Reklam
Teknoloji Haberleri

RAR Dosyası Nasıl Açılır? Pratik Yöntem

Günümüzde bilgisayar ve tablet üzerinde birtakım işlemleri gerçekleştirirken ihtiyaç duyduğumuz ve zaman zaman kullandığımız bir sürü dosya uzantısı mevcuttur. Birçok alternatif seçenek olmasına rağmen işlev açısından kullanıcılarına yarar sağlayan dosya uzantılarının başında RAR dosyası vardır.

Sizde dosya ya da klasörlerinizi RAR dosyası aracılığıyla depolayabilir ve boyutlarını da rahatlıkla sıkıştırabilirsiniz. Ayrıca RAR dosyası ile resim ve videoları da klasörde sıkıştırıp karşı tarafa transfer edebiliyorsunuz.

Bizde bu yazımızda kullanıcıların çok fazla merak ettiği RAR dosyasının nasıl açıldığından bahsetmeden önce RAR dosyası nedir, RAR dosyası nasıl oluşturulur gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Sizde RAR dosyasının nasıl açıldığını merak ediyor ve öğrenmek istiyorsanız makaleyi aşağıya kaydırmanız yeterli.

RAR Dosyası Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, çeşitli ve birbirinden farklı dosya uzantıları da ortaya çıkmaktadır. Bu dosya uzantılarının arasında en yaygın olarak kullanılan RAR dosyasıdır. Ancak birçok kişi RAR dosyasının işlevini bilmediği için de RAR dosyası nedir diye araştırmaktadır.

Açılımı Roshal Archive Compressed olan RAR dosyası, verileri sıkıştırmaya ve dosya boyutlarını küçültmeye yarayan bir dosya biçimidir.

Eugene Roshal tarafından 1990 yıllarının başlarından itibaren geliştirilen RAR dosyası sayesinde yüksek kapasitedeki verilerinizin dosya boyutlarını küçülterek depolamanıza ya da karşı tarafa transfer etmenize olanak tanır. Rar dosyasını genellikle  “.rar “ uzantısıyla görebilmeniz mümkündür.

Ancak RAR dosyasında karşılaşılan bazı hatalar dolayısıyla dosya uzantısını “.rev “ uzantısı ile de görebilme ihtimaliniz her zaman vardır.

RAR Dosyası Nasıl Açılır?

RAR dosyaları ile ilk defa karşı karşıya kalan kullanıcılar, Google üzerinde RAR dosyası nasıl açılır sorusunu araştırmaktadır. RAR dosyasını açmak oldukça pratik ve basit bir işlemdir. Bilgisayar ve özellikle de mobil cihazlarda RAR dosyalarını açabilmek için bir yazılıma ihtiyaç vardır.

Sizde dosya ve klasörlerinizi sıkıştırmak için RAR dosyasını açmak isteyebilirsiniz. Ancak işletim sistemlerinde RAR dosyaları mevcut olarak bulunmadığı için siz de WinRAR ve iZip gibi RAR olanağı sunan yazılımlardan birini yükleyebilir ve indirebilirsiniz.

Winzip İndir (windows 32&64)Tıkla!
Kontrol Tarihi28.09.2023
Winzip İndir

RAR yazılımlarının çoğu, genel manada birbirine benzeyen özellikler gösterdiğinden kullanmak istediğiniz yazılımların özelliklerini araştırarak seçebilirsiniz.

RAR dosyalarını açmak için aşağıdaki adımları takip edin ve uygulayın:

 • Kendinize uygun olarak belirlediğiniz bir RAR yazılımını bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirin.
 • Hemen ardından indirdiğiniz RAR yazılımını cihazınızda çalıştırın ve dosya ya da RAR klasörü seçeneğine tıklayın.
 • Açılan sayfada yazılım size RAR dosyaları ile ilgili işlemleri yapmanız için detaylı seçenekler verecektir. Bu seçenekler arasından karşınıza çıkan Arşiv Aç ya da RAR dosyası aç butonlarından birine tıklayın.
 • Açmak istediğiniz RAR dosyasını seçin ve yazılımın RAR dosyasını açmasına izin verin.

Sizde yukarıdaki adımları uygulayarak açmak ya da görüntülemek istediğiniz RAR dosyasını açabilirsiniz. Bunun için de kendinize göre bir RAR desteği bulunan yazılım elde edebilir ve yükleyebilirsiniz.

RAR Dosyası Nasıl Oluşturulur?

RAR dosyaları, özellikleri bakımından kullanıcılar tarafından oldukça ilgi görüyor. RAR dosyası nasıl oluşturulur sorusunu çok fazla soran kullanıcılar, RAR dosyasından faydalanmak istemektedir.

RAR dosyasını kullanmak istiyorsanız cihazınızın içinde kendiliğinden RAR dosyası aracının mevcut olarak bulunması gerekir.  Ayrıca RAR dosyası özelliği gören WinRAR, 7-zip ve WinZIP dosya uzantılarını da bilgisayar kullanıcısıysanız rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Sizde bir RAR uygulamasına sahipseniz pratik ve kısa bir şekilde RAR dosyası oluşturma işlemini yapabilirsiniz. RAR uygulamalarının mantığı neredeyse hepsinin birebir olduğu için kurmakta zorlanmayacaksınız.

Sizde bilgisayar ve mobil cihazlarda RAR dosyası oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz.

Mobil Cihazlar Üzerinde RAR Dosyası Oluşturma

 • Mobil cihazınızda RAR dosyası oluşturabilmek için ihtiyacınız olan tek şey bir RAR görüntüleme ve yazdırma desteği bulunan uygulamaya sahip olmanızdır.
 • Mobil cihazınıza RAR görüntüleme ve yazdırma desteği bulunan bir uygulama indirin.
 • Uygulamayı indirdikten sonra, RAR dosyası oluşturmak için uygulamayı açın.
 • Neredeyse bütün RAR görüntüleme ve yazdırma uygulamalarında RAR dosyası oluşturmak için yapılan işlemler ya aynı ya da benzer özellikler göstermektedir. Kullandığınız ara yüzde + ve yeni şeklinde gördüğünüz seçeneğe tıklayarak yeni bir dosya sayfası oluşturun.
 • Açtığınız RAR dosyası oluşturma sayfasında RAR dosyası haline getirmek istediğiniz dosyaları belirleyin ve RAR dosyalarına şifre girin.
 • Dosya ile ilgili temel ve gerekli olan işlemleri hallettikten sonra Tamam ya da oluştur seçeneğine tıklayarak bitirin.

     İşte sizde yukarıdaki adımları takip ederek çok basit bir şekilde kullandığınız mobil cihazınızda RAR dosyası oluşturabilirsiniz. Ancak RAR dosyası oluşturabilmek ve verilerinizi dosya boyutunda küçültebilmek için cihazınızda bir RAR görüntüleme ve yazdırma uygulaması mevcut olarak bulunmalıdır.

 Kendi seçtiğiniz bir RAR dosyası uygulamasını indirin ve yukarıdaki adımları takip etmeniz halinde RAR dosyası oluşturmanız mümkün olacaktır.

Bilgisayarda RAR Dosyası Oluşturma

Sizde dosya ve klasörlerinizi sıkıştırmak için RAR dosyası kullanmak istiyor olabilirsiniz. Bilgisayarda RAR dosyası oluşturmak için izleyebileceğiniz adımlar oldukça basittir.

Sizde bilgisayarınızda her zaman kullanabileceğiniz bir RAR dosyası oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Bilgisayarda RAR dosyası oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edin ve uygulayın:

 • RAR dosyası haline getirmek istediğiniz dosyaları belirledikten sonra, dosyaya fare yardımıyla sağ tıklayın ve Arşiv Ekle seçeneğine dokunun.
 • Açılan sayfada RAR aracının sizlere dosyayla ilgili işlemleri yapmanız için birtakım seçenekler sunacaktır. Kendinize göre arşiv adını ve arşivleme seçeneklerini ayarlayın.
 • Hemen ardından karşınıza çıkan panelde dosya uzantı biçimini RAR olarak seçin.

Sizde boyutunu sıkıştırmak istediğiniz dosya ya da klasörleri seçebilir ve bilgisayarda RAR dosyası oluşturmak için yukarıdaki adımları uygulayabilirsiniz. Son olarak yapmış olduğunuz onaylama işleminden sonra dosya boyutlarına göre RAR dosyası oluşacaktır.

Alternatif RAR Dosyaları

Rar dosyasını kullanmak ve tercih etmek istemeyen kullanıcılar için onlarca dosya uzantısı mevcut olarak bulunmaktadır. RAR dosyasını kullanmayan kişiler için benzer olarak sunulabilecek dosya uzantısı ZİP olarak karşımıza çıkmaktadır.

ZİP dosyaları da dosya ve klasörleri sıkıştırmak ya da karşı tarafa transfer etmek için geliştirilmiş bir dosya uzantısıdır. ZİP dosyası, RAR dosyasına göre bir tık daha eski olduğundan dosya ya da klasörleri sıkıştırmak istediğinizde daha yavaş çalışabilmektedir.

ZİP dosyalarının da RAR dosyalarına karşın avantajlı olduğu durumlarda mevcuttur. ZİP dosyaları işletim sistemlerine entegre bir vaziyette olduğu için sizde bilgisayarınızda ya telefonunuzda dosyaları ya da klasörleri açabilirsiniz.

RAR Dosyaları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sizde dosyalarınızın ya da klasörlerinizin boyutlarını küçültmek istediğiniz için RAR dosya uzantısına ihtiyaç duyabilirsiniz.

 RAR dosyası oluşturmak ya da RAR dosyası açmak gibi sorularınızı yukarıdaki yöntemleri deneyerek yapabilirsiniz. Ancak yine de RAR dosyası için verilen bilgiler yeterli gelmediyse aşağıda sıkça sorulan sorulara bakabilirsiniz.

RAR Hangi Uygulama ile Açılır?

Dosya ve klasörlerinizi sıkıştırmak için kullandığınız RAR dosyalarını açabilmeniz için birçok uygulama ve yazım mevcuttur. En çok kullanılan ve tercih edilen RAR desteği bulunan yazılımlar arasında WinZip, Peazip ve 7-Zip vardır. RAR dosyalarını açmak için bu yazılımlardan birini tercih edebilir ve yükleyerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

RAR Dosyasının Uzantısı Nedir?

RAR dosyaları, dosyaları sıkıştırmaya ve boyutlarını küçültmeye yarayan bir dosya formatıdır.             Eugene Roshal RAR dosya uzantısının oluşturucusu rolünde olduğu için soyadı verilmiştir. RAR dosyalarının uzantısı “.rar”  şeklinde gösterilir.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu makalede RAR dosyaları nedir, RAR dosyaları nasıl oluşturulur ve RAR dosyaları nasıl açılır gibi sorularının cevaplarını verdik.

Sizde dosyalarınızı ve klasörlerinizi sıkıştırmak için ihtiyacınız olan RAR dosyasını kullanmak istiyorsanız içeriğimizde yer alan RAR dosyası oluşturma başlığına bakarak oluşturabilir ve kullanabilirsiniz.

Mustafa Öz

2007 yılından beri teknoloji, internet ve WordPress konularında içerik üretiyorum. Sonrasında ise tasarım, oyun, mobil gibi diğer konulara da odaklandım. Teknolojiye duyduğum aşkla, bu konularda da içerik üretmeye devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu