen tarafından ele geçirilmek üzere olan Cumhuriyet’in de tek ve son umutları olduklarını görebiliyoruz.

10-) Han Solo

Star Wars hikayesinin en sevilen karakterlerinden Han Solo’nun gençlik yıllarının konu edinildiği bu bağımsız film; 2018 yılında vizyona girdi.

Western türündeki ABD filmlerinden biri olan film, bu karakterin fanları tarafından hala yoğun ilgi görüyor.

11-) Episode 9: The Rise of Skywalker

Serinin kronolojik olarak son filmi olan ve 2019 yılında yayınlanan Skywalker’in Yükselişi isimli bölümde ise Star Wars’ın en büyük savaşlarından birine tanık oluyoruz.

Bu bölümde Skywalker’den eğitim alan Rey; artık Güç’ü tamamen kontrol edebilmeyi öğreniyor ve direnişçilerle birlikte Birinci Düzen’e karşı savaş açıyor.

Yani izleyiciler; bir saniyesini bile kaçırmadan izleyecekleri efsanevi bir savaşa ve mücadeleye tanık oluyorlar.

Kronolojik Sıralamaya Göre Star Wars Nasıl İzlenir?

Star Wars serisini vizyon tarihine göre izlediyseniz ve kafanızda bazı soru işaretleri uyandıysa bu seriyi bir de olayların gerçekleşme sırasına göre yani kronolojik sıralamaya göre izleyebilirsiniz.

Böylelikle olaylar arasında daha kolay bir şekilde ilişki kurabilir, seriyi ve Star Wars hikayesini daha iyi anlayabilirsiniz.

 • Episode 1: The Phantom Menace(1999)
 • Episode 2: Attack of Clones(2002)
 • Episode3: Revenge of Sith(2005)
 • Han Solo(2018)
 • Rogue One(2016)
 • Episode4: A New Hope(1977)
 • Episode5: The Empire Strikes Back(1980)
 • Episode6: The Return of Jedi(1983)
 • Episode7: The Force Awekens(2015)
 • Episode8: The Last Jedi(2017)
 • Episode9:The Rise of Skywalker(2019)

Yukarıdaki sıralamayı takip ederek Star Wars serisini izlediğinizde hikayedeki olaylar arasındaki bağlantıyı yakalayabilir ve seriden daha fazla keyif alabilirsiniz.

Alternatif Star Wars İzleme Sıraları

Olayların kronolojik sıralamasına ya da vizyon tarihine göre izleme; en çok tercih edilen Star Wars izleme sıraları olmakla birlikte özellikle son zamanlarda gündeme gelen ve hayranların da dikkatini çekmeyi başaran izleme sıraları da bulunuyor.

The Matche Order ve The Rinster Order sıralamaları; son yıllarda Star Wars hayranları arasında hızlıca yayılan ve kabul gören sıralamalar arasında yer alıyor.

Öyle ki daha önce defalarca kez Star Wars serisini izlemiş olan kişiler bile bu sıralamalarla serileri tekrar ve tekrar izliyorlar.

The Machete Order Sıralaması

Bu yöntemde serinin hayranları tarafından pek de sevilmeyen bir bölümü olan 1.bölüm ve yan hikayeler Han Solo ve Rogue One yer almıyor.

Aynı zamanda serinin son bölümlerini de bu sıralamada göremiyoruz.

Ancak bu sıralamayı daha önce Star Wars serisini izlenmiş olan hayranlara öneriyoruz.

Yani ilk kez seriye başlayacak olanlara bu sıralamayı bazı bölümler eksik olduğundan önermiyoruz.

The Machete Order sıralamasına göre Star Wars izlenme sırasını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Episode 4: A New Hope(1977)
 • Episode5: Empire Strikes Back(1980)
 • Episode2: Attack of Clones(2002)
 • Episode3: Revenge of Sith(2005)
 • Episode6: Return of Jedi(1983)

The Rinster Order Sıralaması

Son zamanlarda oldukça popüler olan bu sıralama; aslında tam anlamıyla bir Yıldız Savaşları hayranı olan Ernester Rinster tarafından bulunmuş ve kısa bir sürede tüm dünyaya yayılmış.

Ernester Rinster da gereksiz gördüğü ve sıkıcı bulduğu bölümleri listeye eklememiş.

Bu sıralama da birçok bölümü içermediğinden ilk kez Star Wars izleyecek kişilere bu sıralamayı önermiyoruz.

İsmini keşfedicisi Rinster’den alan bu sıralamaya göre Star Wars izlenme sırasını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Episode 4: A New Hope(1977)
 • Episode 5: Empire Strikes Back(1980)
 • Episode1: The Phantom Menace(1999)
 • Episode2: Attack of Clones(2002)
 • Episode3: Revenge of Sith(2005)
 • Episode6: Return of Jedi(1983)

Star Wars Yıldız Savaşları Serisi 

Serinin filmlerinin yanı sıra Star Wars ile ilgili animasyonları, özel filmleri, TV şovlarını ve dizilerini de izlemek istediğinizde bu seriyi tercih edebilirsiniz.

Yani tam anlamıyla bir Star Wars hayranıysanız; bu seriyi defalarca kez izlemekten hiçbir şekilde sıkılmıyorsanız; filmlerin yanı sıra animasyonları, dizileri ve diğer yapımları da muhakkak izlemenizi öneriyoruz.

İşte Star Wars fanatiklerine özel sıralamamız:

 • Episode1: The Phantom Menace(1999)
 • Episode2: Attack of Clones(2002)
 • Lego Star Wars: The Yoda Chronicles(2013-2014)
 • Lego Star Wars: The Padawan Menace(2011)
 • The Clone Wars(2008-2014)
 • Episode3: Revenge of Sith(2005)
 • Solo(2018)
 • Star Wars Rebels(2014-2018)
 • Rogue One(2016)
 • Star Wars: Droids(1985-1986)
 • Episode4: A New Hope(1977)
 • Star Wars: Holiday Special(1978)
 • Lego Star Wars: The Empire Strikes Out(2012)
 • Episode5: The Empire Strikes Back(1980)
 • Episode6: The Return of The Jedi(1983)
 • Lego Star Wars: Droid Tales(2015)
 • Ewoks(1985-1986)
 • The Mandalorian(2019)
 • Star Wars:Resistance(2018-2020)
 • Lego Star Wars: The Resistance Rises(2016)
 • Episode7: The Force Awekens(2016)
 • Episode8: The Last Jedi(2017)
 • Episode9: The Rise of Skywalker(2019)
 • Star Wars: Force of Destinity(2017-2018)

Bu yazımızda kısaca Star Wars izleme sırasıyla ilgili olarak merak edilenleri yanıtlamaya, Star Wars hangi sırayla izlenmeli? sorusunu cevaplamaya çalıştık.

Sizler de Star Wars hayranlarındansanız; alternatif Star Wars izleme sırası önerilerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, konuya dair her türlü soru ve görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

YouTube video

Star Wars İlk Film Hangisidir?

Eğer ki siz de artık Star Wars serisine başlayacaksanız ancak hangi filmden yani hangi isimli Stars Wars serisini izlemeliyim diye düşünüyorsanız ilk izlemeniz gereken filmi “Episode 1: The Phantom Menace” filmidir.

Star Wars Son Film Hangisi Ne Zaman Çıktı?

Siz de Star Wars serisine yeni başladıysanız ve hangi film son çıktı ve ne zaman çıktı diye merak ediyorsanız “Star Wars: Force of Destinity” isimli filmi son filmidir ve 20189 yılında çıkmıştır.

Mehmet Faruk

Mobildiyari.com'da başyazar ve site sorumlusu olan Mehmet Faruk, platformun her köşesinde nitelikli içerik sunmayı hedefler. Mehmet Faruk, çeşitli kategorilerde ziyaretçilere tarafsız ve gerçek bilgi sağlamayı amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu