Reklam
Teknoloji Haberleri

Metrekare İşareti Nasıl Yapılır? Hızlı (m²) Yap

Günümüzde mimarlık, mühendislik ya da inşaat gibi teknik bilgi isteyen alanlarda, ölçü birimlerinden biri olan metrekare işaretine çok sık rastlanmaktadır. Ayrıca bunların dışında da özellikle ortaokul ve lise öğrencileri için verilen ödevlerde yaygın olarak metrekare işareti kullanılmaktadır.

Sizde bilgisayar ya da tablet üzerinde bir işle uğraşırken metrekare işaretini yapmaya zaman zaman ihtiyaç duyabilirsiniz. Metrekare işareti yapmanın çeşitli yolları vardır. Bizde bu yazımızda metrekare işareti yapma adımlarından bahsedeceğiz.

Sizde yazı yazarken gerekli olan bir anda metrekare işaretini klavye üzerinde yapamıyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız makaleyi aşağıya kaydırmanız yeterli.

Metrekare İşareti Nedir?

Metrekare bir ölçü birimidir.  Bir yerin ya da alanın ölçüm birimini belirtmek isterseniz metrekareyi kullanabilirsiniz. Özellikle de mimarlık, mühendislik, gayrimenkul ve inşaat gibi sektörlerde çok sık tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Ayrıca yazı yazarken de mobil cihazlardan tutun da bilgisayar klavyesine kadar daha birçok yerde metrekare işaretini kolaylıkla birkaç adımı izleyerek yapabilirsiniz.

Klavyede Metrekare İşareti Nasıl Yapılır?

Sizde bilgisayar klavyesinde yazı yazarken ya da ödev yaparken metrekare işaretine ihtiyaç duyduğunuz için nasıl yapıldığını öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Klavyede metre kare işaretini yapabilmek için mevcut olarak uygulayabileceğiniz temel birkaç yöntem bulunmaktadır.

Klavyede metrekare işaretini yapabilmek istiyorsanız ilk uygulamanız gereken adım şu şekildedir:

 • Klavyede yer alan Alt tuşuna hemen ardında 0178 rakamlarına basın. Bu şekilde klavyede metrekare işaretini yapabilirsiniz.

Ancak bu yöntemi tercih etmezseniz klavyede metrekare işaretini yapabilmek için uygulayabileceğiniz ikinci bir yöntem daha bulunmaktadır.  Diğer yöntemi sizde Windows işletimli sistemlerinde temelde kurulu olan Karakter Eşlem programı ile uygulayabilirsiniz.

Klavyede metrekare işaretini yapmak için aşağıdaki adımları takip edin ve uygulayın:

 • Bilgisayarınızda mevcut olarak kurulu olan Karakter Eşlem programını bulun ve açın.
 • Sizde programı açtığınızda “Unicode’a Git” kutucuğunu göreceksiniz. “Unicode’a Git” boş kutucuğa 00B2 kodunu yazın.
 • Hemen ardından açılan sayfada çıkan işarete dokunun ve Seç butonuna tıklayın.
 • Daha sonra Kopyalama seçeneğine dokunun.

Yapmış olduğunuz bu adımlar sayesinde sizde kopyaladığınız metrekare işaretini, dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Telefon ve Tablette Metrekare İşareti Nasıl Yapılır?

 • Kullandığınız telefon ya da tabletinizde klavyenizi görüntüleyin ve hemen ardından 123 tuşuna basılı tutun.
 • Daha sonra 2’ ye basılı tutun ve 2 tuşunu seçin.

       Kullandığınız mobil cihazlarda metrekare işaretini yapmak oldukça basit ve pratik bir işlemdir. İlk öncelikle mobil cihazınızda metrekare işaretini yapabilmek için klavyeyi açmalısınız. Klavyeyi açtıktan sonra klavyede 123 tuşuna basın ve rakamların arasından 2’yi seçerek birkaç saniye basılı tutun.

Bu adımları takip ettiğinizde ve uyguladığınızda sizde ödev yaparken ya da yazı yazarken artık gerekli olan metrekare işaretini kullanabileceksiniz. Ayrıca akıllı telefonunuzda ya da tabletinizde kolay bir şekilde metrekare işaretini yapabilirsiniz.

Word ve Excel Üzerinde Metrekare İşareti Nasıl Yapılır?

Word ve Excel üzerinde metrekare işaretini yapabilmek için uygulamanız gereken adımlar basittir.

Sizde yukarıdaki adımları takip ederek Word ve beraberinde Excel üzerinde metrekare işaretini yapabilirsiniz. Ancak sizde metrekare işaretini yapabilmek için farklı bir yöntemi denemek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Word ve Excel üzerinde metre kare işaretini yapabilmek için aşağıdaki adımları takip edin ve uygulayın:

 • Word ya da Excel uygulamalarından birine girin ve hemen ardından Ekle kısmına atlayın.
 •  Açılan sayfanın sağ kısmında bulunan Simge seçeneğine dokunun.
 • Karşınıza çıkan pencerede sizde Tüm Simgeler bölümüne giriş yapın.
 • Ardından gördüğünüz karakter kodu kutucuğuna 00B2 kodunu girin.
 • Metrekare işaretine sağ tıklayarak iki kez dokunun.

Artık sizde metrekare işaretini yukarıdaki işlemleri uygulamanız halinde rahatlıkla yapabilir ve Word ya da Excel üzerinde de kolaylıkla metrekare işlemini kullanabilirsiniz.

Word ve Excel üzerinde metrekare işaretini yapabilmenin bir başka yöntemi daha bulunmaktadır. Hadi gelin Word ve Excel üzerinde metrekare işaretinin bir başka yöntemle nasıl yapıldığına bakalım:

 • M2 yazdıktan sonra, fare aracılığıyla 2 rakamını belirleyin.
 • 2 rakamı hazır girili bir vaziyette dururken Ctrl + Shift + 4 tuşlarına aynı anda basın.

Bu adımları yaptığınızda Word ve Excel üzerinde denediğinizde M 2 ifadesi gidecek yerine metrekare işareti gelecektir. Bu işlemi yaptıktan hemen sonra Ctrl + Shift + 4 tuşlarına tekrar basın ki üs işareti gitsin.

Metrekare İşareti Yapma Hakkındaki Sıkça Sorulan Sorular

Metrekare işaretini kullanmak istiyor ancak nasıl yapıldığını bilmiyorsanız yukarıdaki işlemleri yaparak uygulayabilir ve basit bir şekilde kullanabilirsiniz. Ancak metrekare işareti hakkında anlattığımız bilgiler yeterli değilse sıkça sorulan sorulara bakabilirsiniz.

Metrekare İşareti Nasıl Yapılır?

Sizde metrekare işaretini tabletlerde yapacaksanız Alt + 0178 kombinasyonunu kullanarak yapabilirsiniz.
Bunun yanı sıra Android ve İPhone telefonlarında metrekare işareti yapacaksanız da m tuşuna basın sonrasında da klavyedeki 2 tuşuna tıklayın.  Bu şekilde sizde metrekare işaretini basit bir şekilde yapabilirsiniz.

Klavyede Metrekare İşareti Nasıl Yapılır?

Yer ya da alan hesaplamalarda kullanılan ölçüm birimlerinden biri olan metrekareyi yapabilmeniz için klavyeyi kullanmanız yeterli olacaktır. Sizde kullandığınız telefon ya da tabletlerdeki klavyeyi kullanarak metrekare işaretini yapabilirsiniz. Peki, metrekare işareti nasıl yapılır?

Metrekare işaretini oluşturabilmek için klavyenizde yer alan Alt tuşuna basın ve hemen ardından 0178 rakamlarına basılı tutmanız sayesinde yapabilirsiniz.

Mustafa Öz

2007 yılından beri teknoloji, internet ve WordPress konularında içerik üretiyorum. Sonrasında ise tasarım, oyun, mobil gibi diğer konulara da odaklandım. Teknolojiye duyduğum aşkla, bu konularda da içerik üretmeye devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu