Elektrik Yardımı Başvuru ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

Elektrik Yardımı Başvuru ve Sorgulama Nasıl Yapılır?
A+
A-

Elektrik Yardımı Başvuru ve Sorgulama Nasıl Yapılır? Ülkemizdeki ihtiyaç sahibi ve yoksul ailelere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan en önemli sosyal yardımlardan biri olan elektrik yardımı ile muhtaç vatandaşlar, elektrik faturalarında indirimli fiyatlardan faydalanabiliyorlar.

Elektrik yardımından yararlanmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin elektrik faturalarını PTT şubeleri aracılığıyla ödemeleri gerekiyor.

Vatandaşlar, herhangi bir başvuruya gerek kalmaksızın PTT şubelerine giderek, elektrik yardımından yararlanıp, yararlanamayacaklarını öğrenebiliyorlar.

Bununla birlikte bu yardım, yalnızca sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıf kaydı olanlara yapılıyor.

Bu yazımızda kısaca elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır? Elektrik yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılır mı? vb. konuyla ilgili olarak merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Elektrik Yardımı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2021 yılında yoksul ve muhtaç kişilere yönelik yapılan elektrik yardımı; ihtiyaçlarının aylık elektrik faturalarında indirimli fiyatlardan yararlanabilmeleri anlamına geliyor.

Bu yardım sayesinde vatandaşlar, elektrik faturalarında yazan miktarın tamamını değil de bir kısmını ödeme şansı elde diyorlar.

Elektrik yardımı, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıf kaydı olan yani muhtaç olduğu vakıf mütevelli heyeti tarafından onaylanan ve vakfın diğer yardımlarından da yararlanan vatandaşlara yapılıyor.

Bu yüzden de vatandaşların bu yardımı almaları için başvuru yapmaları gerekmiyor.

Örneğin; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından SED yardımı ya da şartlı eğitim yardımı alan kişiler, elektrik yardımından direk yararlanabiliyorlar.

Bu kişiler, PTT şubesine gittiklerinde elektrik faturalarını indirimli haliyle ödeyebiliyorlar.

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından başka bir yardım alan kişiler, başvuru gerekmeksizin bu yardımı alabiliyorlar.

Ancak vakıf kaydı olmayan ihtiyaç sahiplerinin öncelikli olarak, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kayıt olmaları gerekiyor.

Elektrik yardımı başvuruları e-devlet üzerinden ya da internetten farklı bir platform üzerinden yapılamıyor.

Vatandaşların bizzat ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri ve burada hane kayıt talep formu doldurmaları gerekiyor.

Elektrik Yardımı Sorgulama

Vatandaşlar, elektrik yardımı alıp alamayacaklarını ikametgahlarının bulunduğu yerdeki PTT şubelerinden birine giderek, kolaylıkla öğrenebiliyorlar.

ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarından biri aranarak da başvuru sonucu sorgulanabiliyor.

İhtiyaç sahipleri, sosyal yardım aldıkları vakfa giderek ya da vakfa ait olan telefon numarasını arayarak da başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Elektrik Yardımı Kimlere Verilir?

Elektrik tüketim desteği yardım programı kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşların elektrik faturalarında yapılan indirimlerden sadece sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından yardım alan kişiler faydalanabiliyorlar.

Yani Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan SED yardımı, şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, kömür ve odun yardımı, engelli aylığı, yaşlılık aylığı, dul ve yetim aylığı, silikozis aylığı, SSPE ya da tüberküloz maaşı, gıda ve erzak yardımı vb. diğer yardımlardan birini alan kişiler, elektrik yardımı da alabiliyorlar.

Yardım alacak kişilerin muhtaç olduklarının vakıf mütevelli heyetince onaylanmış olması da gerekiyor.

Gelirsiz ve işsiz muhtaç kişilerin yanı sıra hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı asgari ücretin 1/3’ünün altında olan kişiler de bu yardımdan yararlanabiliyorlar.

Yani sigortalı bir işi olmasına rağmen muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar, temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlananlar da elektrik tüketim desteği alabiliyorlar.

Sigortalı bir işte çalışmamalarına ya da muhtaçlık sınırının altında yaşamalarına rağmen üzerlerine kayıtlı değerli menkulü ya da gayrimenkulü olanlar; elektrik yardımı dahil sosyal yardımlardan faydalanamıyorlar.

Elektrik Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Elektrik yardımı, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından yardım alanlara yapıldığı ve başvuru gerektirmediği için kişilerin vakfa herhangi bir ek belge teslim etmeleri gerekmiyor.

Ancak sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıf kaydı olmayanların elektrik yardımı ve diğer yardımları almaları için vakfa başvuru esnasında bazı belgeler götürmeleri gerekiyor.

Başvuru esnasında kişiden talep edilen bu belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
  • Aile bireylerine ait vukuatlı nüfus kayıt örnekleri
  • Aile bireylerine ait ikametgah belgesi
  • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
  • Aile bireylerine ait gelir belgeleri
  • İşsiz kişilerin işsiz olduklarına dair SGK’dan almaları gereken belge
  • Engelli bireyler için 2022 engelli raporu
  • Dul kadınlar için eşlerine dair ölüm belgesi
  • Kronik hastalar için tam teşekküllü bir hastaneden alınması gereken sağlık kurulu raporu

Kişilerin özel durumlarına ve başvurdukları sosyal yardım türlerine göre ek belgeler de teslim etmeleri gerekebiliyor.

Örneğin, SED yardımı, şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı gibi yoksul ailelerin çocukları için yapılan yardımlara başvuracak annelerin çocuklarına ait öğrenci belgesini teslim etmeleri gerekiyor.

Elektrik Yardımı Ne Kadar 2021?

2021 yılı için 1-2 kişilik ailelere 75 KW, 2-3 kişilik ailelere 100 KW, 3-4 kişilik ailelere 125 KW, 4 ve üstü sayıda kişilik ailelere ise 150 KW elektrik tüketim desteği sunuluyor.

Yani yapılan yardım miktarı, ailedeki kişi sayısına bağlı olarak artış gösteriyor.

Elektrik yardımı, nakdi yardım şeklinde yapılmıyor.

Elektrik Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Elektrik yardımı başvurusuna, başvuru için gerekli belgelere ve yararlanabileceğiniz diğer yardımlara dair bilgi edinmek için 7/24 hizmet veren ALO183 ya da ALO144 hatlarından birini arayabilirsiniz.

Elektrik Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

Elektrik faturalarını ödemekte zorlanan kişiler için yapılan elektrik yardımı, hak sahibinin vefat etmesi, hak sahibinin muhtaçlığının ortadan kalkması, kişinin muhtaç olmadığının vakıf tarafından fark edilmesi ya da hak sahibinin vakfa haber vermeden başka bir şehre taşınması halinde kesiliyor.

Muhtaçlığı ortadan kalkan hak sahibinin bu duruma dair mutlaka vakfa haber vermesi gerekiyor. Aksi halde bildirimde bulunmayan, elektrik yardımı ve diğer sosyal yardımları almaya devam edenler; sonradan durumun vakıf tarafından anlaşılması halinde cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Bu kişilerin aldıkları tüm sosyal yardımların güncel nakit karşılıklarını faizleriyle ödemeleri gerekiyor.

Farklı bir şehre taşınan kişilerin tekrar elektrik yardımı ve diğer yardımları alabilmeleri için yeni taşındıkları yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmaları gerekiyor.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Yardımı Nedir? Kimlere Verilir?

Kronik hastalığı yüzünden cihaza bağımlı bir şekilde yaşamlarını sürdüren kişilere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen elektrik tüketim desteği sayesinde hastalar, her ay maksimum 200 TL indirim elde edebiliyorlar.

Elektrik yardımı, kronik hastalığına dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık kurulu raporu almış, aynı zamanda muhtaç olduğu vakıf tarafından onaylanmış kişilere yapılıyor. Yapılan indirim miktarı, kullanılan cihaz türüne göre değişebiliyor.

Ancak evde bakım aylığı alan kişiler, bu yardımdan faydalanamıyorlar.

Kronik hastalara yönelik elektrik yardımı almak isteyen kişilerin de ikametgahlarının bulunduğu yerdeki vakfa başvurmaları gerekiyor.

Hastalığı yüzünden dışarı çıkamayacak halde olan kişilerin başvuruları, vasileri ya da velileri tarafından yapılabiliyor.

Vasisi ya da velisi olmayan kişiler ise başvurularını evde gerçekleştirebiliyorlar. Bu durumda sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından görevlendirilen personel, başvuruları evde alıyor.

Elektrik yardımı almaya hak kazanan hastalar, aynı zamanda vakfa kesintisiz güç kaynağı yardımı almak için de başvurabiliyorlar. Daha önce SGK’dan ücretsiz kesintisiz güç kaynağı almayanlara vakıf tarafından yardım yapılıyor.

Bu sayede vatandaşlar, elektrikler kesildiğinde bile cihazlarını kullanabiliyorlar.

İlk kez elektrik yardımına başvuran kişilerin birikmiş faturaları da vakıf tarafından tek seferli olacak şekilde ödeniyor. Yani kişinin borçları siliniyor.

Elektrik Desteği Yardımı Nakit Alınır mı?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi elektrik yardımı, elektrik faturalarında indirim şeklinde yapılıyor. Yani nakit olarak kişiye para yardımı şeklinde yapılmıyor.

İhtiyaç sahipleri, PTT şubesine gittiklerinde indirimden yararlanabiliyorlar.

Elektrik Desteği Yardımı Nasıl Kullanılır?

Elektrik desteği yardımı, nakit olarak kullanılamıyor. Sadece vatandaşlar, faturalarını indirimli ödeme şansını elde ediyorlar.

PTT Elektrik Yardımı Sorgulama

Elektrik faturanızı ödemek için PTT şubesine gittiğinizde bu yardımdan yararlanma hakkınız olup olmadığını da yetkili kişiden öğrenebilirsiniz.

Elektrik Desteği Yardımı Nereye Yatar?

Kişi, elektrik faturasını ödemek için PTT şubesine gittiğinde elektrik desteği alabileceği, sisteme otomatik bir şekilde düşüyor.

Yani kişinin yardım alabilmesi için fatura ödeme işlemini PTT şubesinden gerçekleştirmesi gerekiyor.

Bu yardım, hak sahiplerinin banka hesaplarına yatırılmıyor.

Bu yazımızda elektrik tüketim desteğine dair merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de elektrik yardımı alıyorsanız, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.