Xiaomi Global Versiyon Ne Demektir? Nasıl Anlarız?

Xiaomi Global Versiyon Ne Demektir? Nasıl Anlarız?
A+
A-

Xiaomi Global Versiyon Ne Demektir? Mobil cihaz uygulamaları söz konusu olduğunda sıklıkla duyduğumuz bir terim global versiyon terimidir. Bu terimin ne denli önemli olduğunu çoğu insan ne yazık ki bilmemektedir. Önemini kavrayabilmek için öncelikle bu terimi detaylı olarak incelemek ve açıklamak gerekir.

Xiaomi markası kapsamı dışında da global versiyon akıllı cihazlarımız için oldukça önem arz etmektedir. Çin’de kurulan teknoloji girişimcisi Xiaomi akıllı telefon, çeşitli aplikasyonlar, notebook gibi ürün ve hizmetleri ihraç etmektedir. Öyle ki, bu ürünlerin ülkemizde de yaygın kullanımı mevcuttur. Bu sebeple Xiaomi Global Versiyon terimi bizler için de önemli bir anlam ifade etmektedir.

Yazımızın alt başlıklarında “Xiaomi Global Versiyon ne demektir?” konusuna ayrıntılı bir şekilde değineceğiz.

Xiaomi Global Versiyon Teriminin Açılımı Nedir?

Xiaomi marka akıllı cihazınızın tüm dünya genelinde kullanılabilmesi için gerekli olan ara yüzleri geliştirmeye yeterli kapasitede olması anlamına gelmektedir. Google uygulamalarını tamamen destekleyen  bu versiyon her ülkede düzgün ve etkin iletişim kurmanızı sağlar. Xiaomi cihazlarda birkaç versiyon bulunmaktadır. Bunlar başlıca aşağıdaki gibidir :

  • China Versiyon: Yalnızca Çin’de kullanılması adına tasarlanan bulunmaktadır. Fiyatları daha ekonomiktir fakat China Versiyon şeklinde satın alınan cihazlar uluslararası LTE versiyonlarını desteklememektedir.
  • Global Versiyon: İngilizce ve Çince dahil diğer bütün dünya dillerinin yer aldığı Global Versiyon basit arayüzü ve hızlı iletişimi destekler niteliğiyle mutlaka Xiaomi telefonlara yüklenmelidir.

Xiaomi Global Versiyon ve China Versiyon Farkları

China (Çin) Versiyon ve Global Versiyon arasındaki farkları temel olarak aşağıdaki gibi listeleyebiliriz:

  • China Versiyon kullanıcılarının ne yazık ki Google uygulamalarına erişme şansı yoktur. Bu uygulamaları kullanmak ya da Play Store’a erişmek için Google yükleyicisi indirmeleri gerekmektedir.

Google uygulamaları desteği sadece Global Versiyonda bulunur. Kullanıcılar herhangi bir yükleyici ya da eklenti indirilmesine gerek kalmadan Google aplikasyonlarına erişebilirler.

  • China Versiyon yüklü olan telefonlarda Play Store’a benzeyen farklı aplikasyon marketleri bulunur.

Global versiyonda ise Play Store yüklüdür.

  • China Versiyon akıllı telefonlarda pil ömrü Global Versiyona göre biraz daha uzundur.
  • Xiaomi Çin menşeili bir marka olduğu için ilk güncellemeler her zaman China versiyona gelecektir.
  • China Versiyon cihazlarda yazı tipi ve font değiştirme özelliği bulunmasına karşın Global Versiyon cihazlarda böyle bir özellik söz konusu değildir.
  • China Versiyon cihazlarda dil seçenekleri sebebiyle klavyede problemler olabilir. Global Versiyonlarda ise bu tip problemler gözlenmez.
  • Cihazlarında Global Versiyon mevcut olan kullanıcılar 4.5 G gibi güçlü ve güncel frekanslardan daha etkin verim alabilirler. China Versiyona sahip olan telefonlar ancak 99 mbps hızlara kadar çıkabilir. Bundan daha yüksek bir performans ne yazık ki bu cihazlardan beklenemez.

Telefonum Xiaomi Global Versiyon Olduğunu Nasıl Anlarız

“Xiaomi Global Versiyon ne demektir?” sorusunun cevabını hep birlikte açıklığa kavuşturduktan sonra yapmamız gereken şey cihazımızın Global Versiyon olup olmadığını kontrol etmektir. Bu işlemin düşündüğünüz kadar sizi zorlamayacağına emin olabilirsiniz.

Çok basit bir işlemle siz de cihazınızın bahsi geçen versiyonlardan hangisine sahip olduğunu öğrenebilirsiniz. Cihazınızı aldığınızda içinde olduğu kutunun arkasını çevirin.  Kutunun arka kısmında TDD – LTE ibaresi mevcutsa China Versiyon bir cihaz olduğuna kanaat getirebilirsiniz.

Fakat bu ibare yerine kutunun arka kısmında FDD – LTE TDD – LTE yazıyor ise telefonunuz Global Versiyona sahiptir. Global Versiyon cihazların bazılarında ise MEG7 = Global Verson yazdığı görülmüştür. Eğer telefon Chine Versiyon ise MET7 and MEE7 = China Version yazılı bir ibare görmeniz ihtimaller dahilindedir.

Xiaomi Global Versiyon Kontrol

Aldığınız Xiaomi marka cihazın Global Versiyon yani Uluslararası Versiyon olup olmadığını satın aldığınız kutuda “Global Version” yazısından öğrenebilirsiniz. Ancak bir çok telefoncu sonradan etiket yapıştırdığı için bu pek güvenli bir yöntem değilidir.

Bilmeniz gereken önemli husus ise Global ROM ile Global Version’un farklı şeyler olduğunu bilmeniz gereklidir. Çin ROM’una Global ROM atarak kullanmanız mümkün ancak ülkemizdeki bant frekanslarını olmasını sağlamamaktadır. Bu nedenden dolayı Global Versiyon olmayan Xiaomi telefonların 4.5G çekim gücü kalitesi iyi olmaz.

Sizlere verdiğim aşağıdaki adresten Xiaomi cihazınızın orijinal olup olmadığını ve orijinal ise Global Version olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

https://www.mi.com/global/verify/#/en/tab/imei

Sizlere bu yazımızda Xiaomi Global Versiyon Ne Demektir? Xiaomi Global Versiyon Nasıl Anlarız? hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.