Reklam
Teknoloji Haberleri

Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır? E-Devlet Gelir Belgesi Alma

Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır? Genellikle sosyal yardım başvuruları esnasında başvuru sahibinden talep edilen aile gelir belgesi; bankalara kredi ya da kredi kartı almak için başvuran kişiler için de gerekli olabiliyor.

Kişinin aylık kazancına ve maaşından yapılan kesintilere de yer veren aile gelir belgesi; aile bireylerinin aylık gelirlerini yani ailenin aylık toplam kazancını gösteriyor.

Ülkemizde gerek belediyeler gerekse sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları vb. kurumlar tarafından yapılan yardımlara başvuran kişilerin başvurdukları kuruma mutlaka aile gelir belgesi teslim etmeleri gerekiyor.

Kurumlar; muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olan kişilere yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, asgari ücretin 1/3’ünü aşmayanlara sosyal yardımlar yaptıklarından başvuru sahiplerinin aile gelir belgesi alarak ve başvurdukları kuruma bu belgeyi götürerek, muhtaç olduklarını kanıtlamaları gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca aile gelir belgesi nasıl alınır? sorusunu yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Aile Gelir Belgesi Nereden Alınır?

Aile gelir belgesinin nereden alınacağı, kişinin sosyal güvencesinin bulunup bulunmadığına, sosyal güvencesinin türüne göre değişebiliyor.

SSK’lı bir işte çalışan kişiler, çalıştıkları kuruma başvurarak, aile gelir belgesi alabiliyorlar.

Sigortalı bir işte çalışmayan kişiler ise ikametgahlarının bulunduğu yerdeki SGK il ya da ilçe müdürlüklerine giderek, gelirsizlik belgesi alabiliyorlar.

Bağkur’lu olan kişiler ise gelir belgesi olarak, işyerlerine ait olan vergi levhasını kullanabiliyorlar.

Memurlar ve emekli vatandaşlar; e-devlet üzerinden maaş bordrosu çıkartarak, maaş bordrolarını gelir belgesi olarak, başvurdukları kuruma teslim edebiliyorlar.

Gebelik Yardımı Parası Nasıl Alınır? 

Aile Gelir Belgesi E-Devlet Üzerinden Nasıl Alınır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi memurlar ve emekliler; maaş bordrolarını yani aile gelir belgelerini herhangi bir yere gitmeden e-devlet üzerinden kolaylıkla çıkarabiliyorlar.

E-devlet üzerinden memurların ya da emekli vatandaşların nasıl aile gelir belgesi alabileceklerini ise aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • Öncelikle https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ linkini tıklayın.
  • Ardından TC kimlik no ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
  • Daha sonra arama kutucuğuna Hazine ve Maliye Bakanlığı yazın.
  • Karşınıza çıkan sayfada işlem ekranından ‘Maaş Bordrosu’ seçeneğine tıklayın.
  • Son olarak da belgeyi yazdırın.

SSK’lı bir işte çalışıyorsanız; e-devlet üzerinden gelir belgesi alamayacağınız için bu belgeyi almak için çalıştığınız kuruma başvurmalısınız.

Emekli Gelir Belgesi Nasıl Alınır?

Emekli vatandaşlar; tıpkı memurlar gibi maaş bordrolarını aile gelir belgesi olarak, kullanabiliyorlar.

Bu yüzden de gelir belgelerini e-devlet üzerinden TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri sayesinde indirebiliyorlar.

Henüz e-devlet şifresiniz yoksa şifrenizi size en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz.

SGK Gelirsizlik Belgesi Nasıl Alınır?

Sosyal güvencesi mevcut olmayan vatandaşlar; gelir belgesi yerine gelirsizlik belgesi alabiliyorlar.

Özellikle sosyal yardımlara başvurmayı düşünen kişilerden talep edilen gelirsizlik belgesi; kişinin herhangi bir düzenli işinin ve gelirinin olmadığını gösteren belgeyi ifade ediyor.

Vatandaşlar; SGK gelirsizlik belgesini SGK il ya da ilçe müdürlüklerine bizzat başvurarak, alabiliyorlar.

E-devlet üzerinden de gelirsizlik belgesi alınabiliyor.

SGK gelirsizlik belgesini e-devlet üzerinden indirmek için hemen https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu?barkodlu=BelgeOlustur linkini tıklayabilirsiniz.

Ek Gelir Belgesi Nasıl Alınır?

Bankalara kredi çekmek için başvuran kişiler, kimi zaman daha yüksek rakamlarda kredi çekebilmek için ek gelir belgesi göstermek isteyebiliyorlar.

Ek gelir belgesinin nasıl alınacağı ise kişinin neyi ek gelir olarak göstereceğine göre değişiklik gösterebiliyor.

Örneğin; kira geliri olan ve hesabına aylık düzenli kira geliri yatırılan kişiler; kira kontratını ya da kiranın banka hesaplarına yatırıldığını gösteren dekontu ek gelir belgesi olarak kullanabiliyorlar.

Üzerine kayıtlı ticari aracı olan kişilerin ise ruhsat fotokopisi göstermeleri yeterli olabiliyor.

Kişinin ek gelir olarak gösterdiği tüm gayrimenkullerin ya da mülklerin de kendi üzerine kayıtlı olması gerekiyor.

Gelir Belgesi Ne İşe Yarar?

Kişinin ve ailenin aylık kazancını gösteren gelir belgesi, kredi ya da kredi kartına başvuran kişilerden talep ediliyor. Bankalar; gelir belgesini ve ek gelir belgelerini inceledikten sonra kişiye verebilecekleri maksimum kredi ve kredi kartı limitini belirliyorlar.

Gelir belgesi; kredi ya da kredi kartı başvurularının yanı sıra birçok bankacılık işlemi için de zaruri olabiliyor.

Ülkemizde muhtaç kişilere para yardımı, gıda yardımı, yakacak yardımı, kira yardımı, kırtasiye yardımı, sosyal destek kartı yardımı vb. yardımlar yapan belediyeler, kaymakamlıklar, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları vb. kurumlar da ihtiyaç sahiplerinden gelir belgesi talep ediyor.

Başvuru sahiplerinin teslim ettikleri gelir belgelerine göre acil yardım edilmesi gereken kişileri ve haneleri tespit ediyorlar.

Ülkemizde işsiz ve muhtaç kişilerin SGK’dan aldıkları gelirsizlik belgesi ve muhtarlıktan alabilecekleri fakirlik belgesi; yardımlardan öncelikli olarak faydalanabilmelerini sağlıyor.

Sigortalı olarak çalışan kişiler ise hane halkı kişi başı aylık ortalama kazançları, asgari ücretin 1/3’ünü aşmadığı takdirde yani muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmaları halinde sosyal yardımlar alabiliyorlar.

Yani sosyal yardımlara başvuran kişilerin muhtaç olduklarını kanıtlamaları noktasında aile gelir belgesi, oldukça önem arz ediyor.

Bu yazımızda Aile Gelir Belgesi nasıl alınır? Gelirsizlik belgesi nereden alınır? vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

YouTube video

Serbest Meslek Gelir Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Siz de gelir belgesi sorgusu yapmak ya da gelir belgesi almak istiyorsanız ancak serbest meslek erbabı olduğunuz için nasıl alırım diye merak ediyorsanız yapmanız gereken işlem diğer meslekler ile aynı yani bu yazımızda anlattığımız adımları takip ederek siz de gelir belgenizi alabilir ya da sorgulayabilirsiniz.

Gelir Belgesi Belediyeden Alınır Mı?

Eğer ki gelir belgesi almak istiyorsanız ya da aile gelir sorgusu yapmak istiyorsanız ancak bu işlemi E-Devlet üzerinden yapamadıysanız ve başka nereden alırım diye düşünüyorsanız diğer bir yer de SGK binalarıdır.

Mehmet Faruk

Mobildiyari.com'da başyazar ve site sorumlusu olan Mehmet Faruk, platformun her köşesinde nitelikli içerik sunmayı hedefler. Mehmet Faruk, çeşitli kategorilerde ziyaretçilere tarafsız ve gerçek bilgi sağlamayı amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu