Reklam
Teknoloji Haberleri

En İyi ve En Güzel Canlı Yayın Programları ve Uygulaması

En İyi Canlı Yayın Programları ve Uygulaması 2023; Sosyal medya çılgınlığının giderek artmasıyla hayatımızda her gün bir yenilik ortaya çıkmaktadır. Bundan sonra canlı yayınlar sadece TV kanallarıyla kısıtlı kalmayarak çeşitli platformlarda yapılabilmektedir.

Günümüzde çok fazla genç insan canlı yayın uygulamaları kullanmaktadır. Son yıllarda medyalardan sıkılan gençler farklı arayışlar içerisine girmeye başladılar. Bunun nedeni medya kanallarının belli başlı programları alternatifsiz olarak sunmalarıdır. Buna karşılık mobil uygulamalarının gelişmesi birçok insanın ilgisini mobil uygulamalara yöneltmiştir. Bunlara ilaveten canlı yayın uygulamaları oldukça gençler tarafından çok beğenildi.

Andy Warhol’un “Herkes gün geldiğinde 15 dakikalığına ünlü olacaktır.” Sözünü doğrular nitelikte. Bu uygulamalarla çok fazla insan dünyanın birçok yerinden yayınları izleyebiliyor. Bu platformlardaki yayınların bedava olması birçok insanın bu uygulamaları seçmesindeki en büyük faktörlerden birisidir. En iyi ve popüler Canlı yayın uygulamalarını sizler için araştırdık;

Twitch Canlı Yayın Uygulaması 

Twitch Canlı Yayın Uygulaması canlı yayınlara ilişkin video ve kliplere imkân vermesinin etkisiyle özel olarak da canlı oyun içeriğinde yayın yapan oyun severlerin en sevilen alanıdır.

Twitch.com Türkiye’de bir hayli büyük ve canlı bir topluma sahiptir. Ve bu toplum her gün daha da büyümektedir.

Twitch 2011 yılında oluşmuştur ve oyuncuların çok olduğundan dolayı temeli oyun yayıncılığına dayanmaktadır. Twitch, yayıncılarına maddi açıdan destek sağlamaktadır.

Yayıncılık için Twitch tarafından açıklanan bazı koşulları bulunmaktadır. Hesabınızın canlı yayın ile para kazanmaya açık olması için de aynı şekilde talepleri yapmanız gerekmektedir. Belirli bir süre sonra yayın sürenize, izlenme sayınıza ve aldığınız etkileşimlere göre gelir elde etmeniz mümkün olabilmektedir.

Genel olarak bakıldığında Twitch kuralları sert ve +18 veya +18 izlenim yaratacak yayınları ve yayıncıları engellemektedir. Esasında bu sebepten dolayı kaliteli yayınlarla karşılaşmak mümkün olabilmektedir.

Discord Canlı Yayın Uygulaması

Discord Canlı Yayın Uygulaması zaten uzun süredir var olan bir uygulamada olsa son zamanlardaki oyun üstünden açılan yayınlar bu yazılımın daha da tanınır bir duruma gelmesine neden olmaktadır. Discord uygulaması ile kendinize sunucu ve özel kanallar oluşturabilirsiniz.

Discord esasında biraz daha bireysel amaçlar için tercih edilen bir uygulamadır. Aktif olarak oyunlar için kullanılsa da etrafınızdakilere bilgisayarınızın ekranını paylaşarak ders, proje ve sunum gibi değişik etkinlikler için de yararlanabilmek pek mümkün olabilmektedir.

Bigo Live Canlı Yayın Uygulaması (bigo.tv)

Bigo Live dünyada bilinen en tanınmış canlı yayın uygulamalarından birisidir. Bigo Live sunmuş olduğu kolay ara yüzü ile kullanıcı dostu yayın ortamıyla seyircilerin takdirini aldı. Bigo Live’da oyundan dansa, dil öğrenmeden yemek yapmaya kadar birçok seçenek bulunmaktadır. Bunun dışında seyirciler uygulama içi hediyeler yollayarak sevdikleri yayıncılara destek olabilmektedirler.

WatchESPN Canlı Yayın Uygulaması

watchESPN.com uygulaması paralı bir canlı yayın programıdır. Bu uygulamayı diğerlerinden ayıran en belirgin özellik bu platformun spor yayınlarını izlemek için kurulmuş olmasıdır. Belirli bir ücret karşılığında üye olup istediğiniz spor ve basketbol maçlarını izleyebilirsiniz.

Twitter Scope Canlı Yayın Uygulaması

Twitter’da canlı yayın açabilmek için Twitter Scope uygulamasını kullanmanız gerekmektedir. Twitter Scope ile önce yayınızın ön izlemenizi görebilir hazır olduğuna karar verdiğinizde yayınınızı başlatabilirsiniz. Bu yayınların maksatları tamamen bireyseldir ve varsayılan olarak herkese olacaktır. Siz isterseniz özel yayın yaparak sadece onayladığınız kişilere karşı bir canlı yayın yapabilirsiniz. Herkese açık yayın oluşturduğunuzda tüm takipçilerinize anlık bildirim gidecektir ve doğrudan canlı yayınınıza bağlanabileceklerdir. Ek olarak yayınınızı tweetlerseniz akışta da yayınınızı seyredebilirsiniz.

Instagram Live

Instagram sosyal medya kullanıcılarının en çok tercih ettiği canlı yayın uygulamalarından biridir. Instagram’da resim ve hikâye paylaşmanın yanı sıra takipçilerinize özel yayında açabilirsiniz. Instagram’da canlı yayın açabilmek için;

 • Instagram’ı telefon veya tabletinizden açın
 • Hikâye ekle bölümüne girin
 • Canlı video başlat seçeneğine tıklayın

Canlı yayın başlattığınızda takipçilerinizin tamamına yayına başladığınıza dair bildirim gidecektir. Canlı yayın yaparken sonlandırmak istediğinizde “Yayını sonlandır” seçeneğine tıklamanız yeterlidir. Bu adımın ardından sizlere canlı yayında ulaştığınız toplam kitlenin sayısal rakamı çıkacaktır. Bunun dışında isterseniz yayını açmadan önce yayın ayarlarından yayınınıza sadece seçtiğiniz kişilere düzenlemeniz mümkün olabilmektedir. Canlı yayını görmeyen takipçileriniz için yapmış olduğunuz yayını tamamlamanın ardından hikayenizde 24 saat süre boyunca paylaşabilirsiniz.

Facebook Live

Facebook Live mobil ya da masa üstü cihazınız ile Facebook uygulaması ile açılmaktadır. Facebook canlı yayınlarında bugünlerde oyuncuların çok olduğu görüntülenmektedir. Yapacağınız canlı yayınlar isterseniz sadece Facebook arkadaşlarınıza isterseniz de herkese açık bir şekilde paylaşılmaktadır. Facebook’ta canlı yayın başlatmak için;

 • Facebook uygulamasını açın ve sol üst köşede bulunan “kamera” simgesine tıklayın.
 • Sağa kaydırarak “Canlı yayın” seçeneğini bulun.
 • İsterseniz arkadaş seçimini yaparak yayınınızı sadece belirli bir kitleyle paylaşabilirsiniz.
 • Son aşamada “Canlı video başlat” sekmesine tıklayın ve yayına başlayın.

Youtube Live Streaming

Youtube Live Streaming canlı yayını uygulama dışında bilgisayar ortamında yapmaya imkân veren yazılımlardan bir tanesidir. Fakat canlı yayın açmanın bazı katı kuralları olmaktadır. Örnek olarak; onaylanmış bir telefon numarasının ve az da olsa belirli bir takipçi kitlenizin bulunmasına gerek vardır. Youtube’da canlı yayın açabilmek için,

 • Youtube’u açarak sağ üst köşede yer alan “kamera” simgesine tıklayın.
 • Telefon numaranızı doğrulamamışsanız ve ilk kez yayın yapacaksanız önce telefon numaranızı doğrulamanız gerekir.
 • Bu adımda yayın içeriğinin bölüm seçimini yapmanız gerekiyor.
 • Yayın aşamasında isterseniz yorumları kapatabilir, mikrofonu da kapatarak sadece görüntü aktarımı yapabilirsiniz.

   
Youtube Abone Hilesi 

Livestream

Livestream, diğer canlı yayın uygulamalarından farklı olan yüksek bir üyelik ücretine sahip olmasıdır. Livestream ile anlık yayınlar yapabilirsiniz. Livestream yayınları genellikle canlı etkinlikler seyahat, konser, spor gibi farklı alanlarla ilgili canlı yayınları izleyebilir ve canlı yayın açabilirsiniz.

Periscope

Periscope, Twitter’ın canlı yayın platformuna katılmasıdır. Pericope, bir videoyu bir gruba özel ya da genel olarak yayınlamanıza izin verir. Twitter, Facebook ya da diğer sosyal ağlarda yayın yapmak için bağlantıyı paylaşabilirsiniz. Diğer platformların aksine bu platformda yayın açarak para kazanmak oldukça zordur. Bu sebepten Periscope kullanıcıları siteye genellikle sohbet ve haber öğrenmek amacıyla kullanmaktadırlar.

https://www.youtube.com/watch?v=sJ_Y34Te21w

En Çok Kazandıran Canlı Yayın Uygulaması Hangisi?

Aslında bu sorunun cevabı net olarak verilemez ama yine de bir düz mantık üzerine Twitch adlı canlı yayın uygulaması sadece bu iş için tasarlanmış bir uygulama olduğu için ve çoğu kişi orada canlı yayın izlediği için orası daha çok gelir elde etmenizi sağlayabilir.

Bansız Canlı Yayın Uygulaması

Aslında bansız bir canlı yayın uygulaması bulunmamaktadır. Her uygulamadan banlanma ihtimaliniz vardır eğer ki o uygulamanın kurallarına uyarsanız elbette ki banlanmazsınız. Ancak tabii ki de banlanma ihtimalinizin en az olduğu yani en rahat kurallara sahip olan uygulama da Dlive adlı uygulama olabilir.

Mehmet Faruk

Mobildiyari.com'da başyazar ve site sorumlusu olan Mehmet Faruk, platformun her köşesinde nitelikli içerik sunmayı hedefler. Mehmet Faruk, çeşitli kategorilerde ziyaretçilere tarafsız ve gerçek bilgi sağlamayı amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu