Reklam
Teknoloji Haberleri

Modemime Kimler Bağlanmış Nasıl Görürüm?

Kullandığınız internet ağ hızının yavaşlaması durumunda aklınızda oluşan Modemime Kimler Bağlanmış Nasıl Anlarım? Sorusu büyük önem arz etmektedir. İnternet ağınıza şifre kırma yöntemini uygulayarak birçok yabancı kişinin ulaşma ihtimali yüksektir. Bu durumda internet ağınızın tehlikeli ve güvensiz ellere bırakmamanın yollarından birinin de sık sık modeminize kimlerin girdiğini ve bulunduğunu kontrol etmekten geçtiğini unutmamalısınız.

Bir başkası ağınıza rahatlıkla girebiliyor ve erişim sağlayabiliyorsa kişisel bilgilerinizi kolayca ele geçirme şansına sahiptir. İnternet ağınızın şifresini ele geçiren kişi bilgilerinizi kötüye kullanabildiği gibi, internet hızınızı da yavaşlatmaya sebebiyet verir. Modeminize bağlı cihazları görebilmeniz için birçok ücretsiz yöntemler sunulmaktadır. Neler olduğunu çok mu merak ediyorsunuz?

İşte modeminize bağlı cihazları görebilmeniz için uygulayabileceğiniz ücretsiz yöntemler…

Modeme Bağlananları Nasıl Görürüm?

modem
Modeme Bağlananları Nasıl Görürüm?

İnternetime kaç kişi bağlanmış ve İnternetime başkasının girdiğini nasıl anlarım yada modemime kimler bağlanmış nasıl görürüm sorularının cevabını öğrenmek için modem ara yüzünü kullanabilirsiniz. Siz de modem ara yüzünüze ulaşarak internet güvenliğinizi sağlamak için ağınızda bağlı olan yabancı kişilerin İP adreslerini kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Modem ara yüzüne ulaşabilmek için basit birkaç yöntem uygulamanız gerekmektedir. Aşağıdaki adımları takip ederek ve uygulayarak modeminize bağlı olan cihazları görebilmeniz mümkündür.

  • Tarayıcınızı açarak 198.168.1.1 veya (modeminizin ip adresi farklı olabilir öğrenip), İp adresini kopyalayıp yapıştırın. Karşınıza çıkan kullanıcı adı ve şifre kısmına modeminizde yer alan şifrenizi girin. Ancak her modemde şifre bulunmayabilir. Bu noktada modem ara yüz şifrelerini kullanarak yapmak istediğiniz bütün işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
  • Modem ara yüzünüz şifreyi girdikten sonra açılacak. Menünün üst kısmında yer alan kablosuz durum seçeneğine tıklayın. Modem ara yüzünüzde cihaz bilgisi kısmında modeminize başka yabancı kişilerin bağlanıp bağlanmadığını bu sayede görebilmeniz oldukça kolaydır.
  • Yabancı IP adreslerinin modeminize erişimini engellemek ve internet güvenliğinizi sağlamak için Wİ- Fİ şifrenizi belirli aralıklarla değiştirmeniz faydalı sonuçlar verecektir.
  • Modeminize bağlı olan kişileri de engelleyerek şifrenizi değiştirmek zorunda da kalmayabilirsiniz. Tercih size kalmış.

Kablosuz Modeme Başkasının Bağlandığını Nasıl Anlarım?

Kablosuz modeminiz varsa modeminize bir başkasının bağlandığını anlayabilmek mümkündür. Kablosuz modeminize bir başkasının bağlandığını anlayabilmek için birçok yöntem denenebilir.

Aşağıdaki yöntemleri deneyerek kablosuz modeminize bir başkasının bağlanıp bağlanmadığını anlayabilirsiniz.

1.İnternet Hızının Yavaşlaması

Kullandığınız internet ağında normal bir yavaşlamadan daha fazlası görülüyorsa modeminizi bir başkasının kullanma ihtimali oldukça yüksektir. Bu durumda bağlanan kişinin MAC adresini bulup engelleyebilirsiniz.

2.Modem Işıklarının Yanması

Modeminizde ışıklar sürekli yanıp sönüyorsa modeminizi tehlikeli kişiler ele geçirmiş olabilir. Modem ışıklarının yanması modemi bir başkasının kullandığının habercisidir.

3.Şifre Değişmiş olması

Kablosuz ağ şifreniz farklıysa ve giremiyorsanız modeminize bir başkası girmiş olabilir. Şifreyi yenilemeniz ya da değiştirdiğiniz takdirde modeminize bağlanan kişinin erişimine engel olmuş olacaksınız.

Bu yöntemlerin hepsini deneyerek kablosuz modeminize bir başkasının girip girmediğini hızlı bir şekilde anlayabilirsiniz.

Modeme Bağlı Cihazları Görme Programı

Kurulumu kolay bir şekilde gerçekleştirilen uygulamalardan biri olan Wireless Network Watcher Programını ücretsiz bir şekilde bilgisayarınıza indirerek tarayıcınıza bağlanan cihazları arama işlemini yaparak bulabilirsiniz.  Ayrıca program sade modeminize bağlı cihazları bulmakla kalmaz. Bunlara ek olarak modeminize bağlı olan cihazların MAC adreslerini de bulabilir. Programı indirdikten sonra kullanımına başlayabilirsiniz.

1.Wireless Network Watcher

Windows işletim sistemine ait bir bilgisayara sahipseniz Wireless Network Watcher programı ile modeminize bağlanan yabancı kişileri öğrenebilmeniz mümkün olacaktır.  Wireless Network Watcher programı sayesinde modeminize bağlı olan her cihazın listesini görüntüleyebilme yetkisine sahipsiniz. Bu noktada sizin bağlandığınız cihazlar harici yabancı cihazlardan modeminize kimin bağlandığını ve IP adreslerini bulabilirsiniz.

Ücretsiz bir şekilde Wireless Network Watcher programını bilgisayarınıza indirdikten sonra İnternet ağınızın taranma sonucunda modeminize bağlanan kişilerin listesini açabilirsiniz. Ayrıca program sayesinde IP ve MAC adreslerine kadar bütün detayları görebilmenizi sağlar. Siz de çok merak ettiğiniz Modemime Kimler Bağlanmış?  Sorusunun cevabını programı kullanarak öğrenebilir ve size ait olmayan cihazları rahatlıkla çözebilirsiniz.

2.Fing Network Tools Ve Fing Network Scanners

Bilgisayarınızda yapabildiğiniz modeminize bağlı olan kişilerin listesini telefonunuza yükleyebileceğiniz mobil programlar aracılığıyla da kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz. Telefondan daha basit şekilde uygulanabilen işlemler olduğundan daha fazla tercih edilmektedir.

Telefonunuz Android işletim sistemine sahipse Fing Network Tools, İOS işletim sistemine sahipse de Fing Network Scanners programlarını kullanarak modeminize bağlı olan yabancı kişileri görebilmek mümkün olmaktadır. Bu iki program da son derece güvenilir ve kaliteli olduğundan gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Her iki uygulamayı da ücretsiz bir şekilde indirip kurulumunu yaptıktan sonra modemime kimler bağlanıyor sorusunun cevabını bulabilme şansına sahipsiniz.  Programları kullanarak Wİ- Fİ ağınıza kimlerin bağlandığını öğrenebilirsiniz. Ancak Wİ – Fİ güvenliğiniz için kırılması zor şifreler belirlemek size kalıcı çözümler sunacaktır. Ayrıca önerdiğimiz bu iki programda da modeminize bağlı olan kişilerin MAC adresleri de dâhil olmak üzere bütün bilgilerin detaylarını sunmaktadır.

Modeme Bağlı Cihazları Engelleme

Modeminize bağlı cihazları engellemek istiyor ancak nasıl engelleyeceğinizi bilmiyor musunuz? Modeminizde bulunan bağlı cihazları engellemenin basit bir yöntemi mevcuttur. Bu noktada modeme bağlı cihazları engelleme işlemi de modeminize bağlı cihazların listesini görüntüleyebilmek kadar kolaydır. Kablosuz MAC filtreleme bölümüne gelerek engellemek istediğiniz cihazın MAC adresini girerek bağlantısının kesilmesini sağlayabilirsiniz. Siz MAC adresini engellediğiniz cihazların modeminize erişimine izin verene kadar ulaşamayacaktır.

Ayrıca modeminize bağlı cihazların modeminize erişimini kaldırmak için Wi-Fİ ağınızın internet şifresini değiştirmeniz işe yarayacaktır. Böylece modeminize erişimi sağlanamayacaktır.

Genel Değerlendirme

Kullandığınız internet tarayıcısında yavaşlama ya da şifre değişikliği sorunuyla karşı karşıya kalıyorsanız modeminizin güvenliği tehlikede olabilir. Bu yüzden içeriğimizde modeminize giren kişilerin ve cihazların nasıl bulunacağından engelleneceğine kadar bütün detaylara yer verdik. Eğer siz de modeminizin güvenliğinden ve tehlike riskinden endişe ediyorsanız içeriğimizi okuyarak modeminizde bağlı olan cihazları bulma işlemini ve engelleme işleminin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

YouTube video
Modemime Kimler Bağlanmış Nasıl Görürüm?

En iyi Modem Önerileri içeriğim dikkatini çekebilir!

Mustafa Öz

2007 yılından beri teknoloji, internet ve WordPress konularında içerik üretiyorum. Sonrasında ise tasarım, oyun, mobil gibi diğer konulara da odaklandım. Teknolojiye duyduğum aşkla, bu konularda da içerik üretmeye devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu