Reklam
Vodafone Bedava İnternetTeknoloji Haberleri

Vodafone PUK ve PIN Kodu Öğrenme, Kaldırma ve Değiştirme

Vodafone PUK ve PIN Kodu Öğrenme, Kaldırma ve Değiştirme; Vodafone PUK ve PIN Kodu Öğrenme, Kaldırma ve Değiştirme; cep telefon kullananlar etkin olan hatlar üzerinde her türlü işlemi yapabilmektedirler. Mobil hat kullanıcıları kapanmayan hatlarını üzerlerini tanımlatıp, istedikleri gibi sınırsız bir şekilde kullanabilirler.

Sizin adınıza tanımlanan mobil hattınızda PIN ve PUK kodları bulunmaktadır. PIN ve PUK kodları üst üste 3 kere hatalı giriş yapılması ile giriş hakkı engellenir. Ve mobil hattınız kullanıma kısıtlanır. Vodafone hatlı telefonunuzda, giriş için kullanılan PIN ve PUK kodlarını hatırlamıyorsanız, SIM kartınızın bloke olması gibi sorunlar karşınıza çıkabilir.

Vodafone PIN Kodu Nedir?

PIN kodu, GSM operatörleri tarafından hat kullanıcılarına hatlarını aktive etmek için SIM kartı ile teslim edilmektedir. Gizlilik ilkesi içinde yapılmasının amacı hat kullanıcısının güvenliğidir. PIN kodu SIM kartlara atanmış güvenlik adımıdır. Mobil hattınızın kullanıma açılabilmesi için PIN kodunun girilmesi gerekmektedir. Vodafone PIN kodu, telefon hattınız için aldığınız SIM kartınıza uygulamış olduğunuz 4 haneli koddur. PIN kodunu telefonunuzun ayarlar menüsünden istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Bu kodun unutulması halinde hattın tekrar kullanıma açılabilmesi için, PUK koduna ihtiyaç duyulmaktadır.

Vodafone Net Müşteri Hizmetleri 

Vodafone PIN 1 ve PIN 2 Kodu Arasında Ne Fark Vardır?

Mobil hat kullanıcıları PIN 1 ve PIN 2 kodlarını karıştırmaktadırlar. Vodafone PIN 1 kodu telefonunuzu açarken giriş herkes tarafından kullanılan şifre diye girilen koddur. PIN 2 kodu ise telefonunuzun bazı ayarlarını yapabilmeniz için kullanılan bir koddur. PIN 1 kodunun unutulması durumunda PUK 1 koduna, PIN 2 kodunun unutulması durumunda ise PUK 2 koduna gerek duyulmaktadır.

Vodafone’da PIN Kodu’nu Değiştirme ve Kaldırma

Vodafone PIN kodunu değiştirmek veya kaldırmak istiyorsanız telefonunuzun Ayarlar menüsüne girmelisiniz. Ayarlar menüsünden PIN kodu bölümüne girmelisiniz. PIN kodunu değiştirmek veya kaldırmak için PIN koduna ihtiyacınız vardır. Şayet PIN kodunu unuttuysanız, değiştirme veya kaldırma işlemenizi gerçekleştiremezsiniz. Vodafone PIN kodunu değiştirmek için telefonunuzun arama bölümüne şu bilgileri girerek PIN 1 ve PIN 2 kodlarınızı değiştirebilirsiniz.

  • PIN 1 kodunu değiştirmek için **04eski PIN*yeni PIN-yeni PIN#tuşlarına basmanız gerekiyor.
  • PIN 2 kodunu değiştirmek için **042eski PIN2-yeni PIN2-yeni PIN 2#tuşlarını girmeniz gerekir.

Vodafone PIN Kodumu Unuttum Ne Yapabilirim?

Vodafone PIN kodunuzu hatırlamıyorsanız, kaygılanmanıza gerek yok. Vodafone, PIN 1 ve PIN 2 kodunun blokesini iptal etmek için çözüm yolları sunuyor. PIN kodlarınız bloke olduysa, blokeyi kaldırmak için telefonunuzun arama bölümünde aşağıdaki tuşlamaları yapmalısınız.

  • PIN 1 blokesini kaldırmak için **05**PUK 1*yeni PIN*yeni PIN#
  • PIN 2 blokesini kaldırmak için **052*PUK 2-yeni PIN2*yeni PIN2# basarak blokesini kolaylıkla kaldırabilirsiniz.

Kullandığınız telefonda 3 kere hatalı PIN girerseniz bir daha PIN kodu girişi yapamazsınız. Telefonunuza yaptığınız 3 hatalı girişin ardından sizden PUK kodu istenir. Peki PUK kodu nedir?

Vodafone PUK Kodu Nedir?

PUK kodu, PIN kodu unutulduğu zaman bilinmesi gereken koddur. PUK kodu 8 haneden oluşmaktadır ve PIN kodu 3 kere üst üste yanlış girildiğinde PUK kodu girmeniz istenir. PUK kodunun 10 kere hatalı olarak girerseniz, SIM kartınız bloke olur ve hat tamamen kullanılamaz hale gelir.

PUK kodları hatlara özel şifrelerdir ve aboneler hatlarını ilk aldıklarında hattın beraberinde gelen kartta PUK kodu yer almaktadır.

Vodafone Puk Kodu Öğrenme

Vodafone PUK kodu, telefonumuza giriş için SIM kartı açılırken, kullandığımız PIN kodunun bloke olması durumunda gerekli olan bir güvenlik kodudur. Eğer 3 kere PIN kodunu hatalı giriş yapılırsa bu durumda güvenlik amacı ile PUK kodu devreye girer. PUK kodu hat kullanıcılarına hattı satın aldıkları zamanda hat ile birlikte kullanıcılara verilmektedir.

Vodafone hatlı telefonunuzda, PIN kodunu 3 kere yanlış girerek hattınız bloke olduysa PUK kodunuzu bulmanız gerekiyor. Vodafone’da PUK kodunu öğrenmenin çeşitli yolları var. Gelin bunlara beraber bir göz atalım;

Telefonunuz kapalı olduğundan dolayı bilgisayardan Vodafone Yanımda Online İşlemler sayfasına giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra “Ayarlarım” bölümünden “Hat Ayarlarım” bölümüne giriş yaparak, PUK kodunuzu öğrenebilirsiniz.

Vodafone Yanımda Online İşlemler Sayfasına giriş yapamıyorsanız, hattınız kapalı olduğundan dolayı farklı bir Vodafone hat kullanıcısının cep telefonundan 7000’ arayarak müşteri hizmetlerinden PUK kodunuzu talep edebilirsiniz.

Vodafone PUK Kodu Bloke Olursa Ne Yapmalı?

Cep telefonu kullanıcılarının PUK kodu ile ilgili yapılan hatalar arasında, PUK kodu blokeyi kaldırma işlemini yaparken SIM kartı bloke etmektir. PUK kodu blokesiyle karşılaşıldığı zaman yani 10 kere yanlış PUK kodu girişi yapıldığı zaman Vodafone bayisine gidip yeni bir SIM kart almanız gerekmektedir.

YouTube video

Vodafone PUK ve PIN Kodu Öğrenme, Kaldırma ve Değiştirme Müşteri Hizmetleri

Vodafone PUK ve PIN Kodu Öğrenme, Kaldırma ve Değiştirme konusunda en kısa yollardan birisi de direkt olarak başka bir cihazdan Vodafone müşteri hizmetlerini aramak olacaktır ya da diğer bir alternatif olarak en yakın Vodafone bayisine gidip de öğrenebilirsiniz.

Vodafone PUK ve PIN Kodu Öğrenme, Kaldırma ve Değiştirme Bloke Çözme Nasıl Yapılır?

Eğer ki telefonunuzun PUK ya da PIN kodunu unuttuysanız ve cihazınız artık kilitlenmiş ise en yakın Vodafone bayisine gidin orada PUK ya da PIN kodunuzu kırıp cihazınızı açacaklar sonrasında da orada PUK ya da PIN kodunuzu kaldırmak istediğinizi belirtin ve onlar bu işlemi hemen halledeceklerdir.

Mehmet Faruk

Mobildiyari.com'da başyazar ve site sorumlusu olan Mehmet Faruk, platformun her köşesinde nitelikli içerik sunmayı hedefler. Mehmet Faruk, çeşitli kategorilerde ziyaretçilere tarafsız ve gerçek bilgi sağlamayı amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu