Reklam
Teknoloji Haberleri

Youtube Reklam Engelleyici Nedir? Nasıl Yapılır?

YouTube, video izlerken reklamların yayınlanmasına izin verir ve reklamlar kısadan uzuna kadar değişebilir. Neyse ki izleyicileri ve gizlilik ihlallerini uzak tutmak için bir VPN, YouTube reklam engelleyici ve diğer yöntemleri kullanarak YouTube reklamlarını engelleme lüksüne sahip olabilirsiniz.

YouTube, en büyük video paylaşım platformu olarak hüküm sürüyor ve birçok YouTuber, video yayınlayarak ve reklam yayınlayarak burada para kazanıyor. Bazı reklamlar atlanabilirken bazıları 15 ila 20 saniye sürer. YouTube’da reklamları nasıl engelleyeceğinizi öğrendikten sonra bu videolar daha az rahatsızlık verici hale gelecektir.

YouTube reklamlarını bir YouTube reklam engelleme yöntemi ile engellemeyi deneyebilirsiniz, ancak YouTube bu uygulamaların çoğuna karşı koyma konusunda gayretlidir. Neyse ki başka bir yol daha var: Moğolistan, Moldova ve Arnavutluk gibi reklamların yayınlanmadığı ülkelerdeki VPN sunucularına bağlanmak. Reklam engelleyici bir VPN ile her iki dünyanın da en iyilerinden yararlanabilir ve reklamları daha da etkili bir şekilde engelleyebilirsiniz.

Youtube Reklam Engelleyici Yöntemler ve VPN’ler ve Uygulamalar

YouTube

Ele alacağımız tüm VPN’ler aynı zamanda en iyi VPN sağlayıcıları listelerinde de bulunmaktadır. Son derece güvenilirdirler ve çevrimiçi gizliliğinizi korurlar ve reklamsız bir deneyimi garanti ederler. Tüm ayrıntılar için okumaya devam edin.

YouTube Reklamları: Nasıl Farklılaşırlar?

YouTube kanalları reklamları üç biçimde yayınlayabilir. En yaygın tür, izleyicilerin beş saniye sonra atlamasına olanak tanıyan atlanabilir video reklamlardır. Atlanamayan reklamlar, konumunuza bağlı olarak 15 ila 20 saniye sürer. Son olarak bumper reklamlar, videodan önce oynatılan altı saniyelik reklamlardır. Özellikle, bir videoyu izlemeden önce oynatılan iki bumper reklamla karşılaşabilirsiniz.

Hem atlanabilir hem de atlanamayan reklamlar, para kazanılan bir videonun öncesinde, sırasında ve sonrasında yayınlanabilir. Bunlar sırasıyla videodan önce gösterilen reklamlar, videonun ortasında gösterilen reklamlar ve videodan sonra gösterilen reklamlar olarak adlandırılır. Uygun canlı yayınlarda videodan önce ve videonun ortasında gösterilen reklamlar yayınlanabilir. Ek olarak, masaüstü izleyiciler için canlı yayınlarda içeriğin yanında veya üzerinde yayınlanan görüntülü ve yer paylaşımlı reklamlar görünebilir.

Uzun videoları izlerken birden fazla videonun ortasında gösterilen reklamlarla karşılaşabilirsiniz; videonun genişleyen uzunluğu göreceğiniz potansiyel sayıyı artırır. Bunlar üç formattan herhangi birinde olabilir.

Youtube Reklam Engelleyici VPN Nasıl Kullanılır? VPN ile Reklam Nasıl Engellenir?

YouTube reklamlarına karşı en iyi çözüm bir VPN sunucusuna bağlanmaktır. ExpressVPN en uygun seçimdir, ancak isterseniz aşağıdaki adımları diğer VPN’lerle de kullanabilirsiniz.

1. Kayıt Olun veya Giriş Yapın

ExpressVPN web sitesine gidin ve bir hesaba kaydolun. Daha sonra bir abonelik satın alın ve indirme sayfasına ulaşana kadar talimatları izleyin.

2. ExpressVPN’i indirin

Tercih ettiğiniz platforma uygun ExpressVPN’i indirin ve uygulamayı yükleyin. Giriş ekranına ulaştığınızda kimlik bilgilerinizi girin.

3. Bir Sunucuya Bağlan

ExpressVPN istemcisinde reklamsız konumlardan (Arnavutluk, Moldova veya Moğolistan) birini arayın. Birini seçtikten sonra bağlanmak için büyük güç düğmesine tıklayın. Artık YouTube videolarını reklamları atlamadan veya 15 ila 20 saniyelik atlanamayan reklamlara katlanmadan izleyebilirsiniz.

NOT: Farklı VPN’lerin farklı ülkelerde sunucu konumları olabilir, bu nedenle satın almadan önce sunucu konumlarını kontrol etmelisiniz. ExpressVPN ve Surfshark’ın önerdiğimiz konumların üçünde de sunucuları vardır (bunlar yine Moldova, Moğolistan ve Arnavutluk’tur). NordVPN’in Moldova ve Arnavut sunucuları vardır ve Moğol IP adresleri sağlamaz.

Reklam Engelleyici ile Youtube Reklamlarını Engelleme

Avrupa veya Asya’da bağlanırken internet bağlantınız çok yavaşsa bunun yerine reklam engelleyicili bir VPN kullanabilirsiniz. NordVPN’in tehdit koruma özelliği, bir VPN sunucusuna bağlanmadan bile çalışır. Aşağıdan nasıl etkinleştireceğinizi öğrenebilirsiniz.

1. NordVPN Aboneliği satın alın

NordVPN resmi web sitesini ziyaret edin ve herhangi bir NordVPN aboneliği satın almaya devam edin. Bir hesaba kaydolun ve indirme sayfasına gitmeden önce hesabı doğrulayın.

2. İstemciyi İndirin

İşletim sisteminize uygun istemciyi indirin. VPN’yi yükleyin ve hesap bilgilerinizle giriş yapın.

3. Tehdit Korumasını Etkinleştir

NordVPN PC uygulamasının ana arayüzündeki kalkan simgesine tıklayın ve “tehdit korumasını” açın. Artık YouTube içeriğinin keyfini reklamsız çıkarabilirsiniz.

Not: NordVPN’in tehdit koruma özelliği, bir VPN sunucusuna bağlanmadan reklamları engelleyebilir ancak bu, benzer işlevlere sahip diğer VPN’ler için geçerli olmayabilir. Ağ hızlarını düşürmeden korumayı seviyorsanız NordVPN’i kesinlikle öneririz. 

En İyi VPN ile YouTube Reklam Engelleme Seçenekleri

Bazı VPN’ler YouTube reklam engelleyici özelliği bakımından diğerlerinden daha iyidir. Satın almadan önce ihtiyaçlarınıza en uygun sağlayıcıyı araştırıp seçmek daha güvenlidir. Kapsamlı testleri tamamlanan en iyi VPN’ler için önerilerimizi burada bulabilirsiniz.

1. ExpressVPN

Artıları:
 • Birden fazla reklamsız ülke
 • Kayıt tutmayan gizlilik politikası
 • Etkileyici hızlar
Eksileri:
 • Yerleşik reklam engelleyici yok

ExpressVPN, birçok sunucu konumu sayesinde YouTube videolarındaki reklamları engellemek için en etkili VPN’dir. Moğolistan, Arnavutluk, Myanmar ve Moldova’da hiçbir reklamı olmayan sunucuları var. Her sunucuyu test edebilir ve YouTube izlemek için en hızlı reklamsız ülkenin hangisi olduğunu görebilirsiniz.

Ek olarak ExpressVPN inanılmaz yüksek hızlar sağlar. Lightway protokolü ve güçlü sunucuları sayesinde video izlerken herhangi bir gecikme veya takılma yaşanmaz. Ancak ExpressVPN’in yerleşik bir reklam engelleyiciye sahip olmadığını, dolayısıyla banner reklamlar gibi belirli reklamları engellemeyebileceğini unutmayın. 

2. NordVPN

30 günlük cömert bir geri ödeme süresiyle korunan uygun fiyatlı planlarını göz önünde bulundurun.

Artıları:
 • İnanılmaz ortalama hızlar
 • Tehdit koruma protokolü
 • Uygun fiyatlı uzun vadeli planlar
Eksileri:
 • Daha az reklamsız ülke
 • Mobil cihazlar için VPN bağlantısı gerekli

NordVPN, esas olarak “tehdit koruması” özelliği nedeniyle YouTube reklam engelleme özelliği bakımından VPN’ler listemizde ikinci sırada yer alır. Tehdit koruması, reklamları etkili bir şekilde kaldırır ve VPN bağlantısı olmasa bile çalışır. NordVPN’in sunucu listesi Myanmar veya Moğolistan’ı içermese de Arnavutluk ve Moldova’daki sunuculara bağlanabilirsiniz.

Hız testlerimiz NordVPN’in sektördeki en yüksek hızlara ve çok düşük gecikme süresine sahip olduğunu gösteriyor, bu da onu canlı yayınlar için iyi bir seçim haline getiriyor. NordVPN aynı zamanda ExpressVPN’den daha ekonomiktir ancak tasarrufların tamamını görmek için iki yıllık plana kaydolmanız gerekir.

3. Surfshark

Surfshark ile sınırsız eşzamanlı bağlantıya erişebilirsiniz.

Artıları:
 • Sınırsız bağlantı
 • Uygun fiyatlı planlar
 • CleanWeb 2.0 uzantısı
Eksileri:
 • CleanWeb 2.0 yalnızca tarayıcıdır

Surfshark’ın CleanWeb adında bir reklam engelleyicisi vardır ve tarayıcı uzantısı, CleanWeb 2.0 adlı geliştirilmiş bir sürümle birlikte gelir. Bunu Moğolistan, Arnavutluk, Myanmar ve Moldova’daki sunucularla birleştirirseniz, reklamları durdurmanın birçok yolunu sunar.

Bu VPN’in en büyük özelliği, uygun bir maliyetle sınırsız eşzamanlı bağlantı sunmasıdır. Ayrıca ekstra güvenlik için bağlantınızı iki VPN sunucusu üzerinden gönderen double VPN gibi birçok gelişmiş güvenlik özelliğiyle birlikte gelir.

Surfshark diğerleri kadar hızlı değil ve daha fazla gecikme süresine sahip ancak yine de güçlü bir seçim olmaya devam ediyor. Önemli gecikme artışları veya takılmalar olmadan videoları izleyebilirsiniz. Surfshark, özellikle genişletilmiş planları ile başka bir uygun fiyatlı premium VPN’dir. 

YouTube Reklamlarını Engellemek için Diğer Etkili Yollar

YouTube reklamlarını bir VPN ve/veya yerleşik reklam engelleyici kullanarak engelleyebilirsiniz ancak başka çözümler de mevcuttur. İnternet bağlantınız zayıfsa veya bir VPN planı için ödeme yapmak istemiyorsanız bunları deneyin. 

1. YouTube Reklam Engelleyici: Android ve iOS

Android veya iOS için bir YouTube reklam engelleyici alarak reklamları kaldırabilirsiniz. AdLock, Luna ve AdGuard iyi genel reklam engelleyici uygulamalardır. Ancak mobil cihazlarda gerçek bir reklamsız YouTube deneyimi için YouTube uygulamalarının SkyTube, NewPipe ve LibreTube gibi reklamları kaldıracak şekilde modifiye edilmesini sağlamak en iyisidir.

2. YouTube Premium Aboneliği

Doğal olarak YouTube’un reklamları kaldırmak için önerdiği çözüm YouTube Premium aboneliği satın almaktır. Sinir bozucu YouTube reklamlarını kaldırmanın yanı sıra, ücretsiz bir YouTube Müzik aboneliğiyle birlikte gelir. 

3. Reklamsız Tarayıcıları Kullanın

Brave veya Mozilla Firefox gibi reklamsız bir web tarayıcısı reklamları engelleyebilir. Bu tarayıcılar, reklamları engellemek için ekstra uzantılara ihtiyaç duymadığından sisteminizi daha hafif tutar ve daha az kaynak gerektirir. Deneyimi bozan gecikmeler, takılmalar ve reklamlar olmadan videoları kolayca izleyebilirsiniz. 

4. YouTube Videolarını İndirin

Bir YouTube videosunu indirmek, reklamların görünme olasılığını ortadan kaldırır ancak cihazınızda yeterli alana ihtiyacınız olacaktır. Kenya, Malezya ve Tayland gibi bazı ülkelerde YouTube, kullanıcıların mobil cihazlara video indirmesine olanak tanır. Premium kullanıcılar ayrıca videoları mobil cihazlara da indirebilir. Bunu test etmek için YouTube Premium’u bir ay boyunca ücretsiz deneyebilir ve ücret alınmadan iptal edebilirsiniz.

Masaüstü kullanıcıları, YouTube’dan MP4’e dönüştürme araçlarını ve web sitelerini kullanabilir. Video indirmek için güvenilir ve kötü amaçlı yazılım içermeyen seçenekler olarak Online Video Converter, Wave.video ve 10downloader.com’u öneriyoruz.

Son Düşünceler: YouTube Reklamlarını Devre Dışı Bırakın

Yayın platformu reklam geliri üretimini korumak için çok çalıştığından, bir VPN veya güvenilir bir reklam engelleyici olmadan YouTube reklamlarını engellemek zordur. Neyse ki ExpressVPN, NordVPN ve Surfshark gibi VPN’leri kullanarak YouTube reklamlarını engelleyebilirsiniz.

Diğer yöntemleri tercih eden kullanıcılar, değiştirilmiş YouTube uygulamalarını, reklam engelleyici uzantılarını, reklamsız tarayıcıları veya video indirmeyi deneyebilir. Elbette biraz para harcamak istiyorsanız YouTube Premium’u da alabilirsiniz.

Reklamları engellemek için başka hangi VPN’leri veya tarayıcı uzantılarını kaçırdık? Kaçırdığımız başka modlanmış YouTube uygulamaları var mı? Yorumlar bölümünde bize bildirin. 

mobidiyari.com bağlantısıyla ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Mehmet Faruk

Mobildiyari.com'da başyazar ve site sorumlusu olan Mehmet Faruk, platformun her köşesinde nitelikli içerik sunmayı hedefler. Mehmet Faruk, çeşitli kategorilerde ziyaretçilere tarafsız ve gerçek bilgi sağlamayı amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu