Reklam
Teknoloji Haberleri

Kodlama Eğitimi için En Etkili ve Eğlenceli 10 Yazılım Oyunu

Eskiden insanlar kodlamayı öğrenmek için kalın, sıkıcı kitaplarla yetinirlerdi, ne video’lu eğitim setler vardı, ne Stack Overflow gibi siteler vardı ne de Udemy. Bu yazımızda eğlenerek kodlama eğitimi öğrenebileceğiniz yazılım oyunlarını sizler için hazırladık.

Ancak son 20 yılda internet epey gelişti, dürüst olmak gerekirse, artık üniversite’ye bile gerek yok. Udemy ve YouTube gibi platformlarda işin uzmanlarından öğrenmek varken, neden gidip gerçek dünyada bilgisini kullanamayıp, bunu akademik kurumlarda satan, ukala, kibirli profesörlerden öğrenelim ki?! Üstelik Udemy kursları neredeyse bedava, yıllardır %90-%95 indirimli kampanyalar yapılıyor.

Tabii teknik konuda fazla deneyimi olmayan çocuklar ve yetişkinler için programlama ile ilgili video eğitim setleri de karmaşık gelebiliyor. Ayrıca bu videoları izleyip anlatılanları tek tek uygulamak sıkıcı olabiliyor.

Endişelenmeyin, bunun için de çözüm geliştirdiler: oynayarak öğrenmek. En etkili ve en eğlenceli öğrenme tekniği oyun oynayarak öğrenmektir.

Sadece bu oyunlar size kodlama hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğretmeyecek olsa da, öğrendiğiniz becerileri uygulamanız için oldukça sağlam yol olabilir. Temelleri iyice öğrendikten sonra zaten merakınız sayesinde kendiniz orta ve ileri seviye kaynakları araştırmaya başlayacaksınız.

Öyleyse, kodlama eğitimi için en etkili ve eğlenceli yazılım oyunlarından bahsedelim.

CodeCombat

codecombat 640x360 1

CodeCombat; kodlama eğitimini eğlenceli hale getireceğiniz öğretmenlere ve öğrencilere yönelik geliştirilmiş platformdur, ancak herkes üye olup oynayabilir. Python, JavaScript, CoffeeScript veya Lua dilini bu oyunla öğrenmeye başlayabilirsiniz. İlk seviyede oyunun yanındaki kılavuza göre bazı temel komutları kullanarak kahramanı oyunda hareket ettiriyorsunuz.

Bu linkten ulaşabilirsiniz ; CodeCombat

CodeMonkey

codemonkey 640x399 1

CodeMonkey, HTML5’te oyun geliştirmeyi öğretmek için CoffeeScript ile kodlamayı öğretir. Çocuklara yöneliktir, ancak tabii yetişkinler de yararlanabilir.

Bu linkten ulaşabilirsiniz ; CodeMonkey

CodinGame

codingame 640x356 1

CodinGame platformu, JavaScript, Ruby ve PHP dahil olmak üzere 25’ten fazla programlama dili için oyunlar sunar. Bununla ilgili harika şeylerden biri de, arkadaşlarınızla veya iş arkadaşlarınızla oynayabilmeniz ve ayrıca uluslararası kodlama yarışmalarına katılabilmenizdir.

Bu linkten ulaşabilirsiniz ; CodinGame

Screeps

screeps 640x356 1

Screeps, JavaScript’in temellerini bilen ve programlama bilgisini daha da geliştirmek isteyenler için geliştirilmiş MMO‘dur (Devasa Çok Oyunculu Online Oyun).

Bu linkten ulaşabilirsiniz ; Screeps

Shenzhen I/O

shenzhen io

Bu muhteşem oyunda mikrodenetleyiciler, bellek, mantıksal kapılar ve LCD ekranlar gibi çeşitli bileşenlerini kullanarak devreler oluşturabilirsiniz. Steam‘de oldukça olumlu yorumlara sahipdir.

Bu linkten ulaşabilirsiniz ; Shenzhen I/O

CodeGym

codegym 634x420 1

Java öğrenmek isteyenler için geliştirilmiş oyunlaştırmalar içeren eğlenceli online kurs olan CodeGym, her biri 10 seviyeden oluşan 4 bölüme ayrılmıştır. Kullanıcı, alternatif fütüristik gerçeklikte 0 seviyesinden başlar. 3018 yılında, galaktik bir ekip vahşi robotların yaşadığı bir gezegende mahsur kalır. Oradan kurtulmanın tek yolu, bir robota kod yazmayı öğretmektir, böylece diğerlerini eğitebilir ve ekibin uzay gemisini tamir etmesine ve Dünya’ya dönmesine yardımcı olabilir.

Bu linkten ulaşabilirsiniz ; CodeGym

Cyber-Dojo

cyber dojo 640x352 1

Cyber-Dojo, her biri en az bir veya birkaç test framework’u ile yaklaşık 30 programlama dili ile ilgili alıştırmalar içeren oyunlaştırma sistemine sahip bir platformdur.

Bu linkten ulaşabilirsiniz ; Cyber-Dojo

TIS-100

tis 100 640x380 1

Shenzhen I/O‘yu geliştiren Zachtronics firmasının bir diğer oyunu olan TIS-100, açık uçlu yazılım oyunudur. Assembly dili (bir sistemin donanımıyla doğrudan iletişim kurması amaçlanan bir tür düşük seviyeli programlama dilidir) ile ilgili bu programlama oyunu Steam’de binlerce olumlu yoruma sahiptir.

Bu linkten ulaşabilirsiniz ; TIS-100

CheckiO

check io 640x399 1

CheckiO, Python ve JavaScript öğrenmek isteyenler ve ileri düzey yazılımcılar için oyunlaştırma içeren bir projedir.

Bu linkten ulaşabilirsiniz ; CheckiO

Robocode

robocode 640x459 1

Robocode ile Java veya .NET’te sanal robot tanklar oluşturarak programlama öğrenebilirsiniz.

Bu linkten ulaşabilirsiniz ; Robocode

Sıkça Sorulan Sorular

Kodlama öğrenmek ne kadar zaman alır?

Kodlama öğrenmek kişiden kişiye değişir, ancak temel becerileri edinmek için birkaç aydan birkaç yıla kadar zaman gerekebilir. Süreci düzenli pratik ve sürekli öğrenmeyle hızlandırabilirsiniz.

Kodlama becerileri hangi kariyer fırsatlarını sunar?

Yazılım geliştiricisi, web geliştiricisi, veri bilimcisi, yapay zeka uzmanı veya mobil uygulama geliştiricisi gibi rollerde çalışabilirsiniz.

Kodlama öğrenmek için ne yapmalıyım?

Başlamak için çevrimiçi kaynaklardan yararlanabilir, kodlama kurslarına veya eğitim programlarına katılabilir ve pratik yapmak için projeler geliştirebilirsiniz.

Hangi programlama dilleri popülerdir?

Python, JavaScript, Java, C++ ve Ruby gibi diller popüler programlama dilleri arasında bulunur.

Mehmet Faruk

Mobildiyari.com'da başyazar ve site sorumlusu olan Mehmet Faruk, platformun her köşesinde nitelikli içerik sunmayı hedefler. Mehmet Faruk, çeşitli kategorilerde ziyaretçilere tarafsız ve gerçek bilgi sağlamayı amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu