Reklam
Teknoloji Haberleri

Samsung Telefona Format Atma (Hard Reset)

Son zamanlarda merak edilen konular arasında samsung telefona format atma işlemi merak ediliyor. Samsung telefona format nasıl atılır sorusunu sizler için açıkladık ve derledik.Teknoloji her geçen gün daha hızlı ilerliyor. Bu da akıllı telefon sektörünün de haliyle önemini arttırıyor. Her ne kadar günümüzde android telefonlar çok tercih edilse de sık sık arıza ya da sorunlarla karşılaşılabiliyor. Özellikle de telefonların fazla kullanımı performansının düşmesine ve zaman zaman donmasına neden olabiliyor. Ayrıca telefonlara bulaşan tehlikeli virüsler de telefonu yavaşlatabildiği gibi bozada biliyor.  Bu noktada telefonunuzu sıfırlamanıza yardımcı olacak birkaç yöntem ve teknik bulunuyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizde hayatımızda yeri önemli olan telefonların içerisinde yer alan verilerin ve uygulamaların zarar görmemesi için uygulanması gerekenlere de yer verdik. Eğer siz de samsung telefona sahipseniz ve nasıl format atılacağını öğrenmek istiyorsanız içeriğimizi okumaya devam edin! Aşağıdaki yöntemleri ve adımları uygulayarak format atmak artık çok kolay!

Samsung Telefona Format Atma

Samsung telefonlara format atma işlemi iki şekilde gerçekleşiyor. Samsung telefonlara format atma işleminin ilki olarak karşımıza fabrika ayarlarına döndürme çıkıyor. Format atma işlemi olarak da bilinen fabrika ayarlarına döndürme işlemi kapalı telefonlarda uygulamak geçersiz oluyor. Bu sebeple işlemin yapılması mümkün olmuyor.

samsung telefona format atma
Samsung Telefona Format Atma

Sadece samsung açık telefonlarda uygulanan fabrika ayarlarına döndürme işlemi sayesinde gereksiz olduğunu düşündüğünüz verileri ya da aktarımları temizleyebilirsiniz. Böylece telefonunuzun işletim sistemi eskisinden daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Günümüzde en çok tercih edilen format atma işlemleri arasında yer alıyor. Samsung telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmek için aşağıdaki adımları doğru ve eksiksiz bir şekilde uygulayın:

 • Samsung telefonunuzda yer alan Ayarlar kısmına girin.
 • Açılan sayfada Genel Yönetimler kısmına tıklayın.
 • Genel Yönetimler kısmında açılan sıfırla seçeneğine dokunun. Bu noktada Samsung telefonunuz sizi yönlendirecektir.
 • Size sunulan seçenekler arasından Fabrika ayarlarını sıfırla seçeneğine tıklayarak yaptığınız işlemi ayarlar kısmından çıkmadan lütfen yapmaya devam edin.
 • Sayfanın altında yer alan sıfırla seçeneğine tekrar dokunduğunuzda fabrika ayarlarına dönecektir. Yalnız yapmanız gereken son bir adım kaldı.
 • Bütün işlemleri yaptıktan sonra tümünü sil seçeneğine tıklayın. Bu gerçekleştirmeniz gereken son işlemdi.

Yukarıda saymış olduğumuz işlemleri gerçekleştirdiğiniz takdirde telefonunuz fabrika ayarlarına geri dönecek ve tüm sorun ortadan kalkacaktır. Telefonda tümünü sil seçeneğine dokunmadan önce sizin için gerekli olduğunuzu düşündüğünüz verileri yedekleyin. Aksi takdirde işlemi gerçekleştirdiğinizde geri almanız mümkün olmayacak!

Verileri yedeklediğinizden emin olduktan sonra tümünü sil seçeneğine dokunmanız bütün işlemleri tamamlamak açısından yeterlidir. Ayrıca son maddedeki adımı yapmadan önce sizin karşınıza işlemi uygulayıp uygulamamak istediğinize dair bir soruyla karşılaşacaksınız. Size anlatmış olduğumuz bu yöntem sadece çalışan telefonlarda geçerli oluyor.

Yapılan bu işlemlerin sonucunda telefonunuzda yer alan bütün uygulamalar da dâhil olmak üzere bütün veriler temizlenir ve sıfırlanır. Bu yöntem genellikle telefonu donan ya da işletim sistemi doğru çalışmayan telefonlar için uygulanmakta.

Samsung Telefona Format Atma – Hard Reset Yöntemi

Samsung format atma işlemlerinin ikincisi olarak sayabileceğimiz yöntemlerden biri olarak karşımıza hard reset çıkıyor. Hard reset işlemi de fabrika ayarlarına döndürme işlemi olarak ifade edilebilir. Sadece donanımsal ya yazılımsal şekilde telefon açılmadan gerçekleştiriliyor. Bu sebeple de zaten hard reset, donanımsal reset ya da yazılımsal reset olarak da biliniyor. Hard reset, samsung telefonlarınızda yer alan Recovery Modu olarak bilinen işletim sistemiyle yapılıyor.

Hard Reset sayesinde telefonlar usta bir şekilde fabrika ayarlarına geri döndürülerek sıfırlanır. Ayrıca telefonlarınızda yer alan bütün veriler silinir. Verilerin silinmemesi imkânsızdır. Her ne kadar hard reset yöntemini uygulamak zor ve karmakarışık gibi görünse de aşağıdaki adımları uygulayarak rahatlıkla yapabilirsiniz.

Hard reset yöntemi her telefonda aynı şekilde uygulanmayabilir. Samsung telefon modellerinde benzer işlemler uygulanıyor. Ancak anlatacağımız yöntemi bütün samsung telefon modellerine uygun şekilde anlatmaya çalışacağız.

YouTube video
Samsung Telefona Format Atma

Samsung telefonlarına hard reset atmak için aşağıdaki adımları uygulayın ve takip edin:

 • Hard reset işlemini telefonunuzda uygulayabilmek için telefonunuzun kapalı olması gerekiyor. Bu noktada kapalı olup olmadığını kontrol edin. Telefonunuz kapalıysa güç tuşuyla açabilmeniz mümkün. Bu noktada yaklaşık olarak birkaç saniye basmanız yeterli olacaktır. Zaten bunun ardından otomatik yeniden başlayacaktır.
 • Güç, ses açma gibi tuşlara dokunmanız sayesinde işletim sistemi dediğimiz Recovery modundaki ekran sizi karşılayacaktır.
 • Recovery ekranı karşınıza çıktığında ses tuşlarıyla telefonda gezebilmeniz mümkün olacaktır. Bu noktada telefonunuzun yanında yer alan sesi kısma tuşuyla factory reset seçeğine dokunun. Aynı anda güç tuşuna basın.  Yaptığınız işlemi onaylayabilmek için de güç ve ses tuşlarına aynı anda dokunmanız yeterli olacaktır.
 • Karşınıza çıkan Reboot System Now işlemini onaylamanız halinde telefonunuz sıfırlanacaktır.

Hard reset yöntemi sadece recovery mod olarak tanımladığımız işletim sistemiyle mümkün olabiliyor.  Bu noktada telefonunuzu kurtarmak istiyorsanız ve ayarlar menüsüne ulaşmanız imkânsız ise anlattığımız yöntemi ve yukarıdaki adımları uygulayarak yapmanız mümkündür. Hard reset yönteminde uygulanan işlemler her telefonda değişiklik gösterebiliyor.

Samsung Telefonlarınıza Format Atmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Samsung telefonunuzda uyguladığınız bütün format işlemlerinizde veriler siliniyor. Bu yöntemlere hard reset ve fabrika ayarlarına döndürülerek yapılan sıfırlama işlemleri de dâhildir. Eğer telefonunuza format atma işlemi ya da sıfırlama işlemi uygulamak istiyorsanız verileri yedeklemeyi unutmayın. Aksi takdirde bütün veriler telefonunuzda uygulanan sıfırlama işleminden sonra silinecektir. Verileri yedeklemeniz halinde verilerinize tekrar ulaşmak oldukça kolay bir hal alacaktır. Telefonunuzdaki verileri nasıl yedekleyeceğinizi bilmiyorsanız aşağıdaki adımları uygulamayı unutmayın.

Telefonu yedeklemek için uygulanan işlemler aşağıdaki gibidir:

 • Samsung telefonunuzda yer alan ayarlar kısmına girin.
 • Ayarlar kısmında karşınıza çıkan Hesaplar ve yedekleme kısmına tıklayın.
 • Bu kısma tıkladıktan ve işlemi gerçekleştirdikten sonra yedekle ve geri yükle seçeneğine tıklayın.
 • Bu noktada verileri yedekle kısmının açıp olup olmadığına bakın. Eğer açık değilse verilerimi yedekle kısmını açın.
 • Gerçekleştirdiğiniz bu tüm işlemlerin ardından otomatik olarak Google hesabınıza veriler aktarılacaktır.

Cihazınıza format atmadan önce dikkat etmeniz gereken püf noktalardan birisi de verileri yedekleyip yedeklemediğinizden emin olmanızdır. Çünkü verilerinizi Google hesabınıza yedeklememeniz halinde kalıcı olarak silinecektir.

Cihazınız yavaşlıyor ya da donuyorsa sıfırlama işlemi yarayabilir. Ancak her zaman bu çözüm etkili olmayabilir. Bu noktada cihazınızın yavaşlamasının nedeni donanımsal sorunlardan ya da işletim sisteminden kaynaklanıyor olabilir. Her ne kadar format atılma işlemi yararlı gibi görülse de fabrika ayarlarına döndürülmesi size kalıcı bir çözüm önerisi sunmaz.

Bu noktada seçeceğiniz her iki format çeşidi de telefonu sıfırlamanıza yardımcı olur. Telefonunuzu çalıştıramıyorsanız hard resedi sizin için daha uygundur.

Yazılım nedenli ortaya çıkan sorunlarda format atmak oldukça etkili bir şekilde karşımıza çıkar. Bu noktada telefonu sıfırlamak ve fabrika ayarlarına döndürmek kalıcı çözüm olanakları sunar. Ayrıca yazılımdan kaynaklanan sorun dışında bir işlemle karşı karşıyaysanız teknik servise danışmanızda fayda var. Samsung telefonunuz için yapacağınız sıfırlama işlemlerinde de lütfen telefonunuzun şarjını kontrol edin. Bu küçük bir detay olarak karşımıza çıksa da, telefonu sıfırlama anında oldukça önemlidir.

Samsun Telefon Sıfırlama: Genel Değerlendirme

Sizler için hazırlamış olduğumuz içeriğimizde samsung telefonlara uygulanan format atma işlemlerinden bahsettik. Bu noktada samsung telefonlarına birçok yöntem ve teknikle format atılabiliyor ve sıfırlanabiliyor. Aktardığımız yöntemlerin bir tanesi telefonun kapalı olması halinde yapılıyor. Bir diğer format atma işlemi de telefonun açık olması halinde ayarlar kısmından rahatlıkla yapılabiliyor.

Ayrıca telefonu sıfırlama işlemini gerçekleştirmeden önce verilerinizi yedekleyin. Bu sayede sıfırlama işlemini gerçekleştirmeniz daha kolay bir hal alabiliyor. Telefonu sıfırlama işlemi yaparken telefonun batarya seviyesine dikkat edin. Belli bir yüzdelik kısmı geçmesi gerekiyor.

Eğer hala net bir çözüme ulaşamadıysanız bu noktada telefonunuzun yetkili servisine ya da teknik servise başvurmanız gerekebilir.

Sizler için hazırlamış olduğumuz samsung telefon format atma işlemleri burada bitiyor. Eğer siz de samsung telefonuna sahipseniz ve telefonunuza format atma noktasında sıkıntı yaşıyorsanız bu içeriğe göz atıp bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mustafa Öz

2007 yılından beri teknoloji, internet ve WordPress konularında içerik üretiyorum. Sonrasında ise tasarım, oyun, mobil gibi diğer konulara da odaklandım. Teknolojiye duyduğum aşkla, bu konularda da içerik üretmeye devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu