Reklam
Teknoloji Haberleri

Rust Konsol Kodları (En Sık Kullanılanlar)

Facepunch Studios tarafından 2018 yılında geliştirilip piyasaya sürülen Rust, hayatta kalma video oyunudur. Çok oyunculu bir sistemle oynanabilen Rust’ta oyuncular, kendi yetenek ve becerilerini kullanarak vahşi doğada hayatta kalmaya çalışırken sona kalan oyuncu ya da takım oyunu kazanmaktadır.

Rust hayatta kalma oyunu, büyük bir oyuncu kitlesine sahiptir ve her geçen gün daha da popülerleşerek oyuncu kitlesini ikiye katlamaktadır. Oyunda birçok benzersiz deneyimi yaşayabilmek ve düşmanlarla savaşıp düşmanları etkisiz hale getirebilmek için kullanılan Rust konsol tuşları büyük önem taşımaktadır. Bu noktada Rust konsol tuşları oyuncuların temel ihtiyaçlarını karşılamak ve yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli araçları elde etmesine yardımcı olur.

Uzun yıllardır oynanan Rust, gelen güncellemelerle birlikte olduğundan fazla gelişerek birçok oyuncuyu halen daha kendi içerisine almaya devam etmektedir.

Bugün Rust hayatta kalma oyununu oynamaya yeni başlayan kişiler için favori olan ve tercih edilen Rust konsol kodlarının ne olduğuna ve ne işe yaradığına değineceğiz. Eğer siz de Rust oyununu yeni oynamaya başladıysanız ve oyundaki konsol kodlarının ne işlev için kullanıldığını öğrenmek istiyorsanız içeriğimizi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

İşte oyuncuların favoriler listesinde olan ve sık kullanılan Rust Konsol Kodları sizlerle birlikte…

Rust Konsol Kodları 2023

Bazı sunucularda Rust konsol kodları bütün oyuncular arasında eşit bir denge dağılımının sağlanması için kullanımına izin verilmemektedir. Bu noktada Rust konsol kodlarına ulaşabilmeniz için oynadığınız sunucuda yönetici yekinizin bulunması gerekebilir. Aksi takdirde Rust konsol kodlarına ulaşımınız zor olabilir.

Rustta oyuncuların favori olarak kullandığı Rust Konsol Kodları şu şekildedir:

 • Unbanall kodu oyuncuların tüm yasak ve sınırlamalarını ortadan kaldırır. Bu sayede oyunda dilediğiniz her şeyi yapma hakkına sahip olabilirsiniz.
 • Godmode kodu sayesinde oyuncu ölümsüzlük hakkına sahip olur. Böylece oyunda düşmanlarınızı alt etmeniz oldukça kolay bir hale gelir.
 • Noclip kodu oyuncuya uçma yetkisi verir. Oyuncunuzu uçma yetkisini kullanarak düşmanları hızlı bir şekilde alt edebilmesini sağlayabilirsiniz.  Ya da haritayı araştırmak için kullanabilecek kodlar arasındadır.
 • Teleport kodu oyuncuyu oyunda belirli bir yere ışınlanmasını sağlar. Böylece oyuncunuzu düşmanın olduğu yere ışınlayarak alt edebilme özelliğine sahipsiniz.
 • Say kodu diğer oyunculara mesaj göndermenize olanak tanır. Çok oyunculu da oynanabilen bir hayatta kalma oyunu olduğundan oyuncularla haberleşmek için mesajlaşma kodu kullanılabilir.
 • Kill kodu sayesinde oyuncu etrafındaki bütün düşmanları öldürerek zafere ulaşabilir. Oyunun amacı da son oyuncu olarak hayatta kalmak olduğu için düşmanları etkisiz bir hale getirmek için kullanılabilirsiniz.
 • Give kodu oyuncunun ihtiyacı olan ve yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan araç ve gereçleri verir. Böylece oyuncunuzun yaşamda kalması bu modla kolay bir hale getirilebilir.
 • Kick kodu oyuncuyu sunucudan atma özelliği için kullanılan bir koddur. Oyuncunuzu sunucuya tekrar sokarak oyuna devam edebilir ya da baştan başlayabilirsiniz.
 • Rust combatlog kodu sayesinde oyun içerisindeki öldürdüğünüz düşmanların ve yaptığınız çatışmaların sayısını rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Kısacası, oyunun içerisindeki savaş bilgilerinizi kaydetmeye yarayan bir koddur.
 • quit kodunu etkinleştirerek oyunda sıkıldığınız ya da bunaldığınız bir anda çıkış yapmak için kullanabilirsiniz.
 • * * inpunt. jump *  *(Değer) kodunu kullanarak oyuncunuzun oyun içerisinde yüksek mesafelere kadar zıplayabilmesini sağlar. Yüksek mesafelere zıplayarak düşmandan kaçmak için etkin bir şekilde bu kodu kullanabilirsiniz. Ancak her sunucu bu kodu desteklemeyebilir.
 • Rust fare hassasiyeti kodunu kullanarak oyuncunuzun daha iyi nişan alarak düşmanı etkisiz hale getirmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu kodu kullanabilmek için input. sensitiivity konsol komutunu uygulamanız gerekmektedir. 
 • bind (tuş) +quickinv; +attack 2 kontrol komutu sayesinde de oyuncunuz oyun içerisinde Rust silahını öne alma ya da silah değiştirme işlemini gerçekleştirmeye yarar. Özellikle de ani manevralarda oyuncunun hayatını kurtaran kod komutları arasındadır.

Rust konsol kodları her sunucuda etkin olarak çalışmamaktadır. Yukarıda yer alan Rust kontrol kodlarını ve bahsedilen konsol komutlarını deneyerek oyun sunucunuza uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Rust Konsol Kodları Nasıl Sıfırlanır?

games like rust
Rust Konsol Kodları 2023

Rust oyun kullanıcıları,  FPS arttırmak ve kullanıcı deneyimini üst seviyede tutmak için oyun içerisinde kullanabilen bir takım Rust konsol kodlarını yüklemektedir. Ancak zaman zaman oyuncuların yüklediği konsol kodlarını her sunucu kabul etmediği için sıkıntı yaratabilmektedir. Bu noktada birçok oyuncu Rust Kodlarını Sıfırlama işlemlerinin nasıl yapılacağının yöntemlerini araştırmaya başlamaktadır.

Rust konsol kodlarını sıfırlamanın basit ve kısa bir yolu vardır. Rust oyununu oynamak için Steam üzerinden yüklediyseniz /steamapps/common/Rust / cfg konumunda yer alan client. cfg dosyasını silmeniz halinde Rust konsol kodları da sıfırlanacak ve eski haline kavuşacaktır.

Rust Konsol Kodları Değerlendirme

Uzun süredir oynanan ve oyunculara farklı deneyimleri bir arada yaşatma imkânı sunan Rust, son zamanlarda gelen güncellemeler sayesinde birçok oyuncuyu kendisine çekmeyi başarabilmiştir. Oyun içerisinde oyunculara sunulan Rust konsol kodları ile ihtiyaçlarını karşılayabilmekten tutun da düşmanları öldürmeye kadar birçok işlevi bir arada yapabilme fırsatı sunar.

Bu yüzden hazırladığımız içeriğimizde oyuncuların favori listesinde özellikle bulunan Rust konsol kodlarına yer verdik. Eğer siz de Rust oyununun içerisinde Rust konsol kodlarını kullanmak istiyorsanız içeriğimizde listelediğimiz kodlara bakarak yapmak istediğiniz komuta göre konsol kodlarının aralarından seçebilir ve uygulayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

Mehmet Faruk

Mobildiyari.com'da başyazar ve site sorumlusu olan Mehmet Faruk, platformun her köşesinde nitelikli içerik sunmayı hedefler. Mehmet Faruk, çeşitli kategorilerde ziyaretçilere tarafsız ve gerçek bilgi sağlamayı amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu