Reklam
Teknoloji Haberleri

En İyi Savaş ve Strateji Oyunları (PC, Konsol ve Mobil)

Hangi strateji ve savaş oyunları zaman ayırmaya değer? Bu yanıtlanması zor bir soru, çünkü video oyunları genelde savaş ile ilgilidir. Counter-Strike‘ta mücadele asla sona ermez, ve Call of Duty çatışmayı sürdürmek için her zaman başka bir jeopolitik neden bulacaktır. Total War ve Civilization serilerinin de en az 20-30 sene daha devam etmemeleri için hiçbir neden yok.

Sayısız savaş ve strateji oyunlarının arasından incelemeyi hak eden 20 tane şaheser seçtik, tabii ki listeyi zamanla büyütebiliriz.

Aslında burada bahsettiğimiz strateji oyunlarının da çoğu savaş ile ilgilidir, ancak gene de oyunları türlerine göre “strateji oyunları” ve “savaş oyunları” olarak ikiye ayırmaya karar verdik.

En İyi Strateji Oyunları

XCOM: Chimera Squad

Platform: Windows

Chimera Squad, XCOM serisinin eğlenceli, ufak bir uyarlamasıdır. Bu strateji oyunu, diğer öncülleri kadar karmaşık olmasa da aerodinamik yapısı beraberinde birkaç sınırlamaya sahip.

XCOM oyunları sabırsız veya acemi gamer’lara tavsiye edilmez. Acımasız, sıra tabanlı strateji, ağırlıklı olarak rastgele şansa bağlı ve saatlerce dikkatli kaynak yönetimi gerektiren kapsamlı oyunları seviyorsanız XCOM serisini incelemelisiniz. Maalesef sıradan strateji oyun hayranları böyle oyunları göz korkutucu buluyor.

XCOM: Chimera Squad, XCOM serisinin ortamını ve genel hissini korumayı başarmıştır, ancak korunacak tek bir şehir, çeşitli ve önceden oluşturulmuş birimlerden oluşan mütevazı bir ekip ve kolayca alışabileceğiniz bir mücadele sunarak karmaşıklığı azaltıyor.

Crusader Kings III

Platform: PC

crusader kings 3

Biliyorum, haçlı seferleri ile ilgili oyunları oynamak bize yakışmaz, özellikle de oyunda haçlılar protagonist ise. Ancak ne yapabilirsiniz ki, oyun sektörü onların elinde. Sadece eğlenmek için oynuyoruz, tarihi yeniden yazmak ya da tarih öğrenmek için oynamıyoruz.

Objektif bakış açısıyla söylemek gerekirse Crusader Kings III strateji oyunlarının kralıdır.

Crusader Kings 3, serinin eski Bizans arayüzünü büyük ölçüde elden geçirerek serinin bilinen derinliğinin çoğunu korurken, yeni oyuncuları da düşünmüştür. Ciddi savaşlarda mücadele edebilmeniz için ayrıntılı sistemlere sahip olsa da, Crusader Kings 3 daha çok kişisel ve eğlenceli hikayelere sahiptir.

Gücünüzü servet, dini nüfuz, diplomasi veya hilelerle mi arttıracaksınız? Bu size kalmış, oynadığınız her karakterin kendi kişiliği ve yaşam tarzı odağı vardır ve hanedanlığınızın her üyesi, bir sonraki kişiye miras bırakmadan önce imparatorluklarını iyi ya da kötü olarak şekillendirecektir.

“En İyi 10 Simülasyon Oyunu ile ilgili listemize de göz atın”

Sid Meier’s Civilization V

Platform: PC

sid meiers civilization4

Daha önce hazırladığımız içerikte bahsettiğimiz oyunların arasında Civilization VI‘yı da önermiştik. Burada aynı oyunu tekrar listelemek istemedik, bu yüzden serinin bir önceki oyunu olan Civilization V‘i ekledik bu listeye. Ne de olsa Civilization V Steam’de serinin en yüksek puan alan oyunudur.

Civilization V, serinin diğer oyunlarında olduğu gibi, tek bir şehirden başlayıp harita boyunca genişleyerek, tarihin çeşitli dönemlerinde bir ulusa liderlik etmekle ilgilidir.

Oyunun başlangıcında, her biri kendi uygarlığını belirli bir tarza göre yöneten bir lider seçiyorsunuz. Örneğin, Amerikalılar bir dizi gözlem ile ilgili bonusa sahip olurlar; Siyamlar, şehir devletleri adlı dizide yeni olan minyatür uluslarla diplomatik bonuslar elde ediyorlar; İngilizler donanma avantajlarından yararlanıyor vs…

Daha sonra kaynakları topluyorsunuz, diğer medeniyetlerle anlaşmalar yaparak ekonominizi yönetiyorsunuz, ve tabii bazen de düşmanlarınızın şehirlerine saldırarak savaşıyorsunuz.

Tipik uzun bir Civilization V macerasında kazanmanın dört ana yolu vardır. Askeri yollarla hükmedebilir ve her medeniyetin başkentini fethedebilirsiniz. Teknoloji alanında ilk devrim yapan ve Alpha Centauri’ye götüren bir uzay gemisi için gerekli parçaları üreten ilk siz olabilirsiniz. Dünyanın dört bir yanındaki uluslar ve şehir devletleriyle ittifaklar kurabilir ve Birleşmiş Milletler’de yapılacak bir oylamayla diplomatik bir zafer kazanabilirsiniz. Ya da çok sayıda devlet politikası geliştirerek ve Utopia Project olarak bilinen gizemli bir girişimi araştırarak süper güç haline gelebilirsiniz.

StarCraft II: Wings of Liberty

Platform: PC

starcraft2 wings of liberty

Zırhlı kovboyları uzaylılar ve uzay elfleriyle karşı karşıya getiren bir oyunda sevilmeyen ne olabilir ki? StarCraft II, kaynakları toplamak, ordular oluşturmak ve düşmanlarınızı yok etmek için hızlı kararlar ve daha hızlı mouse tıklamaları gerektiren klasik üs inşa etme ile ilgili gerçek zamanlı strateji oyunudur.

StarCraft II, en iyi çok oyunculu PC oyunlarından biridir. Düşmanlarınız olan karşı taraftaki diğer oyuncular sizden daha hızlı oynayarak daha çabuk akıllıca karar alırlarsa kazanmanız neredeyse imkansız olabilir. Tabii bu durum gözünüzü korkutmasın, sadece bir oyundur, önemli olan stres atmaktır, öfkelenerek, delirerek oynarsak oyun oynamanın bir anlamı kalmaz.

Stellaris

Platform: PC, PS4 ve Xbox One

Paradox’un galaktik ölçekli ilk 4X oyunu, ilk çıktığında biraz eleştiri saldırısına uğrasa da birkaç büyük güncelleme ve daha da büyük DLC genişletmeleri Stellaris’i çok daha gelişmiş ve oldukça etkileyici bir oyuna dönüştürmeyi başarmıştır.

Offworld Trading Company

Platform: Windows, macOS

offworld trading company

Offworld Trading Company, Civilization gibi strateji oyunlarından biraz farklıdır. Civilization serisi insanlığın tarihi, geleceği ve ilerlemesi ile ilgiliyken, Offworld Trading Company kırmızı gezegen Mars’ı sömürerek köşeyi dönmekle ilgili oyundur.

Bu, en iyi yönetim oyunlarının inceliklerini aşan gerçek zamanlı strateji oyununda kazanmak için yapmanız gereken düşmanların üslerini yok etmek değildir. Sadece zengin olmak için değil, aynı zamanda rakiplerinizi tamamen alt etmek için piyasayı manipüle ederken silahlarınızı kaynak ve nakit olarak kullanıyorsunuz. Tabii ki rakiplerinizle geçici de olsa ittifak kurabiliyorsunuz.

Total War: Warhammer II

Platform: PC

total war warhammer2

Total War: Warhammer I bize kıta Avrupası’nın fantastik bir kopyasını sunmuştu. Total War: Warhammer II ise Amerika, Afrika ve Britanya’nın efsanevi türevlerinin yanı sıra orta Atlantik’te at nalı şeklindeki bir kıta olan Yüce Elflerin diyarı Ulthuan’ı da içerir. Ulthuan, okyanusun merkezi olmasının yanı sıra aslında oyunun da merkezi sayılır.

Total War: Three Kingdoms

Platform: PC

Total War Three

Total War serisinde son yıllarda biraz gecikmeler yaşansa da Total War: Three Kingdoms piyasaya çıktığında bu durum değişmiştir. Creative Assembly’nin Üç İmparatorluk dönemindeki Çin’de geçen bir strateji oyunu geliştirme arzusunu yerine getiren bu oyun, en iyi tarihsel Total War oyunudur (en iyi Total War oyunu olmasa da).

2. Yüzyıl Çin, Total War: Warhammer‘ın stratejik katmanında yapılan iyileştirmelerden yararlanarak, rengarenk, gerçek destansı arazi özellikleri ve ülkenin çeşitli manzarasının dikkatli bir şekilde modellenmesiyle çarpıcı ayrıntılarla hayata geçirilmiştir.

Panzer Corps 2

Platform: Windows

Panzer Corps

9 yıl boyunca geliştirilen bu oyunu birçok insan sabırsızlıkla beklemiştir. Hayal kırıklığına uğratmayan Panzer Corps 2 II. Dünya Savaşı ile ilgili efsane strateji oyunudur. Oyunda binlerce farklı öğe, 61 adet tek oyunculu senaryo ve çatışmalar için rastgele bir harita oluşturucu vardır. Bunlar sizin için hala yeterli değilse endişelenmeyin, 4K desteği, öğeler için özel kamuflajlar ve rütbeler, ve çeşitli konumlar, mevsimler ve hava durumu için düzinelerce harita görünümü de vardır.

Company of Heroes 2

Platform: PC

Company of Heroes

Yıl 1941 ve durmak bilmeyen Wehrmacht, Sovyetler Birliği’ne doğru yürüyor. Savaş tarihinin en büyük askeri harekatlarından biri başlamak üzere, nihayetinde milyonlarca ölüme ve İkinci Dünya Savaşı’nda bir dönüm noktasına yol açacak olan o unutulmaz operasyon. Relic’in en son gerçek zamanlı strateji oyunu Company of Heroes 2, Doğu Cephesi’ndeki çatışmanın her iki taraf (Mihver ve Müttefikler) için de ne kadar dehşetli ve maliyetli olduğunu en iyi şekilde gösteriyor.

En İyi Savaş Oyunları

World of Tanks

Platform: Windows, Xbox 360, Xbox One, PS4 ve Nintendo Switch

World of Tanks

Tanklar, modern savaşlarda oldukça önemli rol oynamaktadır, öyle ki Wargaming şirketi, savaş oyunlarını seven gamer’lar için bu çok oyunculu World of Tanks’i geliştirmiştir. Bu oyun yaklaşık 11 yıldır devam ediyor ve bu süre içinde klasik tankların listesi 400’ün üzerine çıkmıştır ve hatta bazı zırhlı araçları ve diğer İkinci Dünya Savaşı araçlarını da içeriyor. Bu araçların her biri oyun ilerledikçe yükseltilebilir.

Battlefield V

Platform: Windows, PS4, Xbox One

Battlefield V

Battlefield V, 2.Dünya Savaşı’nın muharebe meydanlarında savaşmaya devam edebilmeniz için serinin kasvetli tonunu sürdürmeye devam ediyor.

Oyunun savaş hikayeleri umutsuzluk duyguları yaratmayı amaçlayan tek oyunculu hikayelerdir. Her ölümle birlikte karakterinizin adı, doğum ve ölüm tarihi, size bu savaş oyununun eğlenceden daha fazlası olduğunu sık sık hatırlatır.

Oynanış söz konusu olduğunda Battlefield V’in en iyi FPS oyunlarından biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Call of Duty: Black Ops 4’ün fütüristik tarzına kıyasla silahlar, her ateş ettiğinizde tatmin edici ses ve tekme sunuyor. Yıkılabilir binalar parçalanıp oyunculara moloz yağdırırken, savaş alanları oyun boyunca sürekli değişir.

World of Warships

Platform: PC, iOS, Android, PS4 ve Xbox One

World of Warships

Wargaming tanklarla ilgili oyun geliştirirken savaş gemilerini de göz ardı etmemiştir. World of Warships, ilerleme mekaniği açısından World of Tanks’e benziyor, ancak savaşın paramparça ettiği şehirlerden açık sulara geçiş çok farklı bir oyun türü yaratıyor. Torpidolar ve top ateşi, hedeflerine vurmadan önce her seferinde saniyeler boyunca hareket ederek büyüleyici bir aldatmaca savaşının oluşmasına sebep oluyor. Çok tehlikeli ortamlarda savaş gemisi komutanlarının saldırı emirleri ve düşman atışlarını tahmin etme konularında mantıklı davranmaları gerekir.

War Thunder

Platform: PC, PS4, PS5, Xbox One ve Xbox Series X/S

war thunder

7 yıllık sürekli güncelleme ve iyileştirmelerin ardından, War Thunder kısa sürede sayısız gamer’ın en çok sevdiği oyunlardan biri haline gelmiştir.

İster havada it dalaşlarını, ister tank savaşlarını, ister deniz savaşlarını tercih edin, War Thunder’da aslında 3 farklı simülasyon mevcut. Aslında bir seçim yapmak zorunda değilsiniz – özellikle de son güncellemelerden sonra helikopterler ve modern askeri araçlar bile eklenmiştir.

Totally Accurate Battle Simulator

Platform: PC, Xbox One

Totally Accurate Battle Simulator 616x353 1

Köylülerin, Romalı askerlerin ve mitolojik tanrıların ortalığı Teksas’a çevirdiği bir ortamda savaşmak istiyorsanız bu eğlenceli oyuna göz atmalısınız. Totally Accurate Battle Simulator (TABS), bir sandbox oyununda isteyeceğiniz tüm kargaşa ve saçmalıklara sahiptir.

Oyunun temel fikri, hangi tarafın kazanacağını görmek için iki taraf arasında bir savaş başlatmaktır. Birçok farklı grup arasından seçim yapabilirsiniz. Gizli grup, çeşitli haritalardaki koleksiyon parçalarıyla açılabilir. Belirli bir gruptaki birimler, diğer herhangi bir gruptaki birimlerle kullanılabilir. Elbette oyunun en güzel tarafı karakterlerin görünüşü. Mamutlardan barbarlara kadar her karakterin şaşı gözleri vardır.

Sandbox modu, oyunun ana odak noktasıdır. Bir savaş için haritayı, birimleri ve kazanma koşullarını seçebilirsiniz. Bilgisayarınızın bu kadar çok birimi ne kadar iyi idare edebileceği dışında modun herhangi bir sınırı yoktur.

Squad

Platform: Windows

Gerçek bir asker, gözlemleyemediği şeylerden sakınmalıdır. Squad, oyuncunun her haritada yavaşça ilerlemesini ve her mermiyi saymasını gerektiren bir savaş oyunudur. Oyunun derin taktikleri ve deneyimli oyunculardan oluşan harika topluluğu, Squad’ı satın almaya karar veren herkes için çok fazla eğlenceyi neredeyse garanti ediyor.

Oyunun en zayıf kısmı grafiklerdir. Silah tasarımları harika olsa da renk ve yapısı birkaç yıl önceki oyunları hatırlatıyor.

Sniper Elite 4

Platform: PS4, Xbox One, Nintendo Switch, Windows, Stadia

Sniper Elite 4

FPS oyunlarında mermiler genelde namludan çıkarak hedefe doğru gitmez, tabii ki birçok oyunda havada uçan kurşunların efektlerini görmek mümkün, aslında olay biraz farklıdır, siz hedefi vuruyorsunuz, ve hedef hemen zarar görüyor, sanki kurşun oraya fırlayarak gitmiş gibi. Bunların hepsi kodlarla optimizasyon amaçlı yapılan aldatmacadır. Fakat bir de Sniper Elite gibi oyunlar vardır, mermi gerçekten de namludan çıkarak hedefe doğru fırlar.

Rebellion’un uzun mesafeli nişancı oyununda bu sefer aksiyon, II. Dünya Savaşı döneminde İtalya topraklarında geçmektedir, ancak serinin geleneklerine de oldukça sadık olduğunu görebiliyoruz.

Günümüzde çok az oyun, az önce bahsettiğimiz gerçekçi ateş etme eylemini oyunun en önemli kısmı haline getirmeyi başarıyor. Sniper Elite 4 de bu konuda harika bir iş çıkarıyor.

This War of Mine

Platform: Android, iOS, PC, Nintendo Switch

This War of

Savaşta herkes asker değildir. This War of Mine, Bosna Savaşı sırasında yaklaşık 4 sene kuşatma altında yaşayan Saraybosna vatandaşlarının deneyimlerini özetleyen bir oyundur.

Oyunda savaşı kazanmanızın veya bu savaşa katkıda bulunmanızın bir yolu yok. This War of Mine aslında eğlenceli değil, ancak huzursuz ihtişamı sayesinde en iyi savaş oyunlarından biridir.

Hell Let Loose

Platform: Windows

Hell Let Loose 550x309 1

Hell Let Loose, piyade, tank, topçu, dinamik olarak değişen bir cephe hattı ve benzersiz bir kaynak tabanlı stratejik meta yapısı ile 100 oyuncunun çatıştığı gerçekçi İkinci Dünya Savaşı ile ile ilgili birinci şahıs nişancı oyunudur. Bu daha önce hiç oynamadığınız bir ölçekte İkinci Dünya Savaşı oyunudur.

Call of Duty: Black Ops Cold War

Platform: Windows, PS4, PS5, Xbox One ve Xbox Series X/S

Call of Duty Black Ops Cold

Oyunun boyutu PS5’te 250GB’tan fazla. Bu, konsolun dahili SSD’sinin kullanılabilir boş alanının neredeyse yarısıdır. Bu devasa dosya boyutu Call of Duty: Black Ops Cold War‘un durumunun bir göstergesidir.

Oyun, 1980’lerin Soğuk Savaş’ında kronolojik olarak Call of Duty: Black Ops (2010) ve Black Ops II (2012) arasındaki dönemde geçiyor.

Elbette gerçek hayattaki Soğuk Savaş’ta neredeyse hiç kimse ölmemiştir, ancak film yapımcıları, oyun geliştiricileri, yazarlar bu konuyu abartmazlarsa para kazanamazlar, sonuçta sıkıcı bir şeyi kim satın almak ister ki?!

Mehmet Faruk

Mobildiyari.com'da başyazar ve site sorumlusu olan Mehmet Faruk, platformun her köşesinde nitelikli içerik sunmayı hedefler. Mehmet Faruk, çeşitli kategorilerde ziyaretçilere tarafsız ve gerçek bilgi sağlamayı amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu