Reklam
Turkcell Bedava İnternet

Turkcell Taahhüt Cayma Bedeli Sorgulama ve Hesaplama

Turkcell Taahhüt Cayma Bedeli Sorgulama ve Hesaplama 2023; Uygun fiyatlı tarife ve paketleri ile adından sıkça söz ettiren GSM operatörlerinden biri olan Turkcell; belirli bir süreliğine aynı tarifeye üye kalacağına sözleşme ile söz veren kişilere indirimli fiyatlardan faydalanabilme imkanı sunuyor.

Turkcell faturalı hatta abone olan müşteriler; taahhüt verdikleri takdirde kampanya dahilindeki tarifelere son derece ekonomik fiyatlara abone olabiliyorlar.

Turkcell müşteri puanı yüksek olan kişiler; aynı zamanda faturalarına ek akıllı telefon, tablet vb. cihazları da satın alabiliyorlar.

Bununla birlikte taahhüt vererek, abone olduğu tarife ve paketten sözleşme süresi dolmadan ayrılan kişilerin ise taahhüt cayma bedeli ödemeleri gerekiyor.

Bu yazımızda Turkcell aboneleri tarafından sıklıkla merak edilen ‘Turkcell taahhüt cayma bedeli sorgulama ve hesaplama’ nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak en çok merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Taahhüt Cayma Bedeli Nedir?

GSM operatörlerinden ya da diğer şirketlerden bir ürün ya da hizmet satın alan kişilerin belirli kampanya ve avantajlardan yararlanabilmeleri için sorumluluk üstlenmelerine taahhüt ismi veriliyor.

Örneğin; Turkcell faturalı hatta abone olan yeni bir müşteri, 24 ay boyunca aynı tarifeye üye kalacağına sözleşme imzalayarak, söz verdiğinde aynı zamanda taahhüt vermiş oluyor.

Bu müşteri, taahhüt verdiği takdirde indirimli tarife fiyatlarından faydalanabiliyor.

Aynı müşteri, 24 aylık sözleşme süresi dolmadan hattını kapatmak, numarasını farklı bir GSM operatörüne taşımak ya da daha düşük fiyatlı bir tarifeye geçmek istediğinde ise taahhüt cayma bedeli ödemek zorunda kalıyor.

Turkcell Taahhüt Cayma Bedeli Hesaplama

Turkcell; taahhüt cayma bedelini hesaplarken müşterinin kaç ay boyunca sözleşmeye bağlı kaldığını, ne kadarlık bir indirimden yararlandığını, tarifesine ek cihaz satın alıp almadığını göz önünde bulunduruyor.

Aynı zamanda hizmet bedeli, telsiz kullanım ücreti, devlete ödenmesi gereken vergiler vb. faktörleri de dikkate alıyor.

Turkcell taahhüt cayma bedeli hesaplanırken;

 • Müşterinin kaç ay boyunca tarife indiriminden faydalandığı
 • Devlete ödenmesi gereken vergiler
 • Müşterinin faturaya ek aldığı cihazın kalan taksitleri
 • Hizmet bedeli
 • Telsiz kullanım ücreti

hesaba katılıyor.

Örneğin; normalde aylık 80 TL ücreti bulunan bir tarifeye 12 ay taahhüt vererek, 70 TL’ye abone olan bir Turkcell müşterisini düşünelim.

Bu müşterinin faturasına ek 12000 TL değerinde bir cihaz da satın aldığını hesaba katalım.

Bu müşterinin 7. ayın sonunda sözleşmeden ayrılmak istediğinde ilk 7 ay için toplam 70 TL tarife indirimini Turkcell’e ödemesi gerekiyor.

Aynı zamanda geri kalan son 5 ayın cihaz taksitleri de kendisinden tek seferde talep ediliyor. Yani müşterinin 5000 TL cihaz taksitini de son faturasını öderken ödemesi gerekiyor.

Taahhüt cayma bedeline devlete ödenmesi gereken vergiler, hizmet bedeli, telsiz kullanım ücreti de ilave edildiğinde müşterinin ödemesi gereken miktar daha da artıyor.

Turkcell Puan Sorgulama, Cihaz Puanı Öğrenme ve Yükseltme

Turkcell Taahhüt Cayma Bedeli Sorgulama

Turkcell faturalı hat kullanan aboneler; ödemeleri gereken taahhüt cayma bedelini farklı şekillerde öğrenebiliyorlar.

Turkcell cayma bedeli sorgulama yöntemlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Turkcell Mağaza ya da Bayiliklerine Giderek, Taahhüt Cayma Bedeli Sorgulama

Turkcell aboneleri, kendilerine en yakın Turkcell bayiliğine ya da mağazasına giderek, sözleşmeden caymaları halinde ödemeleri gerekecek olan cayma bedeli miktarını burada çalışan yetkili kişilerden kolaylıkla öğrenebiliyorlar.

Ancak bu bilgi, yalnızca hattın yasal sahibine veriliyor.

Bu yüzden de kişinin mağaza ya da bayiliğe taahhüt sorgulama amacıyla giderken yanında TC kimlik kartını ya da nüfus cüzdanını götürmeyi unutmaması gerekiyor.

Turkcell Müşteri Hizmetlerini Arayarak, Taahhüt Cayma Bedeli Sorgulama

Turkcell müşterileri, aboneliklerine dair her konuda danışabilecekleri Müşteri Hizmetlerini arayıp, müşteri temsilcisine bağlanarak da cayma bedeli miktarını öğrenebiliyorlar.

Müşteriler, kendi Turkcell hatlarından 532’yi, diğer hatlardan ya da sabit hatlardan 0532 532 00 00 telefon numarasını arayarak,  taahhüt sürelerinin ne zaman dolduğunu, sözleşme iptali halinde ödeyecekleri cayma bedelini sorgulayabiliyorlar.

Dijital Operatör Uygulaması Üzerinden Taahhüt Cayma Bedeli Sorgulama

Turkcell aboneleri, fatura ödeme, TL yükleme, paket ve tarife değişikliği vb. çoğu işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilecekleri Dijital Operatör uygulamasından da cayma bedeli miktarlarını görüntüleyebiliyorlar.

Bu amaçla müşterilerin uygulamaya girdikten sonra Tarifem menüsüne giriş yapmaları gerekiyor.

Aboneler, Tarifem başlığı altında sözleşme bitiş ve başlangıç tarihlerini, sözleşmeden caymaları durumunda ödeyecekleri miktarı görebiliyorlar.

Turkcell Dijital Operatör Uygulaması, akıllı telefonlara Google Play Store ya da Apple Store üzerinden hızlı bir şekilde indirilebiliyor.

Turkcell.com.tr Üzerinden Taahhüt Cayma Bedeli Sorgulama

Turkcell faturalı hat kullanan aboneler; Turkcell.com.tr üzerinden de taahhüt başlangıç ve bitiş tarihlerini,  cayma bedellerini görüntüleyebiliyorlar.

Aboneler, https://www.turkcell.com.tr/ linkini tıkladıktan sonra Tarifem menüsü altında taahhüt cayma bedelini görebiliyorlar.

SMS ile Turkcell Taahhüt Cayma Bedeli Sorgulama

Turkcell müşterileri, sms yoluyla da taahhüt cayma bedellerini öğrenebiliyorlar.

Bu noktada müşterilerin akıllı telefonlarının mesajlaşma bölümüne girmeleri, yeni mesaj oluşturma kısmına TARİFE yazıp, yazdıkları bu mesajı 2222’ye kısa mesaj olarak göndermeleri gerekiyor.

Turkcell Cayma Bedeli Ödenmezse Ne Olur?

Turkcell müşterilerinin son faturalarıyla birlikte cayma bedelini de ödemeleri gerekiyor.

Son fatura ödeme tarihi üzerinden ortalama 40 gün geçmesine rağmen ödeme işlemini gerçekleştirmeyenler ise Turkcell tarafından mahkemeye veriliyor.

Yani kişi, icralık oluyor. İcralık olan müşterinin ise dava ve dosya masraflarını da ödemesi gerekiyor.

Bu durumda kişinin maaşından cayma bedeli ve faturalı bedeli tahsil ediliyor.

Kişinin maaşı yoksa değerli menkulüne ya da gayrimenkulüne haciz konuluyor.

Turkcell Cayma Bedeli Ödemek İstemiyorum

Turkcell faturalı hat abonelerinin hatlarını kapatmak, numaralarını farklı bir GSM operatörüne taşımak ya da daha uygun fiyatlı bir tarifeye geçmek istediklerinde mutlaka cayma bedeli ödemeleri gerekiyor.

Ancak Turkcell’in bazı evde internet kampanyalarına katılan kişiler;  herhangi bir cayma bedeli ödemeden sözleşme süresi dolmadan sözleşmeden ayrılabiliyorlar.

Bu noktada Turkcell evde internet bağlatmayı düşünen müşterilere öncelikle yetkili kişilere danışmalarını öneriyoruz!

Turkcell Taahhüt Bitmeden Numara Taşıma

Turkcell faturalı hat kullanan aboneler; sözleşme süreleri dolmadan da hatlarını farklı bir GSM operatörüne taşıyabiliyorlar.

Örneğin; hattını Vodafone ya da Türk Telekom’a taşıyan bir kişinin Turkcell’den ayrıldığı için cayma bedeli ödemesi gerekiyor.

Bu durumda cayma bedeli miktarı; müşterinin son faturasına Turkcell tarafından yansıtılıyor.

Numarasını farklı bir operatöre taşıyan kişinin ise yeni operatörüne numara taşıma işlemi için ek bir ücret ödemesi gerekmiyor.

Turkcell Cayma Bedelini Ödüyor mu?

Daha önce de belirttiğimiz gibi Turkcell, şu an için faturalı abonelerin cayma bedellerini karşılamıyor.

Ancak Turkcell, birtakım evde internet kampanyalarına katılan abonelerin cayma bedellerini karşılıyor.

Yani bu kampanyalara katılanlar, sözleşme süreleri dolmadan sözleşmeden ayrıldıklarında cayma bedeli ödemiyorlar.

Turkcell cayma bedeli karşılayan kampanyalarda dair bilgi alabilmek adına Turkcell Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz.

Turkcell Cayma Bedeli Karşılama

Turkcell tarafından şu an için bazı Vdsl, Adsl, Turkcell Fiber, Vfiber ve Kablo kampanyalarına katılan kişilerin cayma bedelleri karşılanıyor.

Ne kadarlık bir cayma bedelinin karşılandığı ise kampanyadan kampanyaya değişiklik gösterebiliyor.

Turkcell cayma bedeli karşılayan kampanyaları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • 1 yıl taahhütlü Turkcell Fiber 300 TL
 • 1 yıl taahhütlü ADSL-150 TL
 • 1 yıl taahhütlü Vdsl: 150 TL
 • 1 yıl Vfiber kampanyaları: 300 TL
 • 1 yıl taahhütlü kablolu internet: 150 TL
 • 1 yıl Vfiber kampanyaları: 300 TL
 • 2 yıl taahhütlü Vdsl: 300 TL
 • 2 yıl taahhütlü ADSL: 300 TL
 • 2 yıl taahhütlü Turkcell Fiber: 600 TL
 • 2 yıl Vfiber kampanyaları: 600 TL
 • 2 yıl taahhütlü kablolu internet: 300 TL

Bu kampanyalarla ilgili ayrıntılı bilgi için Turkcell Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz.

Turkcell Taahhüt Yenileme

Turkcell, taahhüt bitiş süresi yaklaşmakta olan müşterilerini birkaç ay öncesinden aramaya başlıyor.

Turkcell müşteri hizmetleri tarafından aranan faturalı aboneler, müşteri temsilcisi ile yapacakları görüşme ile taahhütlerini yenilebiliyorlar.

Böylelikle sözleşme süreleri sona erdiğinde de eski tarifelerini indirimli bir şekilde kullanmaya devam edebiliyorlar.

Müşterilerin taahhüt bittikten sonra herhangi bir yenileme işlemi yapmaksızın hatlarını kullanmaları durumunda ise daha yüksek tutarlarda fatura ödemeleri gerekiyor. Çünkü bu durumda aboneler, tarife indirimlerinden hiçbir şekilde faydalanamıyorlar.

Müşteriler; Turkcell Müşteri Hizmetlerini arayarak ya da Turkcell mağaza ya da bayiliklerine giderek, sözleşmelerini yenileyebiliyorlar.

Bu yazımızda Turkcell cayma bedeli öğrenme 2022 yöntemlerini sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

YouTube video

Turkcell Ne Zaman Cayma Bedeli Öderim?

Eğer ki siz de uzun süredir Turkcell operatörü kullanıcısı iseniz ve Turkcell hattınızı artık kapatıp başka bir operatöre geçmek istiyorsunuz ve cayma bedeli ödeyeceğinizi düşünürken cayma bedeli çıkmadı ve siz de neden cayma bedeli gözükmüyor diye düşünüyorsanız; cayma bedeli sadece hattınızın taahhüt süresi bitmeden hattınızı değiştirmek istediğiniz zaman çıkar.

Türkcell Mobil Uygulaması Nedir?

Eski adı ile Türkcell Dijital Operatör olan Türkcell Mobil Uygulaması her Turkcell kullanıcısının kullanabileceği ve hemen hemen her istediği işlemi yapabileceği bir mobil uygulamadır. Turkcell Mobil uygulamasını indirmek için de Google Play Store yada App Store aracılığı ile indirebilirsiniz.

Mehmet Faruk

Mobildiyari.com'da başyazar ve site sorumlusu olan Mehmet Faruk, platformun her köşesinde nitelikli içerik sunmayı hedefler. Mehmet Faruk, çeşitli kategorilerde ziyaretçilere tarafsız ve gerçek bilgi sağlamayı amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu