Reklam
Teknoloji Haberleri

Siri İlgileniyorum Hatası Çözüm Yolları

Apple’ın Kişisel Yardımı Siri mükemmel bir yardımcı araçtır. Komut “Hey Siri” çağrısı yalnızca mikrofona ihtiyaç duyuyor, başka hiçbir şeye ihtiyaç duymuyor çünkü herhangi bir butona basmadan çalışıyor. İşini, ondan istediğiniz sınırlı işlevsellik ile yapıyor. Fakat bazen yazılım aksaklıkları ve kötü donanım nedeniyle Hey Siri iPhone ve iPad’de çalışmıyor. Ayrıca belirli işlevler hey Siri komutunun Siri’yi çağırmasını engelliyor. Bundan dolayı da Siri ilgileniyorum hatası kullanıcıların yüzleştiği yaygın sorunlardan biri haline gelmiştir.

Siri sesli komutunuzu algılamadığında, bir yazılım güncellemesinden veya herhangi bir hatadan sonra sorun ortaya çıkabilir. Makalemizde siri çalışmıyor hatasının çözüm yollarını ele aldık.

Not: Siri’yi kullanmak için iPhone / iPad’inizin Wi-Fi veya hücresel veri ağına bağlı olduğundan emin olun.

Hey Siri İlgileniyorum Hatası Çözümü

hey siri calismiyor
Hey Siri Çalışmıyor

En Yaygın Sorunlar ve Düzeltilen İpuçları

Hey Siri’nin yanlışlıkla Ayarlardan kapatılmadığından emin olun. Ayarlar uygulaması > Siri ve Arama > “Hey Siri” için Geçişi Etkinleştir. Etkinleştirilmişse, Kapat ve Yeniden Etkinleştir yapın. 

İOS’u En Son iOS sürümüne güncelleyin: Ayarlar uygulama > Genel > Yazılım Güncelleme > İndir ve Yükle bölümüne bakın. 

İPhone’unuzun tüm ayarlarını sıfırladıktan sonra, iPhone ayarlarından Hey Siri’yi Sıfırlamanız gerekir. Veya Bazı kullanıcılar, iOS’u En Son Sürüme Güncelledikten sonra Hey Siri’yi Devre Dışı Bırakıyor. Bu Apple’dan gelen bir hata olabilir.

iPhone ayarlarınızda konfigürasyon profili kaldırın. iPhone’da Ayarlar uygulaması > Genel > profiller > Konfigürasyon Profili seçin > Profili Sil > Bu kadar.

Bir donanım sorunu varsa, Apple Genius bar’da Teşhis Yapın, çevrimiçi konuşun ve en sonunda apple Genius bar’dan Randevu Alın.

Düzeltme 1. Öncelikle, iPhone veya iPad Pro 9.7” cihazınızda Hey Siri kurulumunun doğru ve etkin olduğunu onaylamalısınız.

  • Ayarlar Uygulamasına gidin – Siri ve Arama’da Ekrana dokunarak aşağı kaydırın. Ardından, ”Hey Siri” için Dinlemeye İzin Ver seçeneğinin AÇIK durumda olduğunu doğrulayın.
  • Kilitliyken Siri’ye İzin Ver: Kilitli iPhone ekranında Siri’ye erişmek için bu seçeneği de etkinleştirin.
  • Sesli Geri Bildirim: Bu ayarı Her Zaman Açık, Zil Anahtarıyla Kontrol Et ve Yalnızca Eller Serbest seçeneklerinden özelleştirebiliriz.
  • iPhone’daki Yan düğmeyi kullanarak Siri’yi etkinleştirin: Etkinleştirin Siri geçiş seçeneği için yan düğmeye basın. Siri sesinizi duyamıyorsa sonraki Düzeltmelerle devam edin.

Düzeltme 2. Hey Siri Komutunu çağırırken Ses ve Video Oynatmayın

iPhone’unuzda ses veya video oynatırken ve ”Hey Siri” komutunu denediğinizde sesinizi algılayamıyor. Bu nedenle, Siri’ye sorarken herhangi bir video veya sesin açık olmadığından emin olun.

Düzeltme 3. iPhone Plus’ınızda Düşük Güç Modu Açık mı?

Düşük Güç Modu, iPhone’un pil koruma modudur. İPhone’unuz %20 pil düzeyine ulaştığında, düşük pil uyarısı alacaksınız. Bu uyarı sırasında, düşük güç moduna dokunursanız veya yanlışlıkla Düşük Güç Modunu Aç olarak ayarladıysanız, iPhone’unuzun belirli işlevleri kapanıyor ve bunların arasında Hey Siri komutu da var.  Düşük Güç Modunun kapalı olup olmadığını kontrol edin.

  • Ayarlar Uygulamalar > Pil’e dokunun ve ardından Düşük Güç Modu geçişinin açık olduğundan emin olun.

Düzeltme 4: iDevice Yeniden Başlatın

Bazen “hey siri ilgileniyorum hatası” için cihaza “hard reset” yapmak bazı yazılım hatalarını düzeltir. İPhone ekranında kapatmak için kaydırıcıyı görene kadar sesi açma düğmesini ve yan güç düğmesini basılı tutunYeniden başladıktan sonra tekrar kontrol edin

NOT: Sert Yeniden Başlatma İçin: Siyah ekranın ardından Apple logosunu görene kadar sesi açma düğmesini ve yan güç düğmesini basılı tutun.

Düzeltme 5: Siri Mikrofonunuz İyi Çalışıyor mu?

Hey Siri komutunuz iPhone X, iPhone 8 Plus cihazlarda algılanmıyor. Otterbox, lifeproof vb. gibi alıcıyı kaplayan kalınlıktaki kasa kapağını çıkarın.

Telefonunuzun mikrofonunu temizleyip tekrar deneyin. iPhone mikrofonunun nerede olduğunu biliyor musunuz? Bazı durumlarda, iPhone mikrofonunun çalışmaması veya hasar görmesi nedeniyle Siri sizi duymuyor olabilir.

Düzeltme 6: iPhone X, iPhone 8 Plus/ 7/7 Plus cihazınızı geri yükleyin

Bazı durumlarda yeniden başlatma işlemi çalışmayabilir. Böyle bir durumda iPhone geri yükle işlemi yapmalısınız. İDevice cihazınızı geri yüklemeden önce en son yedeği alın.

Yukarıdaki çözümlerden hiçbiri işinize yaramadıysa Apple’ın yetkili servis merkeziyle iletişime geçebilirsiniz. Cihazınızın garanti kapsamında olması durumunda Apple’dan ücretsiz olarak hizmet alabilirsiniz. 

Mehmet Faruk

Mobildiyari.com'da başyazar ve site sorumlusu olan Mehmet Faruk, platformun her köşesinde nitelikli içerik sunmayı hedefler. Mehmet Faruk, çeşitli kategorilerde ziyaretçilere tarafsız ve gerçek bilgi sağlamayı amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu