Reklam
Teknoloji Haberleri

Superonline Altyapı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Günümüz teknolojisi ile dünyada bilinen en hızlı ve sorunsuz internet bağlantısı fiber internet hizmetleridir. Ülkemizde tamamen yaygınlaşmadığından dolayı, fiber internet bağlatmak isteyenlerin bölgelerinde altyapı sorgulaması yapması gerekmektedir. Superonline internet teknolojilerinden internet alacak olan kullanıcıların da Turkcell Superonline altyapı sorgulama yapması gerekir. Fiber internet altyapı sorulama, bulunduğunuz il, ilçe mahalle sokak gibi adres bilgilerinizin bulunduğu bölgede fiber altyapısı olup olmadığının kontrol edilmesidir.

Superonline internet ile ne elde edersiniz?

Superonline internet ile dünyanın en hızlı internet bağlantısı olan fiber internet bağlantısına sahip olabilirsiniz. Bu sayede download (indirme) ve upload (yükleme) hızlarınız çok yüksek ve kesintisiz olur. Bu da izleyeceğiniz filmleri, videoları; dinleyeceğiniz müzikleri kesintisiz ve en yüksek kalitede kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Superonline internet altyapı sorgulama nasıl yapılır?

Fiber internet altyapı sorgulama için Turkcell Superonline web sitesine giriş yaparak fiber internet altyapı sorgulama sayfasına girmeniz gerekecek. Daha sonra aşağıdaki sıralamayı takip ederek internet altyapı sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Superonline internet Alt Yapı Sayfası:Tıkla!
Kontrol Tarihi:29 Eylül 2023

Sorgulama sayfasına girdiğiniz zaman sizden adres bilgileriniz istenecektir. Bunlar: il, ilçe, mahalle, sokak/cadde bina numarasıdır.

Daha sonra sorgula butonuna tıklayarak, bulunduğunuz bölgede fiber internet bağlantısı olup olmadığını rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Bulunduğunuz bölgede Superonline fiber altyapı yoksa

İnternet altyapı sorgulama sonrası bulunduğunuz bölgede fiber altyapı yoksa, yine de Superonline internet başvurusu yapabilirsiniz. Fiber altyapı bulunduğunuz bölgeye gelene kadar ADSL internet bağlantısı ile internet erişimi alabilirsiniz.

İnternet bağlantısı türleri nelerdir?

Fiber İnternet nedir?

Fiber optik kablolarla sağlanan fiber internet geniş bant (aynı zamanda fiber geniş bant olarak da bilinir), geleneksel kablo veya DSL’den önemli ölçüde daha hızlı internet hızları sağlayabilir. Ayrıca diğer internet bağlantı türlerine göre daha güvenilirdir: Bakır tel kabloların aksine fiber optik kablolar, uzun mesafelerde veri iletirken bozulmaz. 

Peki neden her yerde fiber internet yok? Coğrafi konum hala önemli bir kısıtlamadır. 

Fiber internetin artıları nelerdir

 • Birçok fiber internet planı 1.000 Mbps hız sunar.
 • Güçlü sinyal ve sınırlı girişim, fiberi inanılmaz derecede güvenilir kılar.
 • Fiber optik hatlar oldukça güvenlidir.

Fiber internetin eksileri nelerdir?

 • Çoğu bölgede mevcut değildir.
 • Daha yavaş internet hızına sahip planlardan ortalama olarak daha pahalıdır.
 • Çoğu insanın ihtiyaç duyduğundan daha hızlı olduğundan daha fazla ödeme yapmak gereksiz olabilir.

Kablolu İnternet nedir?

Popüler bir geniş bant internet türü olan kablo bağlantısı, kablolu televizyon altyapılarını kullanarak yüksek hızlı internet sunar; bu da kablolu TV’si olan (veya sahip olabilecek) herkesin kullanımına olanak sağlar. Yaygın kullanılabilirliği ve hızı nedeniyle kablolu internet en popüler bağlantı türlerinden biridir. Kablolu internet planları genellikle 100 Mbps’yi aşan indirme hızları sunar; bu da çoğu ihtiyaç için fazlasıyla yeterlidir.

Kablolu internet son derece güvenilir olmasına rağmen aşırı hava koşullarında bile ağ tıkandığında yavaşlayabilir. Bu, günün daha fazla insanın internete eriştiği zamanlarda, örneğin komşularınızın oturup dizi veya film izlemek için oturduğu akşam saatlerinde bir sorun olma olasılığı daha yüksektir.

Kablolu internet bağlantısı artıları nelerdir?

 • Uygun fiyatlarla yüksek bağlantı hızlar sunar.
 • Kablosuz internetten daha güvenilirdir.
 • Kablolu yayın hizmetleriyle paket oluşturduğunuzda planlardan tasarruf edebilirsiniz.

Kablolu internet bağlantısı eksileri nelerdir?

 • Sıkışık ağlar daha düşük hızlara neden olabilir.
 • Planlarda gizli ücretler olabilir, bu nedenle sözleşmenizi ayrıntılı okuyun.

5G Ev interneti nedir?

Beşinci Nesil veya “5G”, evinizde internet sinyali almak için alıcı kullanan bir kablosuz internet şeklidir. 5G mobil planlarının aksine, bunun sabit bir konumu vardır; yani evin dışındayken interneti kullanamazsınız. Mevcut 5G sağlayıcıları uygun fiyatlarla çeşitli hızlar sunmaktadır.

Ancak 5G’nin popülaritesini sınırlayan önemli bir kısıtlama var: Yalnızca belirli bölgelerde mevcut ve bu noktada çoğunlukla büyük şehirler yer alıyor. Ayrıca sınırlı sağlayıcılar vardır ve kablosuz internet, kablolu internetten daha az güvenilirdir. Adil olmak gerekirse 5G hala oldukça güvenilir.

5G ev interneti artıları nelerdir?

 • Popüler mobil planlar aracılığıyla kullanılabilir.
 • Rekabetçi fiyatlarla yüksek hızlar mevcuttur.
 • Geniş bir ağ kapasitesi vardır.

5G ev interneti eksileri nelerdir?

 • Erişim genişlese de 5G çoğunlukla büyük şehirlerle sınırlıdır.
 • Hacklenme riski daha yüksektir.
 • Yalnızca birkaç sağlayıcı aracılığıyla kullanılabilir.

DSL İnternet nedir?

Kabloya benzer şekilde Dijital Abone Hattı veya “DSL” internet, telefon hatları üzerinden çalışan bir geniş bant türüdür. Bu, onu iyi bir telefon hattı ağının bulunduğu daha kırsal bölgelerdeki insanlar için çekici bir seçenek haline getiriyor. Ve çevirmeli bağlantı servislerinin aksine, sabit hattı ve interneti aynı anda kullanabilirsiniz.

DSL’in dezavantajı diğer bağlantı türlerine göre nispeten daha yavaş olmasıdır. 

Artıları

 • Veri sınırı yok.
 • Bütçe dostu fiyatlar var.
 • Fiziksel kablolar güvenilir ve emniyetlidir.

Eksileri

 • Diğer birçok internet hizmeti türünden daha yavaştır.
 • Eski kablolar daha az güvenilir olabilir.

Uydu interneti nedir?

Uydu sinyalini almak için çanak kullanan bir tür kablosuz internet hizmetidir. Hız ve güvenilirlik açısından fiber gibi bağlantı türleriyle rekabet edemese de uydu, kırsal bir bölgede veya fiziksel kablo hatlarıyla bağlantısı olmayan bir yerde yaşayan herkes için mükemmel bir seçenek olmaya devam ediyor.

Çoğu durumda uydunun, benzer bir kablo, DSL, 5G veya fiber planıyla aynı internet hızını alması için daha fazla ödeme yapmanız gerekebilir. 100 Mbps’den fazlasına mı ihtiyacınız var? Uydu muhtemelen size göre değil.

Uydu interneti artıları nedir?

 • Kırsal alanlar için çevirmeli bağlantıya göre büyük bir gelişme

Eksileri

 • Daha yüksek fiyatlarla sınırlı hız
 • Daha az güvenilir
 • Çoğu planın veri sınırları vardır

Dikkatinizi Çekebilir:

Mehmet Faruk

Mobildiyari.com'da başyazar ve site sorumlusu olan Mehmet Faruk, platformun her köşesinde nitelikli içerik sunmayı hedefler. Mehmet Faruk, çeşitli kategorilerde ziyaretçilere tarafsız ve gerçek bilgi sağlamayı amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu